دوشنبه 20th می 2013 , ساعت: 10:05کد مطلب : 44445 نسخه قابل چاپ

گنجینه هنری آنلاین «هنر سبزها» افتتاح شد

وبسایت «هنر سبزها»، نمایشگاه مجازی است که با بهره گیری از ابزارهای نوینِ رسانه های دیجیتال، آثار هنری خلق شده پیش و پس از انتخابات بحث انگیز خرداد ۱۳۸۸ را به دو زبان فارسی و انگلیسی در نمایش داده است.

«هنر سبزها»  پروژه ای علمی پژوهشی است که با هدف حفظ میراث هنری خلق شده در جنبش سبز و فراهم آوردن بستری مناسب برای مطالعه ی این آثار، در جریان است که تلاش کرده زاویه ی دید متفاوتی را از این حرکت‌های اجتماعی و سیاسی تاریخ معاصر ایران در مقابل دید مخاطب قرار دهد.

بسیاری از آثار تولید شده توسط هنرمندان حرفه‌ای، آماتور و شهروند‌خبرنگاران در فضای اینترنت نشر یافته و این خطر وجود دارد که با گذشت زمان هریک از این آثار یکی پس از دیگری به دلایل مختلف از فضای مجازی حذف شود. از این رو، از سه سال پیش به این سو، امین انصاری، نویسنده و محققی که هم اکنون دانشجوی دکتری رشته ی هنرهای رسانه‌ای نوین در استرالیاست، با هدف خلق مرجعی قابل استناد برای علاقه مندان مباحث نظری، بخشی از این آثار را دریک پایگاه اینترنتی گرد هم آورده است. وی تلاش دارد با انجام مصاحبه هایی هدفمند با برخی خالقان این آثار و کارشناسان این حوزه، و همچنین فراهم کردن منابع مطالعاتی مرتبط، زمینه را برای انجام مطالعات سازمان یافته در آینده فراهم آورد.

در نسخه ی آزمایشی حاضر، بازدیدکننده ی این نمایشگاه مجازی می تواند در بخش «آثار هنری» مجموعه‌ای از آثار جمع آوری شده را در بیش از بیست شاخه ی هنری مختلف همچون، پوستر، انیمیشن، نقاشی و موسیقی مشاهده کند و اطلاعات هر یک از آثار، مانند، عنوان و رویداد مربوطه را در صورت وجود، به دست آورد.

رویدادهای مربوطه که به صورت طبقه بندی شده در قسمت «روزنمای جنبش» ارائه شده اند، از آثار جمع آوری شده به دست آمده اند. بخش «روزنمای جنبش» این امکان را به مخاطب می دهد تا آثار را بر پایه ی رویدادهای مختلفی که در بازه ی زمانی ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ رخ داده مشاهده کند.

 در بخش «هنرمندان سبز»، بخشی از هنرمندان حرفه‌ای و شناخته شده که برای حمایت از جنبش اثر یا آثاری را ارائه کرده اند، به صورت جداگانه طبقه بندی شده اند و کاربران می توانند با رفتن به صفحه ی اختصاصی هر یک، آثار هنری مربوط به آنها را مشاهده کنند.

دیگر بخش عمده‌ای که تا اینجا در این نسخه از وبسایت ارائه شده است، بخش «ضد جنبش» است، که به آثار هنری تولید شده توسط هنرمندان حامی حکومت می پردازد.

این نمایشگاه مجازی همواره به روزرسانی خواهد شد و کاربران این امکان را خواهند داشت تا در بهبود کیفیت و صحت اطلاعات ارائه شده با این وبسایت همکاری داشته باشند.

لینک سایت هنر سبز ها: http://www.greens-art.net

0

برچسب ها :
  1. sonia

    با آرزوی صلح و آزادی برای همه ایرانیان

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.