پنج‌شنبه 18th فوریه 2021 , ساعت: 01:02کد مطلب : 120091 نسخه قابل چاپ

سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین ایران به دلیل ممنوع الخروجی توسط همسر نتوانست همراه تیم ملی زنان به رقابت‌های جهانی اسکی ایتالیا اعزام شود

سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین ایران به دلیل ممنوع الخروجی توسط همسر نتوانست همراه تیم ملی زنان به رقابت‌های جهانی اسکی ایتالیا اعزام شود

این تیم بامداد دیروز در حالی برای شرکت در رقابت‌های جهانی، تهران را به مقصد ایتالیا ترک کرد که زرگری نتوانست به دلیل ممنوع‌الخروج‌بودن، شاگردانش را همراهی کند.

زنان برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر دارند و مطابق با ماده ۱۸ قانون گذرنامه خانم متاهل در هر سنی که باشد برای خروج از کشور به اجازه شوهر خود نیاز دارد.

هر زن ایرانی متاهل زمانی که می‌خواهد گذرنامه بگیرد یا آن را تمدید کند، نیاز به کسب اجازه کتبی همسر دارد و در فرم‎های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی نیز گواهی شود.

ممنوع‌الخروجی زن فقط با اعلام کتبی شوهر به اداره گذرنامه از بین خواهد رفت.حتی در مواردی که زوج‌ها از یکدیگر جداشده اند و قبل از طلاق، شوهر، همسر خویش را ممنوع الخروج کرده، این ممنوعیت زمانی از بین می‌رود که از طریق طلاق‌نامه، طلاق آنها به اطلاع اداره گذرنامه برسد.

در موارد زیادی، علی‎رغم این‎ که زن و شوهر سال‎ها با یکدیگر زندگی نمی‎کنند اما به استناد همین حق، او را ممنوع‌الخروج هم می‎کند و عملا زندگی یک زن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

شوهر در هر زمانی که از اجازه خود منصرف شد می‌تواند با مراجعه به پلیس گذرنامه نسبت به جلوگیری از خروج همسر خود اقدام کند که در این صورت گذرنامه زوج ضبط می‌شود.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.