سه شنبه ۱۳ام آذر ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۳:۰۹کد مطلب : 109986 نسخه قابل چاپ

آرام و جاودانه باشی رفیق!

نیامدی که فلک خوشه خوشه پروین داشت
کنون که دست سحر دانه دانه چید، بیا

پروین اسمی اوستایی، به معنای زیبایی، پاکی و لطافت چون پر و در عرب، مقارن پایان زمستان است.
و اما پروین زمینی ما چنین بود:
۱. دختر و سپس زنی انقلابی، آرمان‌خواه، عصیانگر وشورشی
۲. با عاشقانه‌های جوانی‌اش
۳. با مادرانه‌های ستودنی ودوست ‌داشتنی‌اش برای ارشاد عزیز ونیایش مستقل
۴. با پژوهش‌هایش برای زنان؛ خود سوخته‌گان وخاموشان و او صدای بی‌صدایان
۵. با کوچ‌هایش از قزوین به تهران، به پاریس و سپس ایران (از تهران تا گرگان) برای توانمند-سازی زنان … وکوچ عین پختگی است در درونت و یا بیرونت.
۶. تجارب عمیق فرهنگی، اجتماعی وسیاسی‌اش در سطح ملی و بین‌المللی، کنشگر جامعه‌ی مدنی برای ایران و زنان.

پروین متولد ‌۲۶ آذر ۱۳۴۱ بود که در پانزده سالگی‌اش در دبیرستان ثریا ولوله‌ای برپا می‌کرد. مهر و آبان ۱۳۵۷ کلاس‌های درس یکی پس از دیگری تعطیل می‌شد. مقابل چشمان حکومت نظامی تظاهرات توسط ۵۰ دختر چادری به خیابان‌های شهر کشیده می‌شد و پروین شجاع و پرتلاش سهمی بسیار زیاد در این اتفاق‌ها داشت. در ماه‌های بعد کتاب‌های شریعتی و جزوه‌های الفتح و زندگی‌نامه‌های افراد مبارز در میان ما دست به دست می‌شد و ما خود را برای مبارزه‌ای طولانی آماده می‌کردیم. همه‌ی ما و از جمله پروین بسیار ریسک‌پذیر بودیم. انقلاب که پیروز شد در اسفند ۱۳۵۷ به نیمکت‌های مدرسه برگشتیم.

اما ذهن جوان و سیال او مسیرهای آرمانی و شورشی دیگری را جستجو می‌کرد. با وجود دعوت‌های فراوان به گروه نزدیک به اندیشه‌ی شریعتی، «پیشتازان حکومت اسلامی» با نشریه‌ی «قسط» پیوست. وپروین در کلاس‌های کتابخوانی شریعتی، قرآن و نهج‌البلاغه نقش بسیار فعال ومؤثری داشت. او در برنامه‌های کوهنوردی و بحث‌های آزاد مشارکت می‌کرد و در کلاس‌های سیاسی حاضر، ولی ساکت بود.

هرگز اشک بسیارش را به خاطر انحراف‌های آن دوران از یاد نمی‌برم. و البته خنده‌ها و قهقهه‌های بی‌صدای پر از نشاطش را که تا پایان عمر نشانه‌هایی از آن را دیده بودید؛ سال ۱۳۶۰ فرا رسید. فعالیت‌های علنی ما وارد فاز دیگری شد. کلاس‌های اسلام شناسی و جزواتی را که به‌طور مرتب مجموعه‌ای از مطالب سیاسی و فکری در آن بود. گاهی به شیرپلا و توچال می‌رفتیم، مدتی بعد همگی به «موحدین انقلابی» پیوستیم. سال ۱۳۶۱ به تهران هجرت کرد، معلم مناطق حاشیه‌ای و فقیر تهران شده بود سال ۱۳۶۳خبر رسید با رضا علیجانی ازدواج کرده است. و سال ۱۳۶۴ یک خبر خوب دیگر؛ ارشاد متولد شده بود. بارها می‌دیدم که با چه مهرمادرانه‌ای برایش لالایی می‌خواند!

از اردیبهشت تا شهریور ۱۳۶۵ بارها وبارها درخانه‌شان بودم؛ تدریس، خانه‌داری، نوشتن مطالبی برای نشریه‌ی خروش موحد، نگهداری از ارشاد و ما مهمان‌های وقت و بی‌وقت و او با همه‌ی مشغله‌هایش دغدغه‌های ما را نیز داشت. شهریور ۱۳۶۵ در بازداشتگاه توحید (کمیته‌ی مشترک سابق) او نیز با فرزند خردسالش بود . سال ۱۳۷۰ دوباره هم‌دیگر را دیدیم. وقتی پرسیدم در این سال‌ها تو چه کردی؟ گفت: ای، گذشت! بله، گذشته بود. شغلش را از دست داده بود و مدتی سرگردانی و… تا دوباره در قزوین استقرار یافته بود و همه‌ی تلاشش را کرده بود تا به بازماندگان در حد وسعش کمک و یاری برساند.

ساحت پژوهشگری، ژورنالیستی و دغدغه‌مندی او با وجود دو فرزند و سفر به اقصا نقاط ایران برای زنانی که پیکرشان را به آتش می‌کشیدند مورد تحسین من بود. درسفر به کردستان من نیزهمراهش بودم. علاوه برخودسوزی زنان منطقه، مسئله‌ی رها شدن زنان بدون طلاق به دلیل قسم‌های مردان در معامله‌هایشان توجهش را جلب کرد. به سرعت از چند تن از علمای اهل سنت وقت گرفت و بسیار در این باب با آنان گفتگو کرد! و در همان حال تلاشی مستمر برای آزادی آقا رضا و دیگران در‌ ۵۹ و ۲۰۹.

پس از سال‌ها این بار در پاریس همدیگر را ملاقات کردیم. شهریور ۱۳۹۵ بود. مهربان‌تر، فروتن‌تر، ساکت‌تر و دقیق‌تر تا جایی که ساعت‌ها در کنار مجسمه‌های لوور می‌نشیند و نقاشی می‌کرد. و سپس بازگشت در ۱۳۹۶!

پروین یک پاییز را به روی برگ‌های رنگارنگ ایران قدم زده و به توران میرهادی فکرکرده؛ یک زمستان را در کشاکش حوادث زلزله و زیست ایرانی نفس کشیده و یک بهار را با دوستان جانش سپری کرده و در گشت و گزار بوده است. در دیدارمان از آن همه لبریز بود و دو تابستان گرم را هم با همه‌ی ما بوده است.

پروین دغدغه‌ی کار جمعی داشت با هویتی کنشگرانه و پژوهشی. او فروتن و صمیمی وعاشق بود. درس خوانده بود، کلاس آواز می‌رفت و تلاش می‌کرد برای زنان کارهای بیشتری کند. او همه‌ی کوله‌بارهایش را به اهالی این جهان بازپس داده است.

منتشر شده در شماره ۴۴ ایران فردا


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.