دوشنبه ۱۶ام آذر ۱۳۹۴ , ساعت: ۰۲:۰۹کد مطلب : 88601 نسخه قابل چاپ
بازداشت پزشک و پرستار متخلف در خمینی شهر اصفهان

زخمی که باز شد!

در حالی که خبر باز کردن بخیه های یک کودک ۵ ساله به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه بیمارستان مورد توجه شبکه های مجازی قرار گرفت معاون دادستان شهرستان خمینی‌شهر از بازداشت  متهمین خبر داد و گفت: دستور بازداشت متخلفین بیمارستان اشرفی پس حضور متهمین و تفهیم اتهام و اخذ اظهارات اولیه دکتر و پرستار مسئول در این پرونده تخلف بیمارستان اشرفی صادر شد.

یوسف کریمی دیروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه متخلفان بیمارستان اشرفی در موضوع مداوای کودک ۵ ساله، برای تکمیل پرونده و تحقیقات تکمیلی با دستور مرجع قضائی بازداشت شدند، گفت: صبح امروز پس از احضار شاکی و اخذ اظهارات مادر و کودک ۵ ساله در معاونت دادستانی شهرستان دستور احضار متهمین پرونده بیمارستان اشرفی خمینی‌شهر صادر شد.

وی با بیان اینکه این افراد برای تکمیل تحقیقات روانه بازداشتگاه نیروی انتظامی شدند، اظهار کرد : مراجع قضائی شهرستان با قاطعیت به این پرونده رسیدگی خواهند کرد. این مقام قضایی در عین حال خواستار سکوت تا روشن شدن ابعاد این پرونده شده است.

خبری که حیرت کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخت

ماجرا از آنجا آغاز شد که روز شنبه خبری در شبکه های اجتماعی با حیرت کاربران ایرانی مواجه شد. کودک ۵ ساله ای در خمینی شهر اصفهان ابتدا  بخیه شده اما پس از اینکه خانواده اش نتوانسته ۱۵۰ هزار تومان  هزینه درمان را بپردازد بخیه ها را باز کرده اند. این خبر روز یکشنبه  در روزنامه محلی “اصفهان زیبا” منتشر شد. خبرگزاری صدا و سیما از قول مسئولان  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  از ممنوعیت فعالیت پزشک و پرستار این بیمارستان به علت ممانعت درمان کودک تا صدور حکم قطعی و محرومیت از اشتغال در مراکز درمانی خبر داد. برخی از خبرگزاری ها مانند ایرنا از جراحی پلاستیک چانه این کودک خبر داده اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه تخلف کادر پزشکی بیمارستان شهید اشرفی اصفهانی خمینی شهر بطور جد از سوی این دانشگاه در حال پیگیری است تصریح کرد: در این خصوص منتظر صدور حکم نهایی توسط دادگاه هستیم. دکتر حمید رضا طلوعی با تاکید بر اینکه در این اتفاق، اصول اخلاقی زیر سئوال رفته و منشور حقوقی بیمار از سوی تیم پزشکی رعایت نشده است، تصریح کرد: این موضوع از اتفاق های نادر و پر اهمیت در حوزه پزشکی و درمانی است و پزشک و پرستار دخیل در این اتفاق با حکم رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تعلیق شده اند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: دانشگاه این دو نفر را به دادگاه رسیدگی به تخلف های درمانی و پزشکی معرفی کرده و منتظر صدور حکم نهایی از سوی این مرجع قضائی است.
وی خاطرنشان کرد: نظام پزشکی خمینی شهر نیز در حال پیگیری این موضوع می باشد و حکم آن نیز نافذ است. طلوعی افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، درمان این کودک را نیز در دستور کار قرار داد و صدرا تحت جراحی پلاستیک نیز قرار گرفته است.
وزیر بهداشت نیز در این باره گفت: بنده هم این خبر را در شبکه های مجازی شنیده ام و تیمی را مامور کرده ام که به اصفهان بروند و در این مورد تحقیق کنند.

این اتفاق عجیب در حالی رخ داده که در سال جاری پخش سریال ” در حاشیه” در صدا و سیما به کارگردانی مهران مدیری،  با واکنش وسیع پزشکان ایرانی مواجه شد. این پزشکان معتقد بودند چهره پزشک ایران در این سریال مخدوش شده است. این اتفاق در شبکه های اجتماعی نیز با واکنش متعدد کاربران ایرانی مواجه شده است. بسیاری از کاربران، اقدام کادر پزشکی بیمارستان را محکوم کرده اند و این اقدام را حیرت انگیز و خلاف قانون توصیف کرده اند. آنها  این اقدام را نشانه ای از انحطاط اخلاق در ایران دانسته اند.

آماری که انحطاط اخلاق در ایران را تایید می کند

همزمان با این رویداد مصاحبه محسن صفایی فراهانی عضو شورای مرکزی حزب مشارکت نیز بازتاب قابل توجهی در شبکه های اجتماعی  یافته است. مهم ترین بخش از این مصاحبه اشاره صفایی فراهانی به آماری بود که اخیرا از سوی دفتر مطالعات استراتژیک ریاست‌جمهوری تهیه شده است. صفایی فراهانی در این مورد به اعتماد گفته است:”دفتر مطالعات استراتژیک ریاست‌جمهوری  اخیرا گزارشی تهیه کرده که به نظر من تکان‌دهنده است. نگرانی‌های فراوانی را ایجاد می‌کند. براساس مفاد این گزارش اعتماد بین آحاد جامعه ایران به ١٠ درصد رسیده است، شاخص صداقت و امانتداری به هشت درصد و این ارقام در کشورهای حوزه اسکاندیناوی بالا ٧٠ درصد است، یعنی جامعه به واقع دچار یک سقوط اخلاقی شدید شده است.”

این گزارش ها در شرایطی منتشر می شوند که پیش از این علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی از تاثر مقامات عالی نظام از بالا بودن حجم وسیع آسیب های اجتماعی خبر داده بود. برای همین منظور رهبر جمهوری اسلامی دستور بررسی ویژه این آسیب ها را داده است. آسیب هایی که به سست تر شدن روابط اخلاقی در کشور منجر شده و بر مبنای این شرایط است که بسیاری از روشنفکران و نخبگان ایرانی نسبت به سست شدن خطر بنیان های اخلاق در ایران هشدار داده اند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.