پنج‌شنبه 2nd آوریل 2020 , ساعت: 09:04کد مطلب : 116536 نسخه قابل چاپ

کرونا با بورس نفت چه کرد؟

همایون دارابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره زمان ترمیم بازار انرژی در پی شیوع کرونا، اظهار داشت: ابتدا باید به برخی نشانه‌ها در این زمینه توجه کرد، شیوع کرونا ظرفیت پالایشی چین را از ۱۳ میلیون بشکه در روز به ۹ میلیون بشکه کاهش داده است. در سطح بین الملل نیز مصرف از ۹۹ میلیون بشکه به ۹۶ میلیون بشکه افت کرده و با فراگیری ویروس در اروپا و آمریکا که بازار بزرگ نفت به شمار می‌روند این کاهش مصرف بیشتر نیز خواهد شد.

وی ادامه داد: در همین حال انگیزه مشترک عربستان و روسیه برای افزایش عرضه نفت در مقطع کنونی نیز نامشخص است، برخی این اقدام عربستان و روسیه را در جهت انتخاب مجدد ترامپ با کاهش بهای بنزین می‌دانند و یک گروه نیز این اقدام را تلاشی برای از هم پاشیدن لابی حمایتی شرکت‌های نفتی از ترامپ ارزیابی می‌کنند، بخصوص که با این کاهش نفت شیل آمریکا با مشکل مواجه شده و شمار زیادی از شرکت‌های این حوزه ورشکست خواهند شد.

دارابی افزود: توجه کنیم که تولید نفت شیل آمریکا در یک دهه اخیر به نزدیک ده میلیون بشکه رسیده است و آمریکا عملا بزرگترین تولید کننده نفت جهان شده است اما عامل هر چه باشد به نظر نمی‌رسد به زودی وضعیت بازار نفت بهبود یابد و امکان کاهش چشمگیر حتی به کمتر از ۲۰دلار برای نفت برنت دور از ذهن نیست بخصوص که با گرم شدن هوا تاثیر میزان مازاد نفت موجود در بازار تشدید خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه درباره امکان تزریق مُسًکِن به بازار سرمایه برای بهبود اوضاع گفت: بستگی دارد، قطعا بازار در این مقاطع نیازمند حمایت است و صندوق‌های حمایتی نظیر تثبیت و توسعه قطعا در این شرایط می‌توانند کمک کنند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.