چهارشنبه ۱۱ام مهر ۱۳۹۷ , ساعت: ۱۲:۰۷کد مطلب : 109501 نسخه قابل چاپ
سعید مدنی پژوهشگر مسایل اجتماعی:

چه شد «مستضعفین» در «انقلاب مستضعفین»، مضحکه دست مسئولان شدند؟

دکتر سعید مدنی پژوهشگر مسایل اجتماعی در گفت‎وگو با جامعه ایرانی رفتار زننده وزیر بهداشت را ماحصل مشکلات ساختاری می‌داند و معتقد است که « وزیر هیچ حرف حسابی و پاسخ منطقی دربرابر شهروند بیمار بجستانی ندارد که بزند». او تاکید می‌کند: «برخورداری از سمت و قدرت در ساختار کنونی مسئولیت مدیران را افزایش نمی‌دهد بلکه بر قدرت آنان می‌افزاید. از ساختاری صحبت می‌کنیم که در آن بین حقوق و مسئولیت عدم تعادل برخوردار است.»

رفتار ارباب رعیتی مسوولان خصایص فردی نیست ساختاری است.

چرا افراد به محض آنکه موقعیت شان را در نظام سلسله مراتبی از دست می‌دهند بلافاصله سرشار از تواضع می‌شوند، با عموم مردم همدلی می‌کنند و سعی می‌کنند در ظاهر نیز فاصله خودشان را با جامعه کاهش دهند؟ تا حالا فکر کرده‌اید چرا در حالی که برای ملاقات با یک مدیر دون پایه باید ساعت‌ها پشت در اتاقش معطل می‌شدید بلافاصله پس از خلع از مقام، به هر درخواستی برای ملاقات پاسخ مثبت می‌دهد؟

سیاست‌ها و برنامه‌ها، منافع محرومان را نقض می‌کند.

می‌دانیم که علت بخش قابل توجهی از وضعیت اقتصادی موجود که بر سر محرومان آوار شده و ساعت به ساعت آن‌ها را بیشتر در فقر فرو می‌برد سیاست خارجی است. در همین چند روز اتفاقاتی که در مجمع عمومی سازمان ملل رخ داده موجب شده تا ارزش پول ملی دست کم ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

کاربرد الفاظ رکیک در سیاست و اجتماع و در بین مسئولان عادی شده است

این فرهنگ منحط مجیزگویی و گنده پروری است که موجب می‌شود اطرافیان وزیر با خنده حرف‌های مبتذل و تحقیر آمیز او را تایید کنند. داستان بادمجان است و خواست شاه. من مطمئن هستم وزیر هم در جمع مدیران بالاتر از خود رفتار شنیع مشابهی دارد و به همین دلیل انتظار دارد اطرافیان و پایین دست‌های او نیز چنین کنند.

متاسفانه این رفتارها ساختاری شده است. کاربرد الفاظ رکیک در سیاست و اجتماع و در بین مسئولان عادی شده است. این خرده فرهنگ رسمی است که ادبیات مبتذل و لمپنیسم را تبلیغ و ترویج می‌کند. از این جهت لمپنیسم را برای توصیف این فرهنگ به کار می‌برم تا نشان دهم دچار فقر فرهنگی و بازیچه دست بازیگران مختلف سیاسی است.

@iranfardamag


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.