جمعه 29th دسامبر 2017 , ساعت: 06:12کد مطلب : 106434 نسخه قابل چاپ

آنچه مقدس است حق اعتراض مردم است

✅طبق اصل ۲۷ قانون اساسی حق تجمع و اعتراض مردم به رسمیت شناخته شده، نسبت دادن اعتراض های مردمی به عوامل بیرونی فضای امنیتی ایجاد کرده و زمینه را برای سرکوب حق اعتراض فراهم می کند.
✅حاکمیت باید ظرفیت خود را برای به رسمیت شناختن حق حضور خیابانی مردم افزایش دهد. این یکی از مطالباتی بود که در جنبش سبز هم مطرح شد.خطرناک ترین اعتراض ها بعد از اختناق، فشار و سرکوب رخ دهند.
✅در برابر اعتراض نباید دو گانه برخورد کرد. حق مردم مشهد است به اختناق فرهنگی (لغو کنسرت ها و محدودیت ازادیهای فرهنگی و خصوصی ) وضعیت وخیم معیشتی(رشد بیکاری و گرانی ) اعتراض کنند.
✅ما با بحران های عدیده ای روبرو هستیم. اگر حاکمیت قصد دارد از آشوب و هرج مرج جلوگیری کند باید به اصلاحات ساختاری تن دهد. دولت روحانی و انتخاب های ۹۲ ، ۹۴ و ۹۶ جلوی فاجعه را گرفت اما در برابر حجم بحران ههای موجود این اصلاحات قطره هایی در برابر دریاست.
✅اعتراض های مشهد هشداری جدی به دولت است که از روزمرگی و انفعال خارج شود. دولت باید زمینه را برای ایجاد اصلاحات رادیکال تر فراهم کند. اقتصاد ایران به بیماری عفونی دچار شده و با مُسکن و مواد تخدیری قابلیت درمان ندارد.
✅حاکمیت چاره ای ندارد میدان را برای جامعه مدنی باز کند. حل این همه بحران محیط زیستی اقتصادی فرهنگی جز با میدان به دادن سازمان های مردم نهاد و استفاده از ظرفیت های کارشناسی در کشور ممکن نیست. با این بروکراسی فاسد و مدیریت پیر سرماخوردگی هم مداوا نمی شود چه برسد به سرطان.
✅بدترین نوع مواجهه با اعتراض ها تشدید فضای امنیتی است. در کشوری که زلزله امانش را بریده و آلودکی نفس شهرهایش را گرفته و بیکاری ، فساد و نابرابری رو به افزایش است راهکارهای امنیتی علیه شهروندان معترض تشدید کننده بحران است.
✅همه گروههای مرجع باید بپذیرند ما در دوران جدیدی زیست می کنیم. در عصر شبکه های اجتماعی کنترل و سرکوب اعتراض های مردمی غیر ممکن است. هنر گروه های مرجع باید هدایت اعتراض های به سمت و سوی اصلاحات ساختاری باشند.
✅جامعه ایران از تنوع خاصی برخوردار است. در جامعه ای شبکه ای زیست میکنیم. رشد اعتراض در چنین جامعه ای به خصوص با حاد شدن وضعیت اقتصادی طبیعی است. از مواجهه با اعتراض نباید هراسی داشت.اعتراض را به رسمیت بشناسیم تا به آشوب و هرج و مرج یا یاس و نامیدی مطلق منتهی نشود.
✅ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان داد تنها دولت مخاطب اعتراض نیست. مردم به سیاسی کردن و استفاده ابزاری از دین اعتراض دارند، به شیوه هزینه منابع مالی، بی توجهی به حاشیه نشین ها، فقر و بی عدالتی و رشد فساد معترضند. در این اعتراض ها حق را به مردم بدهیم بدون اینکه به دام عوامگرایی بیفتیم.
✅وظیفه دولت روحانی سنگین تر است. روحانی در انتخابات ۹۶ شعارهایی داده و انتظار مردم این است برای تحقق این شعارها تلاش کند و از انفعال پرهیز کند. با سفیدنمایی اوضاع نمی توان پاسخگوی مطالبات مردم شد. امروز شعارها علیه فساد و اختلاس است. دولت روحانی باید برای مبارزه ریشه ای با فساد حاکم بر کشور از سطح شعار فراتر رود، برنامه خود را مستقیم با مردم مطرح کند تا حداقل امیدواری ایجاد شود.
✅وضعیت موجود قابل دوام نیست. سرکوب اعتراض و تشدید اختناق مشکلات امنیتی جدی برای کشور ایجاد می کند. حاکمیت باید به مردم بها بدهد.اقتصاد ایران نیازمند شفافیت است تا از تبعات بحران فساد کم شود . لازمه این شفافیت میدان دادن به جامعه مدنی ،ایجاد فضای امن رسانه ای برای برخورد با فساد و البته مهم تر از همه اصلاح ساختاری در قوه قضاییه است.
✅طبیعی است در هر اعتراضی موج سواری می شود. سو استفاده می شود اما آنچه مقدس است به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم است. به شعور و احساس مردم احترام بگذاریم و به جای انکار به فکر چاره ای برای این همه بحران باشیم.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.