دوشنبه 29th اکتبر 2012 , ساعت: 02:10کد مطلب : 27939 نسخه قابل چاپ
در گفت و گو با سایت ملی - مذهبی

هادی قابل: لغو مراسم بازتابی بیشتر از برگزاری آن خواهد داشت

مراسم هفتم مرحوم احمد قابل در تهران به دستور شورای تامین استان تهران بدلیل مصلحت نبودن، لغو شد.

خانواده قابل طی اطلاعیه ای اعلام کرده بودند که مراسم هفتم در روز سه شنبه نهم آبان از ساعت ۳:۳۰ تا ۵ عصر در مسجد جامع شهرک غرب واقع در میدان صنعت برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام هادی قابل در خصوص لغو مراسم هفتم احمد قابل (رضوان الله تعالی علیه) به سایت ملی‑مذهبی می گوید: “دیروز اطلاع دادند که از سوی فرمانداری گفته شده در مسجدی که قرار است مراسم هفتم در آن برگزار شود باید مجوز گرفته شود. امروز صبح برای گرفتن مجوز مراجعه شد و فرمی را ارائه کردند و آن فرم هم پر شد و گفتند بعد از ظهر خبر خواهند داد. ظهر امروز از سوی فرمانداری به من خبر دادند که شورای تامین استان تهران مصلحت بر برگزاری این جلسه نمی بیند و باید این جلسه تعطیل شود. ما به آنها توضیح دادیم که جلسات پیشین ما در مشهد و همچنین آخرین جلسه مان در شهرستان فریمان بدون تنش و مشکل برگزار شده است. و ما با ماموران امنیتی شهر مشهد هم در تماس بودیم و همه ی جوانب امر را در نظر گرفتیم و جلسات خیلی خوب و بدون مشکل برگزار شد. قطعا در این مراسم هم مشکلی پیش نخواهد آمد؛ اما آنها قبول نکردند.

به آنها توضیح هم دادیم که از طریق سایتها و پیامکها و در جلسات پیشین برای برگزاری مراسم هفت اطلاع رسانی کرده ایم و به مصلحت نیست که این جلسه تعطیل شود و تعطیلی جلسه بازتابی به مراتب بیشتر از برگزاری جلسه خواهد داشت و از آنچه که شما ظاهرا از آن می گریزید، بیشتر به آن دامن می زنید. اما علی رغم این صحبتها قبول نکردند. ما برای اینکه مردم معطل نشوند و با این ترافیک تهران بیایند و جلسه ای نباشد، طی پیامک دیگری از دوستداران مرحوم احمد قابل خواستیم که اطلاع رسانی کنند که جلسه برگزار نخواهد شد. همه خانواده آماده شده بودند که برای مراسم به تهران بیایند اما با این وضعیت سفر خود را لغو کردند. به همین خاطر خانواده و دوستان بر سر مزار ایشان حضور خواهند یافت زیرا تدارک و برگزاری مراسم برای شب هفت امکان ندارد.”

مراسم تشییع و تدفین استاد احمد قابل روز چهارشنبه سوم آبان ماه با حضور جمع کثیری از مردم، شخصیت های سیاسی و مذهبی در مشهد و در کمال آرامش و نظم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حضور نیروهای امنیتی در مراسم بسیار گسترده و کاملا مشهود بود و با دوربین از مردم حاضر در مراسم فیلم می گرفتند.

این روحانی نواندیش به برگزاری باشکوه و بدون تنش مراسم تشیع احمد قابل اشاره کرده و می افزاید: “تشییع جنازه احمد بسیار با شکوه برگزار شد. احمد آقا اعتقاد داشت که نباید تشییع جنازه برای مردم مزاحمت ایجاد کند و هرگاه در سطح خیابانهای شهر می دید که جنازه ای در شهر تشییع می شود و ترافیک ایجاد می کند و مزاحمتهایی برای مردم ایجاد می شود ناراحت می شد. به همین علت حاضر نشدیم در سطح خیابانهای مشهد تشییع جنازه داشته باشیم. اجتماع خود را تا حرم علی ابن موسی الرضا تا صحن داشتیم در آنجا خطبه ای خوانده شد. بعد نماز میت به امامت حاج شیخ احمد منتظری فرزند حضرت آیت الله العظمی منتظری برگزار شد. پس از آن پیکر احمد را تا سر مزارش در بهشت رضا تشییع کردیم.

مراسم تشییع بسیار خوب برگزار شد و ما هم جمعیت را کنترل کردیم تا شعارهایی خارج از شعارهای معمول در تشییع جنازه گفته نشود تا بتوانیم برنامه های بعدی را برگزار کنیم. جمعیت هم با ما همکاری کرد و با همان شعارهای معمول مراسم تشیع برگزار شد.

در مراسم روز بعد و همچنین روز سوم ایشان (روز جمعه) جمعیت بسیار زیادی از شهرهای مختلف از جمله نجف آباد، میبد یزد، اصفهان، قم، تهران، گرگان، تربت جام، فریمان و فیض آباد آمده بودند. چهره های مختلف سیاسی، فرهنگی، دانشگاهی، روحانیون با دیدگاههای اصلاح طلبی و دانشجویان حضور پررنگی در مراسم داشتند. جلسات بسیار خوب و درخور شان احمد برگزار شد. سخنرانان هم سخنرانی کردند و جلسات با برنامه ریزی حساب شده و بدون مشکل به پایان رسید. روز شنبه هم در شهرستان فریمان که مدتی ایشان در آنجا سکونت داشتند؛ مجموعه ی نیروهای فرهنگی و دانشگاهی که جلسات تفسیری و نهج البلاغه با احمد داشتند مراسمی برگزار کردند. مردم فریمان دسته دسته برای عرض تسلیت و قرائت قرآن و فاتحه حضور پیدا می کردند در آنجا هم هیچ تنشی ایجاد نشد. به همین دلیل ما انتظار داشتیم که جلسات بعد هم به همین شکل و بدون تنش برگزار شود، اما متاسفانه در تهران سعه ی صدر آقایان اینقدر بود که اجازه ندادند این جلسه با آرامش برگزار شود و با وجودی که به آنها تضمین دادیم که جلسه بدون تنش برگزار خواهد شد اما باز نپذیرفتند.”

‏ احمد قابل در آذرماه ۱۳۸۸ در حالیکه که بعد از فوت استاد خود آیت الله العظمی منتظری برای مراسم تشییع او از مشهد به قم سفر می‌کرد، بازداشت شد. اولین جلسه دادگاه قابل، در حالیکه او را با پابند و دستبند به جلسه دادگاه آورده بودند، در اردیبهشت ۱۳۸۹ برگزار شد و پس از تحمل حدود ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه آزاد شد.

وی برای دومین بار در شهریور ۱۳۸۹ و در پی افشاگری در مورد اعدام های دسته جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد، سخنرانی های وی در مشهد، نجف آباد و فریمان و همچنین مصاحبه های ایشان با رسانه ها و انتقاد از سیاست های نظام بازداشت شد.

این شاگرد برجسته مرحوم آیت الله العظمی منتظری بار دیگر در تاریخ نهم مردادماه ۱۳۹۰ برای سومین بار بازداشت شد. وی در طی مدت زندان و عدم رسیدگی و توجه مسئولین دچار بیماری و مشکلات مغزی حاد شد و پس از یک دوره طولانی درمان روز دوشنبه اول آبان ماه در سن ۵۵ سالگی درگذشت.

احمد قابل چند نامه انتقادی به رهبر جمهوری اسلامیی نوشته بود . در دادگاه نیز «نوشتن نامه به رهبری» یکی از اتهامات وی عنوان شده بود.

احمد قابل در دفاعیه اش در برابر قاضی دادگاه انقلاب با اشاره به عکس رهبری روی دیوار دادگاه، گفته بود: “این آقا در خطبه های نمازجمعه و پیش چشم همه ی من و شما و در سایر سخنرانی هاشان، بارها و بارها حکومت پر از ظلم و جور خویش را با حکومت سراسر عدل امیر مؤمنان علی(ع) مقایسه می کند و به این وسیله صراحتا به مولای متقیان(ع) و پیامبر خدا(ص) و اسلام اهانت می کند!! چطور است که شما به اتهام «اهانت احتمالی به رهبری» غیرت می ورزید و صدها نفر را ماه ها بازداشت کرده و برخی را به مدت های طولانی زندانی می کنید، ولی من مدعی پیروی از امیر مؤمنان(ع) اینقدر بی غیرت باشم که در برابر این جسارت ها و اهانت های آشکار هیچ واکنشی نشان ندهم؟!! مگر من بی غیرت باشم که سکوت کنم. والله در برابر این جسارت ها و اهانت ها می ایستم حتی اگر به قیمت جانم تمام شود.”

حجت الاسلام هادی قابل به سخنان روحانیون در خصوص بعد شخصیتی و علمی احمد قابل (رضوان الله تعالی علیه)  اشاره کرده و عنوان می کند: “سخنرانان در مشهد عمدتا از روحانیونی بودند که در جلسات مباحثه حوزوی با احمد حضور داشتند و بر شخصیت علمی و فقهی احمد کاملا اشراف داشتند. احمد بیشتر به خاطر یادداشتها و نامه هایش بعنوان یک چهره ی سیاسی شناخته شده بود و بعد علمی او زیاد برای جامعه آشکار نشده بود. در این جلسات به بعد علمی ایشان زیاد تاکید شد و همچنین از خلقیات و روحیات و اخلاق مداری و تواضع ایشان سخن رفت.

احمد حتی حاضر نبود به مخالفین خودش و کسانیکه به او اهانت می کردند بی احترامی کند. او معتقد بود تا انسان زبان منطق و استدلال دارد هرگز نباید به اهانت دیگران زبان بگشاید زیرا اسلام به ما چنین آموزش داده است. در این جلسات، علاوه بر پرداختن به ابعاد شخصیتی اخلاقی و علمی ایشان، به نوآوریهایی که او در فقه به جامعه ی فقهی و حوزه های علمیه ارائه کرده بود نیز اشاره شد. و اینکه اندیشه های ایشان برای آینده و طلاب جوان و اهل دقت و پژوهش می تواند راهگشا باشد تا یک تحولی در فقه ایجاد کند زیرا همواره تحولاتی که در حوزه ی فقه در حوزه های علمیه شکل گرفته توسط افرادی بوده است که ظاهرا خط شکن و نوآور بوده اند و در زمانی حتی خودشان مورد اتهاماتی قرار می گرفته اند؛ اما در گذر زمان همان اندیشه ها پالایش و بارورتر شده است و به عنوان اندیشه ی قابل استدلال در حوزه های علمیه جا گرفته و تغییراتی را در برداشت از متون دینی ایجاد کرده است. احمد هم چنین نوآوریهایی را داشت.”

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.