سه‌شنبه 2nd فوریه 2021 , ساعت: 05:02کد مطلب : 119948 نسخه قابل چاپ
بودجه‌ای که رد شد را چه کسی نوشته بود؟ 

روحانی باز به مجلس نرفت

نوبخت: بودجه خودتان را رد کردید
روحانی برای سومین بار به مجلس نرفت و کلیات آخرین لایحه بودجه دولت دوازدهم هم در یازدهمین ماه سال رد شد. در عوض نمایندگان نوبخت را که به جای روحانی برای دفاع از بودجه به مجلس رفته بود با «دو دو» کردن همراهی کردند و بعد هم میکروفن نوبخت قطع شد. الیاس نادران هم دولت را بی عرضه خطاب و روحانی را تهدید به استیضاح کرد و قالیباف هم از غیبت روحانی شاکی شد.
این سومین باری است که دولت دوازدهم با رد کلیات لایحه بودجه مواجه می شود . پیش از این لوایح بودجه سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۹ از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی رد شد درحالی که برخی نمایندگان معتقد بودند رد کلیات بودجه شرایط را بحرانی می کند.
اما موافقان چه گفتند؟
محمدحسن آصفری :شرایط کشور ما حساس است بهتر است خودمان ایرادات بودجه را رفع کنیم.
سید کاظم دلخوش : می خواهید بعد از این همه تلاش این گزارش را رد کنید؟ نتیجه‌اش این خواهد شد که لایحه بودجه به دولت برمی گردد و دولت نهایتا آن را بزک می کند و تحویل مجلس می دهد.نباید شعار دهیم و باید در عمل متوجه مشکلات جامعه باشیم.
محمد رشیدی : ۴۵ نفر از همکاران شما یک ماه شبانه روز و در سه شیفت روی آن کار کردند. کلیات لایحه دولت را بررسی کردند، وارد جزئیات شدند و بخش عمده ای از آن را تغییر دادند.
محمدرضا میرتاج‌الدینی: اگر ما کلیات بودجه را تصویب کنیم جامعه را به سمت بحران نبرده‌ایم و دست خود را هم باز کرده‌ایم. خیلی از موارد را می‌توان در صحن اصلاح و حذف کرد.
مخالفان چه گفتند؟
محسن زنگنه: دولت با صراحت اعلام کرده که مصوبات تلفیق را اجرا نمی کند و در این راستا عزمی هم ندارد. بدون شک نباید در مورد لایحه بودجه احساسی رفتار کنیم
محمدرضا پورابراهیمی :یکی از محورهای مهم و موثر آن بحث بودجه‌ای است که در سالیان گذشته به تصویب رسیده است. اصلاح ساختار بودجه برای حذف ناترازی و عدم کسری بودجه یکی از بحث‌های اساسی است که در دستور کار مجلس شورای اسلامی بوده است.
جبار کوچکی‌نژاد : دولت اعلام می‌کند که بودجه را قبول ندارد و این بودجه گرانی به مردم تحمیل می‌کند حرف‌هایی که در ایام انتخابات شروع می‌شود و یک جنگ روانی است.
کمال علیپور خنکداری :انتخابات سال آتی،تغییر دولت، تورم جاری کشور، بحران کرونا و افزایش نامتوازن مالیات از جمله این رویدادها است.
اما در این میان اشاره نوبخت را باید جدی ترین واکنش دولت دانست. ذکر این نکته که اصلا مگر لایحه ای که رد کردید لایحه دولت بود. نوبخت گفت که: اینکه آنچه امروز تحت عنوان کلیات لایحه بودجه رد یا تأیید می‌شود، لایحه بودجه دولت نیست، چرا که هر چه ما داده بودیم تغییر کرده است. همه ما را نظاره می‌کنند ولی در نهایت اقدام شما مورد تأیید ما است مشروط بر اینکه اهداف ما برای مقابله با رانت همسو باشد.برخی درصدد اجرای طرح تابستان داغ و به ستوه آوردن مردم بودند، اما تلاش شد تا کاهش قدرت خرید با برخی افزایش ها جبران شود، از این رو طرح تابستان داغ خنثی شد و بدون شک پاداش صبر و مقاومت خودمان را دریافت خواهیم کرد.
در راستای سخنان نوبخت، الیاس نادران در پایان جلسه رای گیری و خطاب به نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان بدانید که رد مصوبه کمیسیون تلفیق، عروسی دولت است.
این صحبت‌ها با واکنش نوبخت مواجه شد و هرچه اصرار کرد تا به او اجازه دهند پاسخ نادران را بدهد اما قالیباف این اجازه را نداد.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.