سه‌شنبه 14th می 2013 , ساعت: 01:05کد مطلب : 43809 نسخه قابل چاپ

پیام آمریکا به اسراییل:کسی بدون ما توان حمله به ایران را ندارد

ایالات متحده آمریکا از دراختیار قراردادن «بانکر باستر» یا همان بمب های ضدسنگر در آخرین قرارداد نظامی خود با اسراییل همچنان سرباز زده است.این تنها سلاحی است که توانایی نابودی تأسیسات اتمی ایران را در منطقه فردو  دارد. تسلیحاتی که بر اساس اسناد و مدارکی که در اختیار رسانه‌ها قرار دارد، تل‌آویو حداقل از سال ۲۰۰۵ به دنبال خرید و دستیابی به آن‌ها بوده است.

در پی عقد قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری نظامی آمریکا با کشورهای منطقه خاورمیانه، شامل برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسراییل، چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا عنوان کرد قرارداد فروش تسلیحات آمریکا به اسراییل«پیام روشن دیگری به ایران بود.»

 اما می‌توان با بررسی مفاد این قرارداد و استناد به برخی تحولاتی که در پی آن رخ داد، ادعا کرد:«خیر»؛ پیام آمریکا به ایران، اسراییل و اساساً کل منطقه خاورمیانه آن‌قدر که وزیر دفاع واشنگتن مدعی شد واضح و شفاف نبود.

چاک هیگل در مورد قرار فروش سلاح به اسراییل عنوان کرد این قرارداد نشان‌دهنده این موضوع است که تل‌آویو حق «دفاع» از خود را دارد.

با اتکا به بررسی تجهیزاتی که آمریکا به اسراییل فروخت و تحولاتی که  در  پی آن آمد، می‌توان گفت دقیق‌ترین پیامی که واشنگتن به تهران، تل‌آویو و پایتخت های عربی خلیج فارس فرستاد این بود که این کشورها حق «دفاع» از خود را در برابر ایران دارند اما کشوری بدون تأیید و همکاری آمریکا حق حمله به ایران و تاسیسات هسته‌ای آن را ندارد و نکته مستتر دیگر اینکه اساساً هیچ کشوری جز آمریکا« توانایی» نابودی برنامه هسته‌ای ایران را هم ندارد.

بسیاری از کارشناسان نظامی تأکید می‌کنند با نابودی تأسیسات هسته‌ای ایران، تهران قادر خواهد بود دوباره ظرف چند سال به نقطه فعلی خود در توانایی‌های هسته‌ای برسد.

اما در حال حاضر اسراییل توانایی نابودی بسیاری از تاسیاست شناخته شده و یاغیر شناخته شده برای عموم که جمهوری اسلامی آن‌ها را در اعماق زمین ساخته است، ندارد.  این نکته‌ای است که مقامات آمریکایی و اسراییلی به خوبی به آن واقف هستند. از جمله این تاسیسات می‌توان به تأسیسات هسته‌ای «فردو» در نزدیکی قم اشاره کرد.

اسراییل و یا هر کشور دیگری برای نابودی تأسیسات هسته‌ای ایران نیاز به تسلیحات خاصی دارد که توانایی نفوذ به عمق زمین و نابودی تأسیسات زیر زمینی را داشته باشد.

نکته مهم اینجاست که ایالات متحده آمریکا از دراختیار قراردادن «بانکر باستر» یا همان بمب های ضدسنگر در آخرین قرارداد نظامی خود با اسراییل همچنان سرباز زده است. تسلیحاتی که بر اساس اسناد و مدارکی که در اختیار رسانه‌ها قرار دارد، تل‌آویو حداقل از سال ۲۰۰۵ به دنبال خرید و دستیابی به آن‌ها بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که به تجهیزات فروخته شده آمریکا به اسراییل در قرارداد اخیر نظامی بین دو کشور اختصاص داده، نوشته است:«بسته جدید تسلیحاتی آمریکا که به اسراییل فروخته است شامل هواپیماهای مخصوص سوختگیری هوایی و موشک‌هایی است که توانایی مختل کردن سیستم دفاع هوایی دشمن را دارد.هر دوی این تجهیزات نظامی برای حمله احتمالی یک‌جانبه اسراییل به ایران بسیار مهم هستند اما چیزی که اسراییلی ها بیش از همه چیز به دنبال آن بودند دراین قرار داد جا افتاده است؛ یک بمب ضد سنگر غول‌آساست که برای نفوذ به اعماق زمین و نابودی تأسیسات زیرزمینی طراحی شده است. بر اساس نظر کارشناسان آمریکایی و همچنین اسراییلی، این تنها سلاحی است که توانایی نابودی تأسیسات اتمی ایران را در منطقه فردو  دارد.»

 بر اساس اعلام کاخ سفید، آمریکا حتی حاضر به مذاکره برای فروش این بمب های ضد سنگر در ملاقات بین باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو نیز نشده است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه برای نابودی تأسیسات زیر زمینی ایران از قبیل فردو نیاز به بمب های ضدسنگر ۳۰ هزار پوندی است که اسراییل حتی هواپیمایی که توانا باشد چنین بمب هایی حمل کند را نیز ندارد.

برای حمل و شلیک این بمب‌ها نیاز به هواپیماهای بمب افکن بی-۲ و همین طور هواپیماهای «استیلث» است که اسراییل هیچ کدام ازاین هواپیماها را در اختیار ندارد.

نکته قابل توجه اینکه تلاش اسراییل برای به دست آوردن این تسلیحات در دولت بوش نیز ناموفق مانده بود.

اسراییل در سال ۲۰۰۵ تلاش کرد این تسلیحات را به دست آورد اما در ا ین زمینه ناموفق ماند.تل‌آویو در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ نیز تلاش کرد آمریکا را قانع کند که بمب های ضدسنگر خود را در اختیار این کشور قرار دهد ولی باز، تلاش‌های آن‌ها به در بسته خورد.برخی از مقامات آمریکایی این نگرانی را مطرح کرده بودند که امکان دارد اسراییل پس از دریافت این بمب‌ها تکنولوژی پیشرفته آن را دراختیار چین قرار دهد.

در این سال‌ها بود که اسراییل تلاش کرد با اتکا به فن‌آوری های داخلی اسراییل نمونه اسراییلی این بمب‌های ضدسنگر را بسازد که به نظر می‌رسد در این زمینه موفق نبوده است.

واشنگتن حتی در ادامه به این پیغام کاملاً واضح در زبان دیپلماتیک که برای تل‌آویو و دیگر کشورهای دیگر منطقه خاورمیانه فرستاد نیز بسنده نکرد و چند هفته بعد پیغام واضح‌تر دیگری فرستاد.

حدود دو هفته پس از عقد این قرار داد مقامات آمریکایی از طراحی و نوسازی نسل جدیدی از بمب‌های سنگر شکن خبر دادند که توانایی تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران از جمله فردو را در اختیار دارد.چرا که بر اساس برآورد سازمان های اطلاعاتی آمریکا بمب های ۳۰۰۰ هزار پوندی نسل قبل آمریکا نیز توانایی نابودی برخی از تأسیسات هسته‌ای زیر زمین ایران را نداشتند. نسل جدید این بمب های سنگرشکن با اینکه از لحاظ وزنی تغییری نکرده اند اما به گفته مقامات آمریکایی با به کاری گیری تکنولوژی‌های جدیدتر و طراحی جدید توانایی نابودی تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران از جمله فردو را دارند.

مقامات آمریکایی حتی ویدئویی از  آزمایش این بمب ضد سنگر جدید تهیه کرده‌  و برای مقامات اسراییلی ارسال کرده‌اند تا صددرصد مطمئن شوند، پیغام دیپلماتیک آن‌ها کاملاً از سوی تل‌آویو شنیده و فهمیده شده است:کسی بدون اجازه ما به ایران حمله نمی‌کند، کسی به جز ما توانایی حمله به ایران را ندارد.

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه‌های گوناگون است.

0

 1. احمد رضا

  نکته بینی و دقت دوست جوان ارشاد گرامی واقعا” تحسین برانگیز است .چنانکه دیده می شود راز تحلیل هر چه نزدیک تر به واقع در خصوص اظهارات آشکار نیروهای متجاوز و غارتگر ، کوشش در شناخت هر چه دقیق تر منویات وسنتها و طرز فکر و سخن آنهاست .

  0
 2. حسن

  باسلام..به آمریکا واسراییل بگید ایران هفتاد میلیون کلاهک هسته ای داره . اصلان ایرانیا شمارا نمی بینند ..خیلی جوجه
  هستید ما جون ها اگه مرده باشیم شما حریف ایران جاویدان ما بشید…

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.