دوشنبه ۹ام مهر ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۳:۰۷کد مطلب : 109491 نسخه قابل چاپ

نگرانی خانواده‌های فعالان محیط‌زیستی و دروایش از سرنوشت زندانی‌های خود

امتداد-ریحانه طباطبایی:

نزدیک به نه ماه از بازداشت چند فعال محیط زیستی می‌گذرد. فارغ از تمامی اتهامات وارد شده به این افراد، آنان هر جرمی هم که مرتکب شده باشند، حق و حقوقی دارند که بر همان اساس باید تا کنون محاکمه و تعیین تکلیف می‌شدند.

کمااینکه سخنگوی قوه قضاییه، محسنی اژه‌ای بارها خبر داده که محاکمه‌ی فعالان محیط زیستی نزدیک است و دوران بازجویی آنان به سر آمده، اما مشخص نیست چرا آنان تعیین تکلیف نشده و آزاد و یا به بندهای عمومی منتقل نمی‌شوند و کماکان در سلول های دو الف نگه داری می‌شوند.

هرچند که بازداشت آنان در سلول‌های انفرادی نیست و به صورت چندنفره در بند دوالف متعلق به سپاه نگهداری می‌شوند، اما باز هم به صورت بلاتکلیف در زندان و آنهم در بندهای خاص، و نه بندهای عمومی نگهداری می‌شوند.

خانواده‌های این فعالان محیط‌زیستی نگران هستند و با نوشتن نامه به مقام معظم رهبری ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازداشت‌شده‌ها، از تلاش بی‌نتیجه‌شان برای دسترسی به دادستان تهران گفته‌اند و سایر مسئولان قضایی و دولتی که با آنها دیدار کرده‌اند را تنها شنوندگان خوبی دانسته‌اند.

در این نامه با اشاره به وضعیت این افراد در زندان و تقاضای آزادی آنها، از رهبر معظم انقلاب درخواست شده است که محدودیت‌ها برطرف، دسترسی به وکیل میسر و شرایط دادرسی عادلانه فراهم شود.

آنها در ادامه گفته‌اند که: «همه این عزیزان بازداشت‌شده از خوش‌سابقه‌ترین فعالان و کارشناسان محیط زیست و عاشقان طبیعت ایران هستند و همواره در چارچوب قانون، بی‌مزد و منت، جوانی‌شان را نثار حفاظت از طبیعت ایران کرده‌اند. از صمیم قلب مطمئن هستیم که فرزندان ما هیچ کدام مرتکب کوچک‌ترین اشتباهی نشده‌اند، تا چه رسد به این اتهامات سنگین و باورنکردنی.»

اکنون این سوال ایجاد می‌شود که دلیل طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده، چیست؟ آیا بعد از گذشت نزدیک به یک سال از بازداشت این افراد و خودکشی یکی از متهمان پرونده در زندان، هنوز مدارک کافی برای محاکمه و تعیین تکلیف این افراد فراهم نشده است؟ آیا این طولانی شدن ارتباطی به نداشتن اطلاعات کافی از پرونده ندارد؟

اما پرونده بعدی که باعث ایجاد سوال در اذهان و ایجاد نگرانی شده است مربوط به دراویش زندانی در زندان فشافویه است.

بر اساس اخبار منتشر شده در فضای مجازی هشت درویش زندانی در این زندان گم شده‌اند. احتمالا این دراویش توسط نیروهای امنیتی و قضایی به بندها و یا زندان‌های دیگر منتقل شده‌اند، اما خانواده‌های آنان هیچ خبری از این دروایش ندارند.

این مساله باعث نگرانی‌های بسیار شده است. حق خانواده زندانیان است که از حال زندانی خود باخبر باشند و نخواهند در نگرانی مضاعف بسر ببرند.

پس از حادثه گلستان هفتم، صدها درویش بازداشت و بسیاری از آنان به احکام سنگین و طولانی مدت محکوم شدند.

فارغ از آنچه که در گلستان هفتم رخ داد و دادگاه‌های چند دقیقه‌ای دراویش و صدور احکام چندین ساله، زندانی حقوقی دارد که باید رعایت شود و گم شدن هشت درویش در زندان و بی‌خبری خانواده‌های آنان در واقع نقص این حقوق است.

خانواده‌های بسیاری از زندانیان امنیتی و سیاسی طی این سال‌ها دوران بازداشت موقت زندانی خود را با اضطراب و نگرانی سپری کرده اند و از تماس تلفنی، باخبر بودن از حال زندانی، ملاقات و … محروم بوده و نمی‌دانستند نتیجه این بازداشت‌ها چه خواهد شد. در حالیکه مطابق با قانون، زندانی سیاسی و امنیتی در سلول‌های انفرادی نیز از حقوقی برخوردار است که معمولا رعایت نمی‌شود.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.