جمعه 21st سپتامبر 2012 , ساعت: 11:09کد مطلب : 24084 نسخه قابل چاپ
گفت و گوی ملی- مذهبی با یک منبع موثق در باره حسین رونقی ملکی

گفتند « بگذارید بمیرد»!

پس از زلزله استان آذربایجان شرقی (اهر –هرسین و رزقان) جمعی از فعالین مدنی آذربایجان به قصد امداد به زلزله زدگان بسیج شده بودند پس از یورش ماموران امنیتی در روز ﺩﻭﻡ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭماه به کمپ امدادرسانی به زلزله زدگان، امدادگران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بیش از پنجاه تن از آنها بازداشت شدند. بسیاری از این فعالین مدنی پس از چند روز بازداشت با تودیع وثیقه آزاد شدند. اما هشت تن از امدادگران هنوز در بازداشت و در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند.

حسین رونقی ملکی که در مرخصی درمانی بود یکی از این بازداشت شدگان است که هم اکنون در وضعیت نامناسب جسمانی بسر می برد.

یک منبع موثق با ابراز نگرانی از وضعیت بد جسمانی حسین رونق ملکی به سایت ملی – مذهبی می گوید: “حسین درد زیادی دارد. بعد از اینکه از زندان آزاد شد تحت درمان قرار گرفت و حالش خوب شده بود اما وقتی به کمپ امدادرسانی حمله کردند و حسین و چند نفر دیگر را بشدت مورد ضرب و شتم قرار دادند از آن زمان حال جسمی حسین بشدت نگران کننده است. کسی که نود درصد کلیه اش از کار افتاده و زیر مشت و لگد قرار می گیرد وضعیتش معلوم است…بعد از ضرب و شتم هم مدتها در پلیس امنیت تحت فشار و بازجویی بود و در بازجویی ها باز کتک می خورد. خانواده اش در این مدت یکبار او را ملاقات کردند و حال مناسبی نداشت و خانواده اش خیلی نگران هستند. خانواده اش بارها برای انتقال او به بیمارستان پیگیری کردند اما تنها پاسخ آنها این بود که “بگذارید بمیرد”.

همچنین یکی از فعالین مدنی که به تازگی آزاد شده در خصوص وضعیت وخیم جسمانی حسین رونق ملکی می گوید: “حسین از وقتی که موقع بازداشت ضربه خورده، در ادرارش خون می‌بیند. تا قبل از اینکه آزاد شوم خودم شاهد درد کشیدن حسین بودم…نمونه ادرارش را هم به دکتر بازداشتگاه ارائه داد اما کاری نکردند…درد شدید هم داشت و سلامت جسمانی اش بشدت در خطر است.”

حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس جوان در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۸۸ در منزل پدری خود در شهر ملکان به همراه برادرش بازداشت شد. او یک روز بعد به بند دو الف زندان اوین که زیر نظر اطلاعات سپاه پاسداران و خارج از نظارت سازمان زندان‌هاست، منتقل گردید. رونقی نزدیک به سیزده ماه در سلول‌ انفرادی محبوس شد، و مورد بازجویی‌های مداوم و فشارهای روحی و جسمی برای اخذ اعترافات تلویزیونی قرار گرفت. وی نهایتا به اتهام اخلال در فیلترینگ اینترنت در ایران به پانزده سال زندان محکوم شد و در تیرماه پس از دو سال و نیم حبس به مرخصی درمانی آمد. حسین رونقی ملکی در طی ماه‌های حبس خود در شرایط نامناسب زندان دچار عفونت کلیوی شد و کلیه هایش به شدت آسیب دیده و نود درصد از کار افتاده است.

این منبع مورد اشاره خاطرنشان می کند: “قبلا پنجاه میلیون تومان قرار وثیقه صادر شده اما از آزادی وی خوداری کردند گویا بین اطلاعات و سپاه بر سر آزادی او اختلاف است. بازجویی ها هم تمام شده و اتهام تبلیغ بهاییت و پخش مواد غذایی تاریخ گذشته به آنها تفهیم شده اما این اتهامات اصلا مورد قبول بازداشت شدگان نیست. الان حسین و هشت نفر دیگر از این فعالین در زندان تبریز بسر می برند و وضعیت مناسبی ندارند. تحت شکنجه و فشار قرار دارند تا اعترافات دروغین آنها را تایید کنند و مصاحبه کنند. اما بچه ها مقاومت می کنند. اتهامات خیلی غیرواقعی و واهی است. آخر حسین یک سید است چطور می تواند بهاییت را تبلیغ کند! بعد زلزله اینقدر مردم منقلب شده بودند که فقط به فکر زلزله زدگان و کمک به آنها بودند و نمی دانم چرا می خواهند کمک به زلزله زدگان را به سیاست وصل کنند. از انبار به اندازه ده ماشین جنس بردند و معلوم نیست این اجناس کجا هستند! معلوم نیست این اجناس را با دستور چه کسی و به کجا برده اند؟”

سال گذشته مادر حسین در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت فرزندش گفته بود: “این کارهایی که اینها کردند، کشتند و شکنجه کردند و به زندان انداختند و الان هم اینجور اذیت می کنند مگر خدا شاهد نیست؟ زندان ها پر است از بچه های مریض احوال که آنها مریضشان کردند…بخدا قسم دیگر جمهوری اسلامی در کار نیست. من سالها زجر کشیدم تا فرزندان پاک و سالم تحویل جامعه دهم و حالا این بلاها را بر سر جگر گوشه‌هایم می آورند. من به رئیس قوه قضاییه هم گفتم اینجا جمهوری اسلامی است؟ اینجور حقوق انسانها را رعایت می کنید؟ فقط دروغ می گویند. کدام قانون می گوید پسر بزرگ من را اینطوری کتک بزنید و شب چشمهایشان را ببندید و در بیابان بیاندازید؟ کدام حقوق بشر این را تایید می کند؟ این مملکت قانون ندارد. اصلا خدا را نمی شناسند. همه اینها ادعای اسلام دارند در کجا با مردم چنین کارهایی را می کنند که در جمهوری اسلامی می کنند؟ مگر می توانید مردم را با این بگیر و ببندها ساکت کنید. ببنید من یک مادر هستم فقط برای اینکه گفتم که چه بر سر پسرهایم آورده اند الان هم دست بردار نیستند و تهدیدم کرده اند که می آییم دخترهایت را هم می گیریم. در کجای یک کشور اسلامی با یک مادر چنین می کنند که با من در این دو سال کردند…”

این منبع آگاه تصریح می کند: “خانواده این فعالین بشدت تحت فشار هستند تا اطلاع رسانی نکنند و گفته اند در صورت مصاحبه با رسانه ها بازداشت می شوند. رسانه های داخلی که اخبار دروغ منتشر می کنند و اصلا سراغ خانواده ها برای مصاحبه نمی روند و از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور هم که تماس می گیرند آن ها مجبورند سکوت کنند . بازداشت شده ها را مجبور می کنند که حرفهای خلاف واقعیت بزنند و مصاحبه کنند و خانواده ها را مجبور می کنند از اتفاقاتی که بر سر آنها و عزیزانشان می آیند چیزی نگویند! در کجای دنیا اینگونه با مردم برخورد می شود؟ “

شاین ذکر است روز گذشته، پرونده‌ حمید رضا مسیبیان یکی از این فعالان مدنی بازداشت شده در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی به شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز ارجاع شده است. او متهم به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام است. هم چنین همانند دیگر فعالین مدنی توزیع مواد غذایی آلوده از دیگر اتهامات اوست. مسیبیان پژوهشگر تاریخ و نویسنده کتابهایی با موضوع نهضت ملی ایران و ملی شدن صنعت نفت است که پیش از این در سال ۱۳۸۹ بازداشت شده بود.

0

حوزه :
برچسب ها :
  1. نظیر

    وظیفه رسانه ها ست که اسامی عوامل رزیم از قبیل ایم مومنینی! که گفته اند “بگذارید بمیرد” را منتشر کنند تا حداقل خانواده های انان بدانند که چه نان حلالی سر سفره میاورد ، پدر . بابا نان داد.

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.