پنج‌شنبه 26th مارس 2015 , ساعت: 05:03کد مطلب : 76070 نسخه قابل چاپ
مشارکت دولت های عربی در حمله به یمن

عربستان مواضع حوثی های یمن را بمباران کرد

با حمله عربستان به مواضع شیعیان حوثی خاورمیانه وارد بحران جدیدی شد.

دیشب هواپیماهای عربستان مواضع شیعیان حوثی را که در روزهای اخیر به سمت عدن پیشروی کرده بودند بمباران کردند. بمباران مواضع حوثی ها در شرایطی صورت گرفت که رئیس جمهور یمن عبدالهادی در پی تصرف فرودگاه نظامی عدن از محل اقامت خود گریخته بود. پیشروی حوثی ها که از عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین این کشور حمایت می کنند و از سوی ریاض متهم به اجرای نقشه های تهران هستند با نگرانی سعودی ها مواجه شد و در پی درخواست عبدالهادی برای ورود کشورهای عربی به مسئله یمن  پنج کشور حاشیه خلیج فارس با صدور اطلاعیه ای اعلام کردند به درخواست عبدالهادی پاسخ مثبت خواهند داد.به گزارش خبرگزاری فرانسه در بیانیه این ۵ کشور بر لزوم حمایت از عبدالهادی به عنوان رئیس جمهور مشروع یمن تاکید شده و به غیر از عمان باقی کشورهای  حاشیه خلیج فارس این بیانیه را امضا کرده اند.

همزمان سفیر عربستان در آمریکا از آغاز حملات هوایی کشورش به یمن خبر داد و هدف از این اقدام را دفاع از دولت مشروع و قانونی یمن دانست. طبق پیشی بینی مقامات سعودی این حمله به مدت ده روز ادامه خواهد داشت.

یکی از مسئولان حوثی در گفت و گو با الجزیره ضمن انتقاد شدید از ریاض حملات عربستان را به معنای آغاز یک جنگ تمام عیار در منطقه دانست. محمد بوالخیثی عضو دفتر سیاسی حوثی ها از مقابله این جنبش شیعی در برابر حملات عربستان خبر داد و تاکید کرد  این حملات تعرض به تمامیت ارضی کشورش هست.

این حمله که مورد حمایت بسیاری از کشورهای عربی صورت گرفته به کشورهای حوزه خلیج فارس محدود نشده بلکه برخی از کشورهای دیگر مانند مصر نیز حمایت خود را از حمله به حوثی ها اعلام کرده اند. آنگونه  که رویترز اعلام کرده قاهره اعلام کرده حاضر است از زمین،دریا و هوا به حوثی های یمن حمله کند.

سعد الحریری نیز در لبنان حمله عربستان به یمن را عاقلانه و شجاعانه دانسته است.

العربیه مدعی شده سودان دفاتر و انجمن های ایران را می بندد. این خبر هنوز از سوی مقامات سودانی و ایرانی تایید نشده است. سایت اخبار سعودیه مدعی شده علاوه بر کشورهای حاشیه خلیج فارس برخی از کشورهای دیگر از جمله اردن، ترکیه،پاکستان و الجزایر نیز از حمله عربستان حمیات کرده اند. این خبر نیز از سوی منابع رسمی این کشورها تایید نشده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش مقامات تهران در مورد این حمله اظهار نظر نکرده اند.

این حمله در شرایطی صورت گرفته که از سویی نبرد حساسی در تکریت با حضور موثر مقامات نظامی ایران علیه داعش جریان دارد و از سوی دیگر مذاکرات هسته ای در سوئیس از پنج شنبه آغاز شده و در مرحله بسیار حساسی قرار گرفته است.

 

0

برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.