پنج‌شنبه 17th ژانویه 2019 , ساعت: 03:01کد مطلب : 110565 نسخه قابل چاپ

آن شاه رفت

دی ماه ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی بعد از سی وهفت سال سلطنت و برای بار دوم از کشور گریخت ؛ ولی بر خلاف بیست و پنج سال پیش که بعد از یک هفته به کشور بازگشت این بار دیگر بازگشتی نبود و هم اینک ۴۰ سال از آن روز می گذرد. از جمله وی‍ژگی های محمدرضا پهلوی بی‌حافظگی، فرار از مسئولیت، و عدم پذیرش نتیجه کارها و پاسخگو نبودن در برابر مردم بود او در حالی رفت که هیچ گاه مسئولیت آنچه را در طول دوران حکمرانی‌اش در ایران و بر مردم این آب و خاک رفته بود نپذیرفت. او هیچ گاه در برابر اقدامات ساواک در بازداشت و شکنجه و مرگ بهترین جوانان این مرز و بوم قبول مسئولیت نکرد. او رفت ولی به رگبار بستن و کشتن زنان ومردان تهرانی و کرمانشاهی و ورامینی و مشهدی و اهوازی و اصفهانی و تبریزی و دیگر شهرهای ایران در ماجرای بلوای نان در سال ۱۳۲۱، ۲۳ تیر ۱۳۲۵، سی تیر ۱۳۳۱، ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ و… را به گردن نگرفت. او رفت ولی درباره حیف و مال اموال عمومی و بخشش بیت المال مسلمین به شاهان مخلوع یا غیر مخلوع یونان و اردن و نخست وزیر همسایه شرقی و… برای ارضای حس خود بزرگ بینی و یا یافتن متحد در منطقه هیچ نگفت .او هیچ گاه به مردم و به خانواده هایی که جوانان آنها در ظفار به خاک و خون کشیده شده بودند و دلایل اعزام نیرو به عمان برای حمایت از دست نشانده آمریکا در منطقه توضیح نداد.

شاه از کشور رفت تا زمان مرگ مسئولیت هیچ یک از اقدامات خود را نپذیرفت . همان هایی که نخست وزیر سیزده سال اش در دادگاه به صراحت اعلام داشته بود که: ما هیچ کاره بودیم وهمه تصمیمات توسط شخص اول کشور گرفته می‌شد.

شاه درباره هیچ چیز چیزی نگفت نه درباره اتلاف نیروی انسانی که بهترین آنها را زندانی کرده بود و یا زیر شکنجه کشته بود و نه در باره اتلاف میلیاردها دلاری که به جای آبادانی این کشور صرف بلندپروازی‌ها، ریخت‌وپاش‌ها، بذل و بخشش های بی مورد شده بود تا در جهان به نفع او تبلیغ کنند. هیچ نگفت.. یک نمونه در این باب از اسدالله علم: “من شخصا سخت درگیرم تا بتوانم گرفتاری امیرهوشنگ دولو را در ارتباط با پلیس سوئیس حل کنم. در دربار ما همه به او لقب :” شاهزاده جا…” را داده ایم …هرسال با شاه به سن موریتس می رود تا هم به پانداز‌ی‌هایش ادامه بدهد و هم بساط منقل و وافورش را جور کند. در سفر اخیرشان پلیس سوییس به خانه شخصی به نام آقای ق… که از دوستان دولو است حمله کرد و ۲۵ گرم تریاک پیدا کرد… چون به عنوان عضوی از ملتزمین رکاب شاه از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بود در نتیجه رسوایی بدی به وجود آمد و مطبوعات اروپا مفصل آن را گزارش کردند… ابتدا باید ترتیبی بدهم تا قرار منع تعقیب دولو و آقای ق… را صادر کنند و سپس باید موج تبلیغاتی بر ضد جنجالی که مطبوعات سوئیس و سایر کشورهای اروپایی در مورد این پرونده داشتند راه بیندازم …اخیرا گزارش کرده‌اند که والاحضرت اشرف متهم به قاچاق هرویین است که همه حرف مفت است و من ماموریت دارم که جلوی انتشار این شایعات را بگیرم. این شایعات را دشمنان ما پخش می‌کنند که اخیرا بسیار فعال شده‌اند.”‌ (یادداشت‌های علم ، ۲-۱۳ فروردین ۱۳۵۱)

شاه رفت و برای ما در عوض، فرار از پاسخگویی، فرار از مسئولیت پذیری و نسیان و فراموش کاری و بی حافظگی را به یادگار گذاشت. او به ما یاد داد تا زمانی که شانه‌های دیگران هست از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم. او به ما یاد داد تا هنگامی که با خشم مردم به ستوه آمده از فشار استبداد و فقر و فلاکت وبدبختی رو به رو می شویم ارتجاع سرخ و سیاه و رسانه های مزدور و بیگانه را مسئول وضعیت پیش آمده معرفی کنیم.
ایران فردا


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.