جمعه ۳ام دی ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۵:۱۰کد مطلب : 100664 نسخه قابل چاپ
سیاست در هفته ای که گذشت

منشور پر حرف و حدیث روحانی، جنجال دوباره کریمی قدوسی، تنهایی محمود صادقی و وعده خوش عارف

در هفته اخیر صحنه سیاسی ایران دستخوش چالش ها و حوادثی بود که مهم ترین آن منشور حقوق  شهروندی بود . یکی از وعده های رئیس جمهور که در ماههای منتهی به ریاست جمهوری اش عملی شد. منشوری که موافقان  و منتقدان فراوانی دارد. منتقدان منشور به دو دسته تقسیم شده اند. اولین گروه در بین جبهه تحول خواهان است کسانی که می گویند اگر قرار است این منشور گره گشای حقوق شهروندی در کشور باشد پس سند قانون اساسی چه کارآیی داشته است؟ مگر نه این است که هنوز مشکل کشور اجرای برخی از فصول مغفول شده این قانون است؟ منتقدان اما انتقاد خود را گسترده تر می کنند و می پرسند ضمانت اجرایی این سند کجاست؟ چه تضمینی برای اجرای بند بند آن وجود دارد؟ به خصوص از طرف رئیس دولتی که هنوز وعده های سیاسی خود را که مهم ترین آنها رفع حصر است عملی نکرده است. ایراد دیگر اینجاست که پیش از این برخی دیگر از لوایح از جمله احترام به حقوق شهروندی در زمان خاتمی تصویب شده اند و تنها در حد کاغذ باقی مانده اند.mohammad yazdi

مخالفان این منتقدان در مقابل همین که حقوق شهروندی از زبان رئیس جمهور طرح شده است را گامی مهمم می دانند . آنها معتقدند مطالبات از سطح اجتماع به صورت رسمی در ساختار قدرت نفوذ کرده اند و باید آنقدر تکرار و سماجت کرد تا همه بندهای قانون اساسی و بالطبع حقوق شهروندی عملی شوند.

اما در جناح مقابل هم منتقدان منشور فراوانند. محافظه کارانی که  واژه حقوق شهروندی در گفتمانشان جایگاهی ندارد. در این مورد شیخ محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین صریح ترین موضع را اتخاذ کرد. او هم منشور را تبلیغاتی نامید هم آنرا خلاف قانون و هم اقدام رئیس جمهور را تخلف و قابل پیگرد دانست. او گفت  بند بندِ منشور را خوانده  و در آن آنچه نیافته بندهایی مطابق با اصل چهار قانون اساسی یعنی اجرای قوانین اسلام است.

با وجود همه این نقدها این منشور سند رسمی است که می تواند در صورت پیروزی مجدد روحانی مبنای سئوال در مورد اجرای  بندهای آن قرار بگیرد به شرطی که رئیس جمهور آینده از سنخ محافظه کارانی نباشد که سند را برای همیشه مچاله کند.

جنجال بی پایان: کریمی قدوسی بازهم ظریف را عصبانی کرد

 در هفته گذشته باز هم بین ظریف وزیر خارجه و کریمی قدوسی نماینده عضو جبهه پایداری  جنجال شد. این بار هم افشای سخنان محرمانه وزیر خارجه در جلسات داخلی مجلس. سخنانی که کریمی قدوسی بین نمایندگان منتشر کرده بود و با واکنش شدید وزارت خارجه مواجه شد. ظریف این سخنان را تحریف شده و انتشار آنها را غیر قانونی دانست. وزارت خارجه  انتشار سخنان محرمانه آن هم به صورت تحریف شده را جرم دانست. کریمی قدوسی پیش از این هم مشابه این رفتار را تکرار کرده بود و با ظریف جدل کرده بود. جدلی که با صدای بلند ظریف در مجلس  منتهی شده بود. کریمی قدوسی یکی از پر حاشیه ترین نماینده های مجلس است. زمانی به ظریف گفته بود:« حضرت آقا به شما تذکر داده است» ظریف هم  به کریمی‌قدوسی گفت:« شما دروغ می‌گویید، به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و آقا به من تذکر ندادند».او قبلا رئیس جمهور را هم متهم کرده بود اطلاعات فقهی را در قالب تزش در دانشگاه  گلاسکو به غربی ها منتقل کرده است، زمان افزایش محبوبیت روحانی در نظرسنجی های انتخابات ۹۲ هم خواستار رد صلاحیت او شده بود. هر بار هم از ظریف نقل قول می کند که به جان کری بی اعتماد شده است و در مورد برجام اشتباه کرده و به رغم تکذیبیه های وزیر خارجه بر حرف خود هم اصرار دارد.

محمود صادقی در قوه قضاییه محاکمه می شود؟

محمود صادقی باز هم چهره این هفته سیاست ایران بود. به نظر می رسد نماینده تهران  کم کم به خاطر سئوال از قوه قضاییه خود را آماده محاکمه در دادگاه بکند. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نهادی که sadeghiقرار است اظهارات نمایندگان را مطابق با وظایف نمایندگیشان تشخیص دهد اعلام کرده اکثر موارد مطرح شده از سوی صادقی  در نظر قوه قضاییه خارج از وظایف نمایندگی است  و باید در قوه قضاییه مورد بررسی قرار بگیرد. انتشار علنی نظر این هیات با واکنش صادقی مواجه شد.

 او در گفتگو با اصلاحات نیوز با اشاره به شرایط پرونده خود نیز یادآور شد:«پرونده هنوز به دادگاه نرفته است و هنوز صورت جلسه تنظیم نشده و امضاها جمع آوری نشده است به علاوه اینکه مطابق قانون نظارت بر رفتار نمایندگان،نماینده مورد نظر ابتدا باید به هیئت دعوت شود و اظهاراتش شنیده شود. س از تصمیم گیری نیز ابتدا باید به نماینده مورد نظر ابلاغ صورت بگیرد در حالی که این اتفاق نیفتاده و ابلاغ از طریق خبرگزاری اصولگرای تسنیم صورت گرفته است.»

صادقی  البته از استانداردهای دو گانه در مجلس هم شاکی است و می گوید:«بعضی از اشخاص در مجلس از حاشیه امنیتی خاص برخوردار هستند و به هرشخصی که میخواهند تهمت میزنند و حتی به وزیر کار تهمت اختلاس چند۱۰هزار میلیاردی میزنند که مشخص میشود کذب بوده اما اتفاقی نمی افتد.»

نماینده اصلاح طلب مردم تهران بر رفتار یکسان با همه نمایندگان تاکید کرد و گفت:«نماینده ای دیگر نیز مثلا در مبحث ۲ تابعیتی ها هرگونه تهمتی که خواست به چندین و چند مسئول کشور زد و آنان را متهم به جاسوسی کرد اما اتفاقی نیفتاد در عوض نماینده ای دیگر به دلیل طرح یک پرسش که آنرا تلویحا توهین آمیز میخوانند، بازخواست میشود!»

خبرهای خوش عارف و رفع حصر؟

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید هم که این روزها به خاطر سکوتش منتقدان فراوانی دارد مدعی شده خبرهای خوشی در مورد رفع حصر به گوش می رسد. عارف تاکید کرده در ماه ربیع الاول  انتظار می رود خبرهای خوشی در این مورد بشنویم. او در جمع خبرنگاران هم با بیان اینکه در هر محفل دانشگاهی که مراجعه می‌کنم مساله آینده حصر و رفع حصر جزو مطالبات مردم است، گفت: پیگیری‌ها در حال انجام است و امیدوارم با تدبیر و حوصله این مساله حل شود.aref

سخنان رئیس فراکسیون امید در شرایطی مطرح می شود که خانواده میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای نخستین بار بعد از شش سال  توانسته اند یلدا را در کنار والدین خود سپری کنند. عارف در مورد دیدار یلدایی خانواده محصوران هم گفته است:« با همین تفاسیر من روند پیگیری را مثبت ارزیابی می‌کنم و روند خوبی است. امیدوارم این روند مثبت به نتیحه خوبی هم برسد.»

وعده های رئیس فراکسیون امید با سیر تحولات کشور چندان منطبق نیست. در آستانه انتخابات رفع حصرکه امتیاز بزرگی برای روحانی محسوب می شود. این پرسش مطرح است آیا حاکمیت حاضر است این امتیاز بزرگ را به رئیس جمهوری که قرار است تا چند ماه آیندده با رقبایش مبارزه کند بدهد یا خیر؟

 

 

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.