پنج شنبه ۵ام اسفند ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۱:۱۲کد مطلب : 101871 نسخه قابل چاپ
در نقد 6 سال حبس احمد منتظری

چرا افشا کننده حکم خدا را به زندان بردید؟!

نکته آخر در مورد بازداشت احمد منتظری نقش برخی از چهره های اصلاح طلب در ایجاد فضایی بود که علیه فرزند آیت الله منتظری موثر بود. آنها باید پاسخ بدهند بر اساس کدام قاعده و قانون انتشار یک فایل صوتی  بعد از ۲۸ سل متضمن ۶ سال حبس است؟ آیا زمانی که فرزند آیت الله را بدون دلیل خاصی و تنها از سر ارادت به بنیانگذار انقلاب سلامی مورد هجمه قرار می دادند نمی داستند این حملات زمینه ساز صدور حکمی سنگین خواهد بود؟

سرانجام احمدمنتظری فرزند آیت االله منتظری با حکم شش سال حبس دادگاه تجدیدنظر ویژه روحانیت  روانه زندان شد.

سوای برخی از ایرادهای حقوقی نسبت به این حکم که  به اقدامی روزمره در نظام قضایی کشور تبدیل  شده مسئله دیگر  هجمه  گوناگون طیف های چپ و راست به فرزند آیت الله  منتظری در قبال افشای نوار صوتی بود که در آن  نوار، مرحوم آیت الله منتظری نارضایتی خود را از اعدام های ۶۷ اعلام کرده بود و عاملان این اعدام ها را سرزنش کرده بود. در مورد این نوارها انتقادهای فراوانی از طیف های مختلف سیاسی مطرح شد. جنس انتقادات متفاوت بود. برخی که تا آن زمان نقش خود را در این اعدام ها انکار کرده بودند مجبور به دفاع شدند. برخی توجیه کردند که این اعدام ها به خاطر رویکرد مسلحانه اپوزیسیون بوده است. عده ای  از زمان انتشار فایل صوتی با توجه به تنش های گسترده بین ایران وعربستان و حمایت سعودی ها از برخی گروههای مخالف مسلح برانداز گلایه کردند. پاسخ احمد منتظری عمل به وصیت پدرش بود. او معتقد است مرگ هر لحظه در کمین انسان است و تاخیر در اجرای این وصیت درست نیست. فرزند آیت الله منتظری بر اساس این استدلال فایل صوتی را منتشر کرده است.  البته وی معتقد است که بررسی منصفانه این رویداد تاریخی که مدّت ها  سر بسته مانده است در راستای گذاشتن مرهمی بر زخم قربانیان است.مخالفان منتظری در این مورد دست به شانتاز خبری زدند. بر این مبنا که تاکید کردند بیت منتظری از مجاهدین خلق دفاع کرده است. این شانتاز از اساس باطل بود چرا که حتی در آن فایل صوتی، آیت الله منتظری بر مرزبندی خود با مجاهدین تاکید می کند و حتی به ترور فرزندش هم  اشاره می کند  اما در مقام یک فقیه آزادیخواه  و مدافع حقوق انسان ها این اعدام ها را نکوهش می کند. در نظر آیت الله این اعدامها به تضعیف نظام، نقض اصول فقهی و تضییع حق مخالفان منجر می شد. آیت الله در آن فایل صوتی ، بارها نسبت به عواقب این اقدام هشدار داد و او کسی بود که نمی توانست در این مورد ساکت بنشیند و در دفاع از جان و مال مخالفان خود قائم مقامی رهبری را فدا کرد.احمد منتظری فرزند او سال های طولانی است بر روند اصلاحی در کشور تاکید و در انتخابات های  مختلف از کاندیداهای اصلاح طلب حمایت کرده که آخرین آن به انتخابات ۹۴ بر می گردد. نامه های فرزند آیت الله منتظری به رهبر جمهوری اسلامی آکنده از ادب و احترام در عین حال  همراه با  بیان مطالبات صریح مردم و هشدارهای دلسوزانه نسبت به آینده کشور است.

ایرادهای حقوقی به حکم ناعادلانه: آیت الله رئیسی هم مدعی العموم و هم متهم است!

فرزند  آیت الله منتظری  معتقد است انتشار فایل صوتی پدرش متضمن هیچ جرمی نیست. او در  دادگاه بدوی  به  ۲۱ سال حبس محکوم شد. در دفاعیه خود ضمن رد اتهامات وارد شده ، از انتشار فایل صوتی مرحوم آیت الله منتظری در مورد اعدام های سال ۱۳۶۷ دفاع کرد و در بخشی از لایحه دفاعیه خود  تاکید  کرد:” اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” یک اتهام سیاسی است؛ و مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی: «رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد.»… در خصوص پروندۀ حاضر، با توجه به این که مدعی العموم، یعنی جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، خود ریاست دادسرای ویژۀ روحانیت را دارا می ‌باشد و ایشان یکی از متصدیان اجرای حکم اعدام زندانیان در مرداد ۱۳۶۷ است، در واقع قاضی محترم تحت امر مدعی قرار دارد! و این نزد عقلا پذیرفته نیست.”در بخشی  از دفاعیه حجه الاسلام والمسلمین احمد منتظری در دادگاه بدوی ویژه روحانیت» ضمن رد عادل بودن قاضی خاطرنشان شده بود  :” اساساً در دعاوی سیاسی چون یک طرف آن حاکمیت می ‌باشد، قضاوتی که از سوی قضات منصوب حاکمیت صورت می‌ گیرد نمی‌تواند قضاوتی بی‌طرفانه و عادلانه‌ باشد…”

منتظری صلاحیت دادگاه بررسی کننده حکم را زیر سئوال برد و نوشت:” بر اساس اصل ۱۵۹ قانون اساسی: «مرجع رسمی تظلمات و شکایات دادگستری است»؛ بنابراین مرجع رسیدگی کننده به اتهام وارده، یعنی دادگاه ویژه روحانیت از نظر قانون اساسی جمهوری اسلامی فاقد صلاحیت است…”

فرزند ایت الله منتظری در ادامه  محرمانه بودن فایل صوتی منتشر شده را رد  و تاکید کرد:” اسناد محرمانه …اسناد دولتی ای هستند که ممهور به مهر محرمانه یا خیلی محرمانه و… شده‌اند. سری بودن اسناد محرمانه ذاتی نیست…، اساساً موارد و مصادیق ذکر شده برای اتهام موضوعاً و بنیاداً از شمول اطلاعات محرمانه خارج بوده و این اتهام با هیچ یک از مواد قانونی انطباق ندارد.»

 چرا از افشای حکم خدا بر آشفته شدید؟

مخالفان احمد منتظری که تا سالیان طولانی جز اشاراتی سربسته به اعدامهای ۶۷ سکوت اختیار کرده بودند بعد از افشای فایل ها مجبور شدند پاسخگو باشند. پاسخگویی که البته مترادف با هجمه به بیت آیت الله منتظری و استفاده از عبارات مبهم و کلی بود. آنها سربسته بدون اینکه به ابهامات این اعدام ها پاسخ دهند مدعی شدند به اجرای حکم خدا افتخار می کنند. پورمحمدی وزیر دادگستری که مدتی قبل نقش خود را در اعدام ها تکذیب کرده بود این بار از اقدام خود و حضور در کمیته ای که به این منظور شکل گرفته بود دفاع کرد. آیت الله منتظری معتقد بود اتفاقا این حکم خدا نیست که اجرا می شود این اعدام ها علیه حکم خدا هستند. او می گفت طبق هیچ قاعده فقهی نمی توان محکومی که چندسال یا چند ماه از مدت زمان محکومیتش باقی مانده را اعدام کرد. نکته ای که اینجا باید از بازداشت کنندگان احمد منتظری پرسید اگر این حکم خداست چرا افشا کننده این اقدام خدایی را بازداشت کرده اید؟ اگر حکم خداست  افکار عمومی باید از این اقدام استقبال کنند و شما نیز باید دفاع کنید اما چرا این همه سکوت؟ چرا این همه ابهام . چرا سنگر گرفتن  پشت یک موضع انحرافی؟  منتقدان منتظری طوری او را مور هجمه قرار دادند که گویی او از مجاهدین دفاع کرده است اما کوبیدن منتظری به این اتهام سرپوش گذاشتن  به واقعه ای تاریخی است. طبیعی است بازداشت کنندگان احمد منتظری توان دفاع از اقدام ۲۸ سال پیش خود را ندارند و الا سینه سپر می کردند و از این اقدام دفاع می کردند.  آنها خود می دانند بیت منتظری از گروههای مسلح اپوزیسیون دفاع نکرده اند چرا که انتقادات خود آیت الله به   این گروهها  و مرزبندی صریحش با آنها و مشی و  رویکرد فرزند او در این سالها اسنادی بارز بر اتخاد یک رویکرد اصلاحی فعالانه ، صریح و همراه و همگام با مردم است. انتساب اتهام هایی از این دست به این معنی است که بازداشت کنندگان منتظری آشفته و ناتوان در دفاع از اقدام خود بوده اند.

آیا اصلاحطلبان محکوم می کنند؟

نکته آخر در مورد بازداشت احمد منتظری نقش برخی از چهره های اصلاح طلب در ایجاد فضایی بود که علیه فرزند آیت الله منتظری موثر بود. آنها باید پاسخ بدهند بر اساس کدام قاعده و قانون انتشار یک فایل صوتی  بعد از ۲۸ سل متضمن ۶ سال حبس است؟ آیا زمانی که فرزند آیت الله را بدون دلیل خاصی و تنها از سر ارادت به بنیانگذار انقلاب سلامی مورد هجمه قرار می دادند نمی داستند این حملات زمینه ساز صدور حکمی سنگین خواهد بود؟ به خصوص در این مورد آقای حسن خمینی مسئولیتی سنگین تر دارد. چرا که در سخنرانی هایش مدام بر رویکرد ضد ظلم و حق خواهی تاکید می کند. ارادت عاطفی به پدربزرگ دلیلی نیست که ریشه های یک واقعه تاریخی بررسی نشود. اکنون که فرزند قائم مقام سابق رهبری به زندان رفته است باید منتظر ماند و دید آیا آنها حاضر به محکوم کردن این حکم سنگین  و ناعادلانه هستند یا خیر؟


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.