پنج‌شنبه 1st نوامبر 2012 , ساعت: 12:11کد مطلب : 28211 نسخه قابل چاپ
در گفت و گو با سایت ملی - مذهبی

شعله سعدی: محور بحث در سرای اهل قلم کاملا حقوقی بود

شب گذشته همزمان با برگزاری مراسمی در سرای اهل قلم به مناسبت سالگرد تصرف سفارت آمریکا، ماموران امنیتی به محل برگزاری این مراسم یورش آورده و ده ها تن از حاضران را بازداشت کردند. بسیاری از دستگیر شدگان پس از چند ساعت آزاد شدند. اما هنوز از تعداد محبوسین اطلاع دقیقی در دست نیست.

در این جلسه که شانزدهمین جلسه سرای اهل قلم بود قرار بر این بود که ابعاد تسخیر سفارت آمریکا از نظر حقوق بین الملل و پیامدهای سیاسی ، نظامی و اقتصادی آن با سخنرانی آقایان دکتر قاسم شعله سعدی و ابراهیم اصغرزاده بررسی شود.

دکتر قاسم شعله سعدی که ساعاتی پیش آزاد شده است در گفتگو با سایت ملی – مذهبی عنوان می کند: “ماموران امنیتی بدون دلیل به مراسم سرای اهل قلم وارد شدند و بسیاری از حاضران را دستگیر کردند که البته تا الان بیشتر آنها را آزاد کرده اند. “

این وکیل دادگستری می افزاید: “بازجویی ها در خصوص علل حضور ما در سرای اهل قلم بود. من و آقای اصغر زاده بعنوان سخنران دعوت شده بودیم که آقای اصغرزاده نیامدند. موضوع سخنرانی حول محور مصونیت دیپلماتیک بود که یک بحث صرفا حقوقی است. البته زمانی که خواستم صحبت هایم را آغاز کنم ماموران وارد شدند و نتوانستم صحبت کنم. ما را به محلی غیر از زندان بردند و من سه – چهار ساعت تحت بازجویی قرار داشتم و بعد از آن آزادم کردند. از وضعیت آقای خزعلی هم اطلاعی ندارم. زیرا ما جدا از هم بودیم.”

بنا به گزارش کلمه، صبح امروز مهدی خزعلی به بند اطلاعات زندان اوین منتقل و اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرده است.

پس از بازداشت حاضران سرای اهل قلم که بدون ارائه حکم صورت گرفته است، باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیما که تحت امر نهادهای امنیتی فعالیت می کند، مدعی شد که “مهدی خزعلی و چند نفر دیگر که سلاح همراه‌شان بود بازداشت شدند.”

مهدی خزعلی در آخرین یادداشت خود در وبسایت شخصی اش از احتمال بازداشت خود سخن گفته و اعلام کرده بود که در صورت بازداشت، به اعتصاب غذای خشک دست خواهد زد. وی تاکنون شش بار بازداشت شده است و آخرین بار پس از ۷۰ روز اعتصاب غذا با قرار کفالت مادرش آزاد شد.

اولین جلسه سرای اهل قلم، روز سه شنبه سی خردادماه سال جاری بدون دخالت ماموران امنیتی برگزار شد؛ اما در دومین جلسه فرهنگی سرای اهل قلم ماموران امنیتی مانع از ورود برخی مهمانان به این جلسه شده بودند. پس از برخوردهای غیرقانونی ماموران، مهدی خزعلی یکی از برگزارکنندگان جلسات فرهنگی سرای اهل قلم در خصوص محوریت بحث های این جلسات و برخوردهای نامناسب نیروهای حکومتی با این جلسات گفته است: “این جلسات با بحث های اخلاق سیاسی در سیره ائمه و اخلاق سیاسی در سنت نبوی و اخلاق سیاسی در نهج البلاغه دنبال می شود تا انشالله اخلاق اسلامی نهادینه شود و این در حقیقت یک کار فرهنگی است. ما همچنان مجوز می گیریم و جلسات خود را برگزار خواهیم کرد. به نظر من بر هم زدن امنیت این جلسات برای آقایان بد است و اگر این جلسات با آرامش برگزار شود به نفع خود آقایان است و همچنین به نفع کشور و فرهنگ کشور است. من متعجبم از اینکه اینها تدبیر لازم را ندارند. جلوگیری از برگزاری این جلسات باعث می شود فضای اختناق در کشور ایجاد شود.”

نشست های سرای اهل قلم با دعوت از شخصیت های علمی و مذهبی و چهره های سیاسی به طرح مباحثی در ارتباط با مسائل روز سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی می پردازد.

در سیزدهمین جلسه سرای اهل قلم، حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد منتظری تصریح کرده است: “ما انتظار نداریم که مسئولین اقرار و اعتراف به اشتباه کنند، توبه عمل است، بیایید عملاً به قانون اساسی برگردیم. قانون اساسی که فقط اصل ولایت فقیه ندارد، هیأت منصفه ای که در قانون برای جرائم سیاسی پیش بینی شده، بسیار مترقی است، برای این است که قضاوت عادلانه شود و یک طرف دعوی خود قاضی نباشد، چیزی که الان جریان دارد! برای حل مشکل امروزکافی است که در مجلسی که سران قوا و رهبری هستند، اینها حضور داشته باشند، آزادی آنها کافی نیست، باید به بدنه نظام برگردند و مسئولیت بر عهده داشته باشند.”

در هفتمین جلسه نیز محمد رضا خاتمی در باب موضوع “تحزب”سخن گفته و در پاسخ به این که اگر بار دیگر قدرت را به دست بگیرید، چه کارهایی را دیگر انجام نخواهید داد؟ اظهار داشته است “ما در دوران اصلاحات از کارهای کرده مان ناراضی نیستیم، گله مان از کارهای نکرده است.”

گردانندگان نشست های سرای اهل قلم با دعوت از چهره های علمی و سیاسی سعی داشتند پیرامون راه های برون رفت از بحران های داخلی و بین المللی به بحث و تبادل نظر بپردازند.

در همین راستا، در چهاردهمین نشست سرای اهل قلم با سخنرانی مهندس حسین مرعشی، بحث علمی در حوزه اقتصاد و مدیریت کلان مورد بررسی قرار گرفت. حسین مرعشی با تاکید بر این موضوع که تمام کسانی که در ایران هستند باید در قبال مسائل امروز ایران در تاریخ پاسخگو باشند گفته است: “همه باید پاسخگو باشند، چه کسانی که یک انتخاب شخص را به شوخی گرفتند و چه کسانی که کمک کردند این شخص مسئولیت بگیرد. شما حتی در مقوله ای مانند ازدواج، ابتدا تحقیقات لازم را انجام می دهید تا در انتخاب اشتباه نکنید، حال چگونه بدون تحقیق لازم و به صرف یک سری حرفهای زیبا زدن کشور دست یک نفر داده می شود. قصه امروز مثل حکایت آن مهندس قلابی بهرمان خود ماست، او در آن روستا کت و شلوار می پوشید و کفشش را واکس می زد و عینک دودی ( که آنجا خیلی مهم بود!) می زد، اهالی به او می گفتند آقای مهندس! موتور بخت برگشته ای خراب شده بود و آقای مهندس قلابی گفت:” من ابزار می دهم و می گویم چه کنی، اما من دست نمی زنم، خوب این پیچ را باز کن و آن یکی را باز کن، تا اجزای موتور بخت برگشته را از هم جدا کرد و بعد سوار موتور خود شد که برود، صاحب موتور گفت :” پس چرا درستش نکردی، تو همه موتور را از هم پاشیدی؟!” و مهندس قلابی پاسخ داد که من تا همین جایش را بلد بودم و بقیه را نمی دانم!” آقایان هم تا همین حد بلد بودند که مملکت را به بحران برسانند و بعد می گویند ما تا همین جا بلد بودیم! تا امروز می گفتند اینقدر قطعنامه دهید که قطعنامه دانتان پاره شود و امروز به سخنان خود پاسخگو نیستند. تمام اشخاصی که در فضای امروز ایران نقش داشته اند باید در قبال تاریخ پاسخگو باشند….”

بسیاری از منابع خبری نیز بازداشت های اخیر سرای اهل قلم را در ارتباط با فراخوانی دانسته اند که چندی پیش منتشر گردیده است. مهدی خزعلی چندی پیش به همراه تعدادی دیگر از فعالان سیاسی با انتشار بیانیه‌ای مردم را به برگزاری “راهپیمایی صلح” در سالگرد حمله به سفارت آمریکا فراخوانده بود. در آن بیانیه ضمن اشاره به خطر جنگ علیه ایران و عواقب آن، از مردم خواسته شده بود که با نمادهای سبز در تظاهرات دولتی ١٣ آبان شرکت کنند.

 


حوزه :
  1. سلام

    واقعا این با بصیرت ها چقدر وحشت زده هستند. که حتی یک جلسه ده بیست نفری را هم بر نمی تابند.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.