شنبه 25th آگوست 2012 , ساعت: 04:08کد مطلب : 21258 نسخه قابل چاپ
با توجه به نزدیکی فصل سرما:

۴۵ روز فرصت برای مقابله با یخبندان آذربایجان

گزارش زیر نوشته یکی از هموطنان دلسوز و باهمتی است که پس از بازدید و کمک رسانی به مناطق زلزله زده آذربایجان خطاب به دیگر دوستان و هموطنان نوشته و به صورت فشرده اما دقیق توصیفی از وضعیت گذشته کرده و نگاهی مسئولانه و دل نگران رو به آینده داشته است.

متن کامل این نوشته و تعدادی از عکسهای ضمیمه آن که  از سوی سایت ملی – مذهبی برای اطلاع همگان منتشر می شود به شرح زیر است:

دوستان و همراهان عزیز؛

طی بازدیدی که در مورخه ۳/۶/۹۱ (دو هفته بعد از وقوع زلزله) از مناطق زلزله زده آذربایجان داشتم لازم دیدم موارد زیر را با شما در میان بگذارم:

۱-بحث امداد و نجات در ساعات اولیه به خوبی انجام گرفته که خود اهالی نقش به سزایی در این امر داشته‌اند.

۲-آمار کشته شدگان در همان حدود ۳۰۰ تن بوده که البته هنوزهم با فوت برخی از مجروحین به این آمار اضافه می شود.

۳-اسکان زلزله زدگان در چادرها انجام گرفته و مواد غذایی مرتبا پخش می گردد که البته این امر در منطقه هریس کمرنگ بود و مردم خصوصا در خصوص حمام و دستشویی با مشکل مواجه بودند.

۴-حضور نیروهای امداد گر ارگانها و نیروهای مردمی و بسیج بسیار بالا بوده ولی متاسفانه نبود مدیریت متمرکز باعث اتلاف انرژی و امکانات و خصوصا زمان می‌گردد و بازدهی کار بسیار پایین است. خصوصا این امر در منطقه ورزقان بسیار مشکل ساز شده و در توابع این شهرستان پس از مرحله امداد و نجات کار خاصی صورت نگردیده.

۵- به رغم تبلیغات مسئولین و رسانه های رسمی در امر آوار برداری اقدام چندانی صورت نگرفته و ۹۹ درصد لوازم زندگی مردم هنوز در زیر آوار دفن است. نبود ماشین آلات سنگین کافی نیز این امر را مشکل ساخته است.

۶-موجودی انبارهای مواد غذایی فعلا کافی بوده ولی به زودی مجددا بایستی در این زمینه کمک رسانی شود. خصوصا مواد خام فاسد نشدنی مانند برنج و حبوبات و همچنین انواع کنسرو های مدت دار بلند مدت.

۷-با توجه به برودت هوا ارسال لوازم گرمایشی و پتو و لباس اولویت دارد.

۸-با توجه به اینکه در مناطق فوق زمستان به سرعت فرا می رسد و گاها حتی در اواخر شهریور ماه بارش سنگین برف در مناطق فوق مشاهده شده است لذا حداکثر ۴۵ روز زمان باقی است تا با آوار برداری و احداث یک واحد مسقف برای هر خانوار، قربانبان را ازسرمای کشنده مناطق کوهستانی نجات داد.

البته در این خصوص سازمان مسکن اقدام به صدور نقشه های تیپ واحدهای ۶۰ متری کرده و دولت نیز برای هر واحد ۱۲ میلیون تومان وام در نظر گرفته است.

در نهایت پیشنهاد می‌شود نیروهای مردمی با جمع آوری کمکهای نقدی ، ایجاد گروههای مهندسی ، تهیه و اجاره ماشین آلات سنگین و با شناسایی و برنامه ریزی قبلی جهت آوار برداری و احداث واحدهای ۶۰ متری تا قبل از فرا رسیدن سرما و بارش ها و مسدود شدن راه های ارتباطی اقدام نمایند.

در پایان مجددا یادآوری میکنم که فقط ۴۵ روز تا بارش برف و یخبندان در مناطق زلزله زده باقی است.

0

حوزه :
  1. سمیه

    کاش این خبر رو هر روز بذارید ما ایرانی ها خیلی فراموش کاریم خدا قوتتون بده

    0
  2. سمیه

    هر روز یه خبر از زلزله اذربایجان لازمه

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.