دوشنبه ۱۳ام آذر ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۵:۰۹کد مطلب : 106165 نسخه قابل چاپ

ادای دین ام به طاهر آقای احمد زاده

ادای دین ام به طاهر آقای احمد زاده شیر آهنکوه مردی از تبار مردان مبارز و مقاوم سرزمینمان…

سه پلان در قاب طاهر اقا
اسفند سال پنجاه . طاهر احمد زاده و دو پسرش مسعود و مجید در زندان قصر محبوس اند . مسعود و مجید در عملیات انتقامی حمله به سیاهکل و پس از ان دستگیر شده و در دادگاه هر دو به اعدام محکوم شده بودند . مستوره احمد زاده دختر طاهر اقا انموقع دانشجوی پزشکی و انترن درمانگاهی در جنوب شهر بود. چنان در گیر مصایب زندان پدر و برادرانش بودکه شبانروز می دوید و نزد دوست و آشنا میرفت بلکه بتواند قدمی در راه رهایی پدر و با برادرانش بردارد .مستوره برایمان تعریف کرد شبی که فردایش مسعود و مجید قرار بود اعدام شوند . بازجو برای چندمین بار متوالی نزد طاهر اقا می رود و از او می خواهد که پسرانش را نصیحت کند که با اظهار پشیمانی از اعلیحضرت تقاضای عفو کنند . بازجو اخرین عکسهایی که از مجید و مسعود گرفته به طاهر اقا نشان می دهد . مسعود در عکس با نگاهی معصوم پدر را می نگرد . و مجید که لباسی مشکی به تن و سیگاری بر گوشه لب دارد و سر به زیر انداخته . طاهر اقا انگار یارای دل کندن از تماشای عکسها را ندارد . بازجو تکرار می کند از پسرانت بخواه . .. طاهر اقا عکسهارا به بازجو بر می گرداند و در حالیکه به زحمت بغضش را فرو می دهد با زهر لبخندی به بازجو می گوید نمیدانستم مجید پدر سوخته سیگار میکشه .

پلان دوم
شب عاشورا بود طاهر اقا از مشهد به تهران و خانه ما امده بود . برای شنیدن وعظ اقای مطهری به مسجد الرحمان که مسجد تازه ساز زیبایی بود رفتیم . اقای مطهری سخنران بسیار خوبی بودند می دانستند چطور با بالا و پایین بردن تن صدا شون مردم رو سرحال نگاهدارن تا توجهشون کاملا جلب خطابه ایشان بشود . انشب هم سخنرانی خوبی در باره نهضت امام حسین و عاشورا کردند و در اواخر وعظ شان رسیدند به خطبه حضرت زینب (س) گفتند وقتی زیینب سلام الله علیها وارد بارگاه یزید شد .چون برسم اسیری پوشش ها را از سرشون کشیده بودند . بانویم زینب استین لباسشان را بر سرحایل کرد ند و چنان با یزید سخن گفتند که با هیچ حمالی کسی چنین سخن نمی گوید . و در انتها هم به عادت مالوف گریزی به صحرای کربلا زدند و وعظ را خاتمه دادند . و حاضرین متفرق شدند و بیرون از مجلس هر کس گپ و گفتی می کرد و بسمت خانه راه میفتاد . پیمان به طاهر اقا گفت اقای احمد زاده برویم ؟؟ گفتند کمی صبر کنید پرسشی از شیخ مرتضی دارم . ایشان اقای مطهری را اینگونه می خواندند . اقای مطهری پس از دقایقی از جمعی که او را در میان گرفته بودند جدا شدند و بسمت طاهر اقا امدند و احوالپرسی گرمی باهم کردند . طاهر اقا به اقای مطهری گفتند شیخنا مسالهُ… اقای مطهری با خوشرویی و خنده گفتند یا امام حسین بفریادم برس و خندیدند و خندیدیم . طاهر اقا به اقای مطهری گفتند شما در اخر انجا که در باره بانویم زینب سلام الله علیها می گفتین فرمودید ایشان با یزید بگونه ایی سخن گفت که با هیچ حمالی کسی چنین سخن نمی گوید ؟؟؟؟ اقای مطهری شتابزده گفتند اشتباه کردم اشتباه کردم .. طاهر اقا بدون توجه به اقای مطهری ادامه داد از نظر شما حمال زحمتکش از یزید بدتر است آیا ؟ اقای مطهری با دلجویی تمام تکرار کردند اشتباه کردم . طاهر اقا گفتند .آیا ما هرگز اشتباه می کنیم بگوییم ماست سیاه است ؟ ایا ما هرگز به اشتباه میگوییم خورشید در شب طلوع می کند یا شب همان روز است ؟؟ بلکه اشتباهات ما ناشی از بینش و نگرش ما به انسانها و اطرافیان مان و جهان بینی ماست .

پلان سوم
نوزدهم بهمن سال پنجاه و هفت معلوم نیست شایعه از کجا درز کرده . که آن شب قرار است دولت کودتا کرده و انقلابیون را قلع و قمع کند . و مردم تصمیم گرفتند شب تا صبح در خیابانها شب را به صبح برسانند . ساعت دو بعد از ظهر بود هنگام صرف ناهار که باقلا پلو بود طاهر اقا به من گفتند از کجا میدانستی باقلا پلو دوست دارم . گفتم نمیدانستم . چون خودم دوست داشتم پختم . خندید یم و در همین اثنا گوینده خبر گفت توجه توجه به خبری که هم اکنون بدستمان رسیده توجه کنید . و بعد چنین خواند ایت الله طالقانی در بیانیه ایی که هم اکنون صادر کردند از ملت ایران خواستند که شب را به خانه هایشان برگردند و در خیابان نمانند .. طاهر اقا غذارا رها کرد و از سر سفره بلند شد . و به پیمان گفت برویم خانه اقای طالقانی . مردم حق دارند که در خیابان بمانند . در خیابان ماندن مردم به مردم ضرری نمی رساند . فکر کن اگر ده درصد احتمال بدهیم که خبر درست باشد ماندن مردم در صحنه و خیابان بهتر از در خانه خفتن انهاست و خیلی زود معلوم شد که خبر شایعه نبود .
مینو مرتاضى لنگرودى


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.