چهارشنبه 23rd ژانویه 2019 , ساعت: 09:01کد مطلب : 110674 نسخه قابل چاپ

آچمز برگزیت انگلیس — چپ یا راست ؟

سه شنبه گذشته، نسخه برگزیت نخست وزیر ترزا می (خروج از اتحادیه اروپا) در پارلمان به رای گذاشته شد که بطور بی سابقه در تاریخ، در رای گیری شکست خورد.
۲۰۲ رای موافق، و ۴۳۲ رای مخالف ثبت شد که این شکست در تاریخ بی سابقه بوده است.

قبل از رای گیری نهایی در پارلمان، تعدادی از نمایندگان به نوبت سخنرانی کرده و دقیقا دلایل و استدلال مشابه ای برای حمایت و یا مخالفت خودشان از برگزیت را عرضه کردند: اشتغال صنعتی، کمبود برنامه بهداشتی، و ارتقاء اجتماعی برای نسل کنونی. به عبارت دیگر، در این مورد، مواضع راست و چپ از هم تمیز داده نمی شود.

بخاطر مشروعیت دموکراتیک رفراندوم (سال گذشته)، برگزیت جایگاه قانونی اش بالا بوده، و پارلمان و یا نمایندگان پارلمان توانایی حقوقی ندارند که از نتیجه رفراندوم (تصمیم مردم) سر پیچی کنند. به همین جهت بسیاری از مردم و نهادهای مدنی، برگزاری یک رفراندوم دوم را تنها چاره می دانند.

خود خانم ترزا می، در ماه جون ۲۰۱۶، موافق برگزیت نبود، ولی بخاطر بدست گرفتن ریاست حزب محافظه کار، موضع خود را عوض کرد. در آن مقطع اکثریت نمایندگان حزب محافظه کار، از برگزیت حمایت می کردند ( روزنامه فاینیشیال تایمز، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹، ص ۹)

در زمان کمپین برگزاری رفراندوم، کمپین برگزیت، گفتمانی پوپولیستی بخود گرفت، و حامیان برگزیت قول های بزرگی به مردم دادند که امروز امکان پذیر به نظر نمی رسد: که فرآیند برگزیت (و جدایی از اتحادیه اروپا) آسان و سهل خواهد بود، که بودجه وسیعی آزاد شده و بطرف NHS برنامه بهداشت عمومی خواهد رفت، که بخاطر تغییر مناسبات مالی، از مالیات ها کاسته خواهد شد، که اقتصاد کشور انگلیس مستقل شده که بتواند جداگانه با کشور های امریکا، چین و هند به معاملات تجاری و بازرگانی بپردازد.

بدنه احزاب اصلی انگلیس یکپارچه نبوده، و مواضع متضاد نسبت به برگزیت دارند. بخش عمده حزب محافظه کار از برگزیت حمایت کرده، و مابقی مخالف اند. بسیاری از محافظه کاران، نسخه برگزیت ترزا می را ضعیف قلمداد کردند، و به آن رای ندادند. بخش کارگری حزب کارگر انگلیس بخصوص متمرکز در شمال کشور با تمایلات پوپولیستی از برگزیت حمایت کردند، در صورتی که طبقه متوسط در حزب کارگر در جنوب کشور مخالف برگزیت می باشند.

⁉️حزب کمونیست انگلیس موافق خروج از EU بوده و از برگزیت حمایت می کند، چرا که مناسبات مالی و اقتصادی حاکم بر اتحادیه اروپا را از نوع نئولیبرال قلمداد می نماید. ولی مناسبات و برنامه خود انگلیس الزاما مترقی تر نخواهد بود.

۲۹ مارچ، زمان ضرب العجل تعیین شده برگزیت می باشد، ولی ترزا می نتوانسته برای خروج از اروپا، پکیج جدیدی ارئه کند.

فرید مرجایی ( با تشکر از همکاری خانم مهرناز شهابی)
https://t.me/FaridMarjai


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.