چهارشنبه 27th مارس 2019 , ساعت: 06:03کد مطلب : 111787 نسخه قابل چاپ

هدف دولت ترامپ تغییر رژیم ایران است

جان میرشهایمر یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین متخصصین روابط بین الملل در جهان است. شهریورماه سال قبل او کتاب “توهم بزرگ” را منتشر کرد که بازتاب گسترده‌ای در محافل آکادمیک آمریکا داشت و نشریه فاینشنال تایمز آن را جزو کتابهای بسیار مهم سال ۲۰۱۸ قرار داده‌ است. مرشایمر معتقد است که سیاست خارجی کنونی آمریکا که پس از جنگ سرد تاکنون ادامه پیدا کرده، محکوم به شکست است. جان مرشایمر در مصاحبه با Lobelog در مورد آخرین کتابش — سیاست خارجی ترامپ — به سؤالی در مورد “خطر ایران برای آمریکا و متحدانش” پاسخ داده است. این مصاحبه جمعه دوم فروردین ماه منتشر شده‌ و ترجمه قسمت مربوط به ایران آن چنین است:

آیا آنگونه که بسیاری از لیبرالها و نومحافظه‌کاران می‌گویند؛ ایران خطر مستقیمی برای آمریکا است؟

جان مرشایمر: خیر، ایران خطر مستقیمی برای آمریکا نیست. ایران حتی خطر غیرمستقیمی نیز برای آمریکا محسوب نمی‌شود.
نخست اینکه ایران سلاح هسته‌ای در اختیار ندارد و بر اساس موافقتنامه هسته‌ای که با قدرتهای مهم جهان امضاء کرده‌ غیر ممکن است که در آینده قابل پیش‌بینی به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. دوم اینکه ایران توان موشکی که خاک آمریکا را هدف قرار دهد در اختیار ندارد. سوم اینکه ایران قدرت نظامی متعارف ضعیفی دارد که توان مقابله با آمریکا یا هیچ یک از کشورهای تحت حمایت آمریکا در خاورمیانه را ندارد. چهارم اینکه ایران تهدیدی علیه هیچ یک از کشورهای منطقه نیست و در تاریخ معاصر به هیچ کشور دیگری حمله نکرده‌است و هیچ مدرکی وجود ندارد که ایران به دنبال حمله به همسایگانش است. پنجم مشکل تروریسم آمریکا از ایران سرچشمه نمی گیرد. اگر بخواهیم یک کشور را نام ببریم که منبع مشکل تروریسم آمریکاست، آن کشور عربستان سعودی است و نه ایران.
واقعیت این است که آمریکا تهدید مستقیمی علیه ایران است. دولت ترامپ تحت تاثیر اسرائیل و عربستان سعودی، ایران را نشانه گرفته‌است. هدف دولت ترامپ تغییر رژیم ایران است و شواهد زیادی وجود دارد که ممکن است برای دستیابی به این هدف از قدرت نظامی استفاده کند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.