سه‌شنبه 10th مارس 2020 , ساعت: 05:03کد مطلب : 116243 نسخه قابل چاپ
مؤسسه بروکینگز:

کورنا میتواند جان ۱۵ تا ۶۸ میلیون نفر از جمعیت جهان را در خطر مرگ قرار دهد

موسسه بروکینگز[۱] در تازه ترین پژوهش خود در مورد اثرات احتمالی گسترش ویروس کورنا (COVID-19) برای اقتصاد جهان، پیش بینی کرده است که این ویروس می تواند جان ۱۵ تا ۶۸ میلیون نفر از جمعیت جهان را در خطر مرگ قرار دهد و هزینه ی اقتصادی بین ۲.۳ تا ۹ هزار میلیارد دلار بر اقتصاد جهان تحمیل کند.

 

در این پژوهش، براساس شباهت کورنا (COVID-19) با ویروس سارس، ۷ سناریو در نظر گرفته شده است. سه سناریو اول آن، فرض کرده است که اگر بیماری در چین متوقف شود چه پیامدهای خواهد داشت و در سه سناریو دیگر فرض شده است که بیماری در خارج از چین گسترش یابد به عنوان یک فراگیری یکباره و صرفا در سال ۲۰۲۰ و آخرین سناریو هم با این فرض که  بیماری در خارج از چین گسترده خواهد شد و هر ساله شاهد تکرار آن در سطح جهانی خواهیم بود؛ به نتایج احتمالی هر سناریو بر اقتصاد جهان پرداخته است.

 

با فرض اینکه این پدیده یک فراگیری یکبار هست، در خوشبینانه ترین سناریو  فرض شده است که ویروس کورنا (COVID-19) با یک فراگیری یکباره سرانجام بر همه کشورها و با شدت کم اثر خواهد گذاشت و صرفا ۱۰ درصد جمعیت جهان درگیر این بیماری خواهند شد و ۲ درصد از بیماران نیز جان خود را از دست خواهند داد. با چنین فروضی، این پژوهش پیش بینی کرده است که این ویروس حداقل ۱۵ میلیون مرگ و ۲.۳ هزار میلیارد دلار لطمه به اقتصاد جهانی در پی خواهد داشت.

با در نظر گرفتن سناریو خوشبینانه این پژوهش، اقتصاد جهانی با از دست دادن دو درصد از رشد خود ، احتمالا رشدی زیر یک درصد را تجربه خواهد کرد و رشد اقتصادی برای آمریکا نیز با زیانی معادل ۴۲۰ میلیارد دلار، به نزدیکی صفر خواهد رسید. با این شرایط برای چین نیز که در انتظار رشد ۵٫۵ درصدی برای سال ۲۰۲۰ بود نیز رشدی زیر ۴ درصد پیش بینی بینی میکند.  و در بدترین سناریو پیش بینی می شود که امریکا به رشد منفی ۵ تا ۶ درصد منفی برسد و نزدیک به ۱.۸ هزار میلیارد دلار از این بیماری آسیب ببیند.

 

برای برآورد هزینه های اقتصادی ناشی از شیوع این بیماری، این گزارش هزینه کاهش تعداد نیروی کار، هزینه تعداد افرادی که جان خود را از دست خواهند داد ، ساعات از دست رفته کاری در اثر بیماری و یا مراقبت از اعضای خانواده را در نظر گرفته است. همچنین تغییر در مصرف به دلیل تغییر در ترجیحات خانگی و افزایش هزینه ی بیمه افراد نیز در نظر گرفته است.

 

هرچند نام ایران در لیست پیش بینی این پژوهش قرار نگرفته است. اما اگر فروض این پژوهش را به ایران بسط دهیم و ویژگیهای مثبتی همچون  جوانی جمعیت ایران و شبکه ی گسترده ی عمومی بهداشت در کشور را نادیده بگیریم. با توجه به اینکه جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهانی است و با در نظر گرفتن فروض این پژوهش در سناریو خوشبینانه، احتمالا این پژوهش پیش بینی خواهد کرد که چنانچه ده درصد جامعه ایران به این ویروس مبتلا بشود، با رشد دو درصدی منفی از پایه کنونی، اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ رشد منفی  ۹ تا ۱۰ درصد و خطر از دست دادن جمعیت ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفری کشور میتواند مواجه باشد.

 

این پژوهش تلاش دارد تا خطر احتمالی پیش روی جهان ناشی از گسترش کورنا را به سیاست گذارن اقتصادی و اجتماعی و همچنین سیاستمداران جهان گوشزد کند و آنان را به انجام اقدامات عاجل برای جلوگیری بیشتر از گسترش این بیماری دعوت میکند. این اقدامات شامل طیف وسیعی از پاسخهای سیاستی فوری و کوتاه مدت و هم در سالهای آینده است. از جمله اقدامات فوری، کاهش تعاملات اجتماعی برای شکستن زنجیره ی انتقال بیماری  است. همچنین این پژوهش از بانک های مرکزی در جهان میخواهد تا اطمینان حاصل کنند که اقتصادهای مختل شده آنها به دلیل گسترش بیماری همچنان از پشتیبانی لازم برای کار کردن برخوردار خواهند بود. و دولت ها در کنار سیاست های پولی مثل کاهش نرخ بهره، به سیاست های مالی انبساطی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه و گسترش و سرمایه گذاری بیشتر در سیستم بهداشت عمومی کشور خود اقدام کنند و جامعه جهانی اهتمام بیشتری برای سرمایه گذاری در بخش بهداشت عمومی کشورهای فقیر در دستور کار خود قرار دهد. تا شاهد کاهش و توقف زیان های انسانی و مالی این بیماری در سرتاسر جهان باشیم.

[۱] ) موسسه بروکینگز (Brookings Institution) یک نهاد پژوهشی آمریکایی در زمینه تحلیل مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که به عنوان یکی از موثرترین اتاق فکر ها در جهان نیز شناخته میشود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.