یکشنبه ۲۴ام بهمن ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۵:۱۱کد مطلب : 101540 نسخه قابل چاپ
یادداشتی خطاب به رئیس قوه قضائیه

آیا قضات ما استقلال دارند؟

باسمه تعالی

آیت الله صادق لاریجانی ریاست قوه قضائیه

با سلام؛ کلامم را به آیه ۱۳ سوره مائده مزین می کنم: «فَبِمَا نَقْضِهِمْ مِیثَاقَهُمْ لَعَنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِیَهً یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَوَاضِعِهِ وَنَسُوا حَظًّا مِمَّا ذُکِّرُوا بِهِ وَلَا تَزَالُ تَطَّلِعُ عَلَى خَائِنَهٍ مِنْهُمْ إِلَّا قَلِیلًا مِنْهُمْ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاصْفَحْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ»: «پس به سزاى پیمان شکنی آنان لعنتشان کردیم و دلهایشان را سخت گردانیدیم به طورى که کلمات را از مواضع خود تحریف مى کنند و بخشى از آنچه را بدان اندرز داده شده بودند به فراموشى سپردند و تو همواره بر خیانتى از آنان آگاه مى ‏شوى مگرشمارى اندک از ایشان که خیانتکار نیستند پس از آنان درگذر و چشم پوشى کن که خدا نیکوکاران را دوست مى دارد». (مائده آیه۱۳)

آیه در مورد یهودیان و دشمنانی هست که:

۱-            به دلیل نقض میثاقشان با خدا، از رحمت الهی محروم شده اند.

۲-            به دلیل قساوت قلب لیاقت کسب حقایق را از دست داده اند.

۳-            کلمات خدا را تحریف می کردند.

۴-            اندرزهای خدا را که به وسیله پیامبر بر آنان نازل شده بود فراموش کردند.

۵-            خداوند پیامبر اسلام و مسلمانان را خبر می دهد که مدام در معرض توطئه ای جدید از آنان قرار خواهند گرفت.

مع الوصف خداوند به پیغمبرش سفارش می کند که آنان را عفو کن و گناهشان را نادیده بگیر. معنای صفح ضد انتقام است و با عفو تفاوت دارد. وقتی کسی کار خطایی می کند استحقاق مجازات و نیز ملامت دارد. عفو، گذشت از مجازات ولی صفح یک درجه بالاتر است. صفح این است که انسان نه تنها آن مجازات معمول را انجام نمی دهد بلکه اصلاً نامش را هم نمی برد و به روی طرف هم نمی آورد.

حال آیا این آیه که معرف اسلام رحمانی است با عملکرد قوه قضائیه ما شباهتی دارد؟

حق انتقاد به عملکرد مسئولین و حاکمان و  امر به معروف و نهی از منکر وظیفه مسلم اسلامی – انسانی – قانونی همه شهروندان است و کسانی که چنین تکلیفی را ترک کنند در قیامت بازخواست خواهند شد. ولی متأسفانه قوه قضائیه با منتقدین و ناهیان از منکر چنان  تند و خشن رفتار می کند که خداوند به پیغمبرش اجازه چنین رفتارهایی را حتی در نسبت به دشمنان نمی داد.

آنقدر که به استقلال دستگاه قضا و قضات در اسلام تکیه  شده است در هیچ مکتب دیگری چنین نیست. علی(ع) در مورد انتخاب قضات  به مالک اشتر می‌فرماید: «از میان مردم برترین فرد نزد خود را براى قضاوت انتخاب کن، کسانى که مراجعه فراوان، آنان را به ستوه نیاورد و برخورد مخالفان با یکدیگر او را خشمناک نسازد، در اشتباهاتش پافشارى نکند و بازگشت به حق پس از آگاهى براى او دشوار نباشد، طمع را از دل ریشه کن کند، و در شناخت مطالب با تحقیقى اندک رضایت ندهد، و در شبهات از همه با احتیاط تر عمل کند، و در یافتن دلیل اصرار او از همه بیشتر باشد، و در مراجعه پیاپى شاکیان خسته نشود، در کشف امور از همه شکیباتر، و پس از آشکار شدن حقیقت در فصل خصومت از همه برنده تر باشد، کسى که ستایش فراوان او را فریب ندهد، و چرب زبانى او را منحرف نسازد و چنین کسانی بسیار اندکند». (نهج البلاغه نامه۵۳)

امام خمینی نیز در مورد اهمیت کار قضاء چنین گفتند: «به شما آقایان قضات هم عرض می‌کنم که خدا را در نظر داشته باشید در باب قضا. قوّه قضاییه سروکارش با جان مردم است، با مال مردم است، با نوامیس مردم است، و باید همیشه خدا را ناظر و حاضر ببینید که خدای نخواسته نبادا یک اشتباهی در کار بشود، یک وقت خطایی بشود. خطای شماها بزرگ است و ممکن است یک خطا موجب قتل یک کسی بشود، یک خطا موجب به باد رفتن آبروی کسی بشود. اینها را باید بسیار نظر بکنید و بسیار دقت بکنیدصحیفه امام خمینی». (جلد۱۸ صفحه۲۲۲)

در تاریخ پرافتخار کشورهای اسلامی قضاتی بوده اند که نزد حاکمان نمی‌رفتند تا متهم نشوند که از حامیان آنان هستند. محمدبن مسروق در دوران قضاوت خود با کمال عدالت و اعتماد به نفس، نام امیر را بدون ذکر القاب  می‌برد. و بعضی از قضات بودند که اگر سلطان و حاکم وقت عادل نبود شهادت او را نمی‌پذیرفتند.

این را مقایسه کنید با وضعی که الآن در کشور ما حاکم است.

چند سال از مسئله اسیدپاشی به دختران جوان در اصفهان می گذرد و حتی یک نفر از مجرمین دستگیر نشدند و در عوض معترضین به این اسیدپاشی مانند علی شریعتی به زندان های طولانی مدت محکوم شدند.

قسمتی از ماجرای سال ۸۸ این است که بنا بر اعتراف خود دست اندر کاران، تعدادی در زندان کهریزک و تعدادی در خیابان کشته شدند؛ هیچ یک از عاملان دستگیر و مجازات نشدند ولی اگر کسی طالب رسیدگی شود مجازات می شود! مادر مصطفی کریم بیگی را به جرم پیگیری قتل فرزندش، زندانی می کنند؛ مادری که  قاتل فرزند را بخشیده است ولی فقط می خواهد آمرین و عاملین آن را بشناسد.

افراد و شخصیت های فراوانی از جناحهای مختلف سیاسی، مردم را به شرکت در راهپیمایی ۲۲بهمن تشویق کردند و تعدادی نیز مثل آقای دکتر مهدی خزعلی با آن مخالف بودند و مردم را از شرکت نهی نمودند؛ آیا چه دلیل منطقی وجود دارد که ایشان را دستگیر کرده اند؟

در هر حال دستگیری های بیجا، محصور کردن، ممنوع الخروج کردن و ممنوع التصویر کردن نمو نه هایی از عدم آزادی مردم است که از موارد نقض قانون اساسی است.

آیا اینها به معنای عدم استقلال بعضی از قضات نیست؟ استقلال دستگاه قضایی را در آمریکا همگان دیدیم و شنیدیم. این همان استقلالی است که باید قضات داشته باشند. جمله معروفی از  سیدجمال الدین اسدآبادی است که می گوید: «رفتم به غرب اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم؛ برگشتم به شرق مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم».

در چنین شرایطی، از جنابعالی انتظار می رود که در باقیمانده دوران ریاست خود بر قوه قضائیه با الهام از دستورات حیات بخش اسلام عزیز و روش پیامبر رحمه للعالمین(ص) زندانیان سیاسی و عقیدتی را فوراً آزاد نمایید و درخواست من از دربندان عزیز این است که نگذارید به جسم و جانتان لطمه ای وارد شود. با اعتصاب غذا و  ضعف و حتی خدای ناکرده از بین رفتن شما، آنانی که خود را به خواب زده اند هرگز بیدار نخواهند شد. لذا خواهرانه از آقای دکتر مهدی خزعلی درخواست می کنم اعتصاب خود را بشکند و به نگرانی فراوان خانواده و دوستان خود پایان دهد. والسلام.

۲۳/۱۱/۱۳۹۵  زهرا ربانی املشی

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.