دوشنبه 24th آگوست 2020 , ساعت: 09:08کد مطلب : 118237 نسخه قابل چاپ
فرامرز توفیقی

چرا دولت ۶۰۰ هزار تومان از سفره کارگران قیچی کرد؟

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها با انتقاد از رویه دولت در ابلاغ حق مسکن از تیرماه گفت: همین مابه‌التفاوت ششصد هزار تومانی را هم از کارگران دریغ کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی در هیات دولت به تصویب رسید. از قرار معلوم، دولت در ابلاغیه زمان آغاز اجرای آن را تیرماه اعلام کرده است و به این ترتیب، کارگران که احتمالاً در شهریورماه این افزایش ۲۰۰ هزار تومانی را در فیش‌های حقوقی خود خواهند داشت، در همان شهریورماه مابه‌التفاوت تیر و مرداد یعنی ۴۰۰ هزار تومان را دریافت خواهند کرد.

با اینهمه فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) با انتقاد از ابلاغ حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی از تیرماه می‌گوید: دولت باید زمان اجرای حق مسکن را از ابتدای سال ابلاغ می‌کرد تا کارگران بتوانند ۶۰۰ هزار تومان بابت مابه‌التفاوت سه ماه ابتدای سال دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای کارگری که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافتی دارد، ۶۰۰ هزار تومان ۲۵ درصد دریافتی ماهانه است؛ ادامه می‌دهد: اگر سازمان بازرسی، مقامات و نمایندگان مجلس واقعاً در ارتباط با ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال جدی هستند باید دولت را مجاب می‌کردند که حق مسکن را از ابتدای سال ابلاغ و اجرایی کند؛ همین ۶۰۰ هزار تومان که یک‌چهارم دریافتی ماهانه کارگران است می‌توانست برای تامین هزینه‌های آموزش یک فرزند خانواده صرف شود یا لااقل بخش ناچیزی از سبد خوراکی‌های خانوار را تامین کند.

او تاکید می‌کند: حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی در مقابل هزینه‌های واقعی مسکن بیشتر شبیه یک شوخی است؛ آنقدر ناچیز است که با آن نمی‌توان هزینه‌های شارژ و نگهداری یک آپارتمان ۵۰ متری را پرداخت؛ با این حال همین مبلغ ناچیز را هم در بهار امسال از کارگران دریغ کردند؛ در این شرایط چگونه می‌توان به وعده‌های ترمیم مزد در نیمه دوم سال امید بست؟


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.