چهارشنبه 9th می 2012 , ساعت: 12:05کد مطلب : 8614 نسخه قابل چاپ
مروری بر چند شاخص اقتصادی

شأن جمهوری اسلامی

بر اساس آمارهای دولتی ایران در سال گذشته رشد اقتصادی ۳. ۷ درصدی داشته است. اما صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۱ را ۲ درصد اعلام کرده و پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۱۲ رشد اقتصادی ایران به چهار دهم درصد برسد.

.

در حالی که مسوولان دولتی وضعیت اقتصادی کشور را مساعد توصیف می‌کنند و وزیر اقتصاد با افتخار اعلام کرده است: “ایران در جمع ۲۰ کشور بر‌تر دنیا از نظر اقتصادی قرار دارد”، آقای احمد خاتمی در مقام خطیب نمازجمعه تهران گفته است: ” این وضعیت در شان جمهوری اسلامی نیست.” او البته آنچه را که باعث کسرشان جمهوری اسلامی دانسته؛ شمار اعدام‌ها و زندانیان سیاسی، کاهش سن اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی، افزایش آمار افسردگی و خودکشی و افزایش آمار زندانیان نیست، بلکه تورم و گرانی در بازار مواد غذایی شان جمهوری اسلامی را کاهش داده است. حال برای اینکه مشخص شود شان و اعتبار جمهوری اسلامی که تا نیمه دوم سال پیش دومین صادر کننده نفت دنیا به شمار می‌رفت، در اقتصاد دنیا کجاست، چند شاخص و معیار اقتصادی را مرور کنیم.

یکم – به روایت مسوولان دولتی و بانک مرکزی نرخ تورم در سال گذشته ۵. ۲۱ درصد بوده است. صندوق بین المللی پول هم نرخ تورم ایران تا پایان سال ۲۰۱۱ را ۳. ۲۱ درصد اعلام کرده که البته دو درصد بیشتر از نرخ تورم اعلام شده در آذرماه سال گذشته از سوی بانک مرکزی است.

حال با همین نرخ تورم در میان کشورهای خاورمیانه ما صدر نشین هستیم. جالب اینجاست که وضعیت تورم در میان همسایگان شمالی هم از ما بهتر است. کمترین نرخ تورم در میان کشورهای منطقه به امارات متحده عربی اختصاص دارد. نرخ تورم در این کشور نه دهم درصد بوده است. ایران در میان ۱۶ کشور منطقه دارای بیشترین نرخ تورم است و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که نرخ تورم ایران در سال جاری هم افزایش یابد و به ۸. ۲۱ درصد برسد. این در حالی است که نرخ تورم در عراق شش درصد بوده و به هفت درصد خواهد رسید. آذربایجان در شمال ایران کاهش نرخ تورم را تجربه خواهد کرد و نرخ تورم در این کشور از ۹. ۷ به ۶. ۵ درصد کاهش می‌یابد. قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان هم با کاهش نرخ تورم روبرو هستند.

در منطقه خاورمیانه کویت، عربستان و لبنان کاهش نرخ تورم خواهند داشت. نرخ تورم در عربستان به ۸. ۴، در کویت به ۵. ۳ و در لبنان به ۴ خواهد رسید. ایران و سودان در منطقه خاورمیانه تنها کشورهایی هستند که نرخ تورم دو رقمی دارند. در قاره افریقا هم تنها اتیوپی و اوگاندا نرخ تورمی بالا‌تر از ایران دارند.

دوم – بر اساس آمارهای دولتی ایران در سال گذشته رشد اقتصادی ۳. ۷ درصدی داشته است. اما صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۱ را ۲ درصد اعلام کرده و پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۱۲ رشد اقتصادی ایران به چهار دهم درصد برسد. در میان کشورهای خاورمیانه و همسایگان، تنها سودان است که وضعیتی نامساعد‌تر از ایران دارد.

قطر با ۸. ۱۸ دارای بیشترین رشد اقتصادی در میان کشورهای منطقه خاورمیانه است و پیش بینی صندوق بین المللی حکایت از رشد اقتصادی شش درصدی این کشور برای سال ۲۰۱۲ است. عراق امسال افزایش رشد اقتصادی خواهد داشت. بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی عراق از ۹. ۹ به ۱. ۱۱ خواهد رسید.

سوم – ایران در نرخ بیکاری سودان را هم پشت سر گذاشته است. در حالی که نرخ بیکاری در سودان ۱۲ درصد گزارش شده و در سال جاری به ۸. ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۱، ۱. ۱۵ درصد بوده و امسال به ۷. ۱۶ درصد خواهد رسید. ایران، سودان، الجزایر و اردن تنها کشورهای خاورمیانه هستند که نرخ بیکاری دو رقمی دارند. نرخ بیکاری الجزایر و سودان امسال کاهش خواهد یافت، در اردن ثابت می‌ماند و در ایران افزایش می‌یابد. وضعیت تمام همسایگان شمالی نیز بهتر از ایران است.

چهارم- غلامحسین بلندیان معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع سازمان بازرسی کل کشور گفته است که شرایط موجود زیبنده کشور نیست. به روایت او ایران از نظر کسب مجوز کار در میان ۱۸۱ کشور جهان در رتبه ۱۶۵، در زمنیه استخدام نیروی کار رتبه ۱۴۷، ثبت دارائی‌ها رتبه ۱۴۷، کسب اعتبارات مالی رتبه ۸۴، حمایت از سرمایه‌گذاری رتبه ۱۶۴ و پرداخت مالیات رتبه ۱۰۴، تجارت مرزی رتبه ۱۴۲، اجرای قرارداد‌ها رتبه ۵۶ و ورشکستگی رتبه ۱۰۷ را دارد. به گفته او، ایران از نظر شرایط کسب و کار در خاورمیانه در میان ۱۸ کشور منطقه جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داده است. همچنین ایران در رتبه ۱۲۰ سلامت اقتصادی دنیا قرار دارد.

پنجم- حق با آقای سید احمد خاتمی است. این وضعیت درشان ایران نیست، اما درشان مدیریت به سبک جمهوری اسلامی که نخبگان دغدغه‌مند را حذف کرده و سکان مدیریتی کشور را در اختیار رانت خواران و مفسدان اقتصادی قرار داده تا از چاه‌های نفت ارتزاق کنند و روز به روز فربه‌تر شوند چرا.

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه‌های گوناگون است.

0

حوزه :
  1. حماسه ایرانی

    البته اگر جمهوری اسلامی شآنی هم داشته باشد. حضور خود این خاتمی نشان بی شانی این جمهوری است.

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.