پنج‌شنبه 10th می 2012 , ساعت: 03:05کد مطلب : 8719 نسخه قابل چاپ
گفت و گوی سایت ملی – مذهبی با مادران مسعود باستانی و مهسا امرآبادی

در طول تاریخ هیچ ظلمی پایدار نمانده است

روز جهانی مطبوعات را در حالی پشت سر گذاشتیم که مهسا امرآبادی روزنامه نگارنیز برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل گردید. و بسیاری از روزنامه نگاران و اهالی رسانه در بدترین شرایط در زندان های کشور بسر می برند…

.

روز جهانی مطبوعات را در حالی پشت سر گذاشتیم که مهسا امرآبادی روزنامه نگارنیز برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل گردید.

مریم نقی مادر مهسا امرآبادی با ابراز تاسف از اینگونه برخوردها به سایت ملی مذهبی می گوید: “امروز مهسا بی گناه به زندان اوین منتقل شد. ما که دیگر هیچ امیدی به این قوه قضاییه و اجرای عدالتشان نداریم و همه را به خدای بزرگ واگذار می کنیم…”

بسیاری از روزنامه نگاران و اهالی رسانه در بدترین شرایط در زندان های کشور بسر می برند. مسعود باستانی همسر مهسا امرآبادی یکی از این روزنامه نگاران دربند است که در زندان رجایی شهر محبوس است و با گذشت سه سال تاکنون نتوانسته است به مرخصی بیاید. مادر این روزنامه نگار دربند با ناراحتی از این بی عدالتی ها می گوید “زمانی ما خواستار آزادی بی قید و شرط مسعود بودیم اما می‌بینیم که کم کم مطالبات مان به تلفن و مرخصی چند روزه و امکانات رفاهی در زندان محدود شده است.”

مادر مهسا امرآبادی در ادامه می افزاید: “اصلا کسی نیست که به حرفهای ما گوش کند، حتی جواب منفی هم به ما نمی دهند که بگویند تقاضای شما را خواندیم. سه سال است که نتوانستیم یک جواب از این آقایان بگیریم… آن وقت می گویند چرا مصاحبه می کنید! شما حرفهای ما را بشنوید تا ما مصاحبه نکنیم. ما که می خواهیم با شما حرف بزنیم اصلا کسی گوش نمی دهد . مشکل ما این است که گوش شنوایی در این مملکت نیست. بگویید ما به چه کسی باید حرفهای مان را بزنیم. وقتی خانواده های زندانیان سیاسی و سختی هایی که می کشند را می بینم واقعا متاثر می شوم که به چه دشواری زندگی و بچه های شان را اداره می کنند در حالی که همسران شان بی گناه در بند هستند. اگر چه صبر انسانها کم است اما در طول تاریخ هیچ ظلمی پایدار نیست و انشالله فرجی حاصل خواهد شد و همه آزاد می شوند.”

این زوج روزنامه نگار دربند ، فعالیت روزنامه نگاری خود را با روزنامه های اصلاح طلب آغاز کردند و پس از انتخابات ۸۸ بازداشت شدند. مهسا امرآبادی پس از شصت روز انفرادی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. وی بار دیگر به همراه فخرالسادات محتشمی‌پور و شهین جهادی در جریان اعتراضات جنبش سبز در دهم اسفند ۸۹ در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسرانشان بازداشت شد که پیش از عید نوروز ۹۰ آزاد شد. اما پس از آزادی دو پرونده قضایی برای وی گشوده شد. برای پرونده اول به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری و برای پرونده دوم نیز به یکسال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی محکوم شد. صبح امروز قاضی اجرای احکام به جواد امرآبادی پدر مهسا از اجرای دو حکم خبر می دهد.

مادر مسعود باستانی: باور نداشتیم روزی روزنامه نگاران این چنین مورد ظلم قرار گیرند.

معصومه ملول مادر مسعود باستانی خاطرنشان می کند: “فرزند من اکنون در آستانه سومین سال زندان است. در این سه سال حتی یک روز هم به مرخصی نیامده و این موضوع باعث تعجب خانواده او و دوستانش شده است که چرا یک روزنامه‌نگار که تنها می نوشت و درد آزادی و پیشرفت کشور و مردم را داشت، این چنین مورد ظلم قرار می گیرد. الان هم که عروسم را به زندان بردند و من نمی دانم چطور این شرایط را تحمل کنم. نمی دانم گناه مهسا چیست که با این همه مشکلات مظلومانه باید زندانی شود.”

مسعود باستانی تا بهمن ماه ۸۸ در زندان اوین به سر می‌برد، اما در تاریخ پنجم بهمن ماه همان سال بطورغیرقانونی و بر خلاف اصل تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر، منتقل شد و اکنون در این زندان نگهداری می شود.

مادر این روزنامه نگار به مشکلات جسمانی و شرایط نامناسب زندان اشاره می کند و ادامه می دهد: “در حال حاضر مسعود در زندان رجایی‌شهر است و دچار مشکلات گوارشی و عضلانی است. او به دلیل کمبود ویتامین دچار عفونت لثه و مشکلات گوارشی و همچنین ضعف عصب و عضله شده است. البته با استفاده از دارو و قرص دیگر دست و پایش لمس نمی‌شود اما با این حال باید ویتامین لازم به او برسد. در زندان رجایی‌شهر گوشت و سبزیجات و مواد پروتئینی وجود ندارد. به همین دلیل بیشتر زندانیان رجایی شهر دچار کمبود ویتامین هستند.”

مسعود باستانی در ابتدای دهه هشتاد فعالیت خبرنگاری اش را آغاز کرد و خیلی زود به سردبیری هفته نامه “ندای اصلاحات” در اراک رسید. بعد از جمله سردبیران سایت “جمهوریت” بود و سابقه‌ خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران را در مجموعه فعالیت های روزنامه نگاری خود دارد. اما سرانجام در دادگاه های نمایشی به شش سال زندان محکوم گردید.

مادر این روزنامه نگار دربند در خصوص محکومیت ناعادلانه فرزندش یادآور می شود: “مسعود پیش از این نیز بارها بازداشت شده بود. یک بار به دلیل سردبیری هفته‌نامه ندای اصلاحات ۶ ماه زندان بود و بار دیگر به دلیل انتشار اخبار و گزارشات حقوق بشری درباره زندانیان سیاسی محکوم به شلاق و جریمه نقدی شد. چند بار دیگر هم برای بازجویی احضار شده بود و سه بار هم به خانه ما ریختند. اگر به فردی غیر ایرانی بگوییم بچه من به خاطر شغل روزنامه‌نگاری و انتقاد از شرایط موجود و انتشار اخبار و گزارشات حقوق بشری به ۶ سال زندان و پرداخت جریمه سنگین محکوم شده است، شاید باورشان نشود و باور آن برایشان سخت باشد. برای ما هم قبل از سال ۸۸ قابل پیش‌بینی نبود که زمانی فرزندمان برای نوشتن ۶ سال زندان برود و از اولین حقوق یک زندانی هم محروم شود اما الان بعد از گذشت سه سال و پس از اتفاقاتی که در این مدت افتاد متوجه شده‌ایم که هر چیزی امکان دارد. بدتر این‌ها هم امکان دارد. البته روحیه مسعود خیلی خوب است و می‌گوید زمانی که ما روزنامه‌نگاری را به عنوان شغل انتخاب کردیم باید خود را برای خطرات و آسیب‌های این حرفه نیز آماده می‌کردیم. او بسیار امیدوار است و به همه امید می‌دهد.”

این مادر دردمند می افزاید: “زمانی ما خواستار آزادی بی قید و شرط مسعود بودیم اما می‌بینیم که کم کم مطالبات مان به تلفن و مرخصی چند روزه و امکانات رفاهی در زندان محدود شده است.”

مسعود باستانی، در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات نوشته است: “ای کاش غیر از ما بقیه هم باور می‌کردند که اهالی دهکده‌ی کره‌ای‌ شکل از مرحله «آزادی بیان» عبور کرده‌اند و اینک روزنامه‌نگاران آن سرزمین‌ها در جستجوی افق‌های تازه‌ترند برای مردمان خویش و ما “همچنان دوره می‌کنیم شب را و روز را “هنوز را…”

سیدمحمد خاتمی، نیز در پیامی به این زندانی سیاسی آورده است: “سپاس حضرت پرودگار را که انسان را آفرید و انسان را آزاد آفرید و انسان را آزاد و با اراده خواست تا به آگاهی و آزادی به “داد” برخیزد… در ایران عزیز و در جمهوری اسلامی که شعار اصلی انقلابش، آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی بود شایسته نیست که شاهد گرفتاری تعدادی از روزنامه نگاران و نویسندگان و اصحاب رسانه باشیم. گرچه حتی اگر یک فرد هم دربند باشد تاسف آور هست ولی اگر بنا است زندان آباد باشد باید برای کسانی باشد که آزادی را دربند می کنند.”

خانم ملول با ابراز تاسف از وضعیت دشوار روزنامه نگاران در کشور خاطرنشان می کند: “روزنامه‌نگار زندانی سمبل محرومیت یک ملت از حق آزادی بیان است. روزنامه‌نگار زندانی یعنی اینکه حق دانستن از ملتی سلب شده است. اگر به حقوق بشر و آزادی اعتقاد داریم باید برای آزادی همه تلاش کنیم. همه اقشار مختلف در معرض بازداشت هستند و امکان دستگیری‌شان وجود دارد اما روزنامه‌نگاران بیشتر در خطر هستند. من از همه اهالی رسانه خواهش می‌کنم در هر کجا که هستند برای آزادی بچه من و امثال او تلاش کنند. ازهر نهادی که می‌توانند کمک بگیرند. صنف‌های روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در هر کشوری می‌توانند به حمایت از روزنامه‌نگاران ایران بپردازند و در نظر بگیرند که مسعود و مهسا و بقیه روزنامه نگاران زندانی در ایران به دلیل تلاش برای آزادی به زندان افتاده‌اند.”

گفتنی است، مهسا امرآبادی همسر مسعود باستانی هفته گذشته در صفحه فیس بوک خود به مناسبت روز جهانی مطبوعات نوشته بود: “دلم می‌خواهد این روز را بیش از همه به همسرم مسعود باستانی، روزنامه‌نگار زندانی تبریک بگویم. او که برای نوشتن گزارش و مصاحبه‌ درباره زندانیان سیاسی در ایران سر از پا نمی‌شناخت و همیشه پر بود از ایده‌. روزنامه نگاری را ، رسالت این شغل را همیشه به خودش و به من یادآوری می کرد و اکنون هم درزندان از لزوم صبر و امید می‌گوید. روزنامه‌نگاری که معتقد است روزنامه‌نگاری در ایران چنین مشقاتی دارد و ما که این حرفه را با جان و دل پذیرا شده‌ایم باید رنج‌ها و مشکلات آن را هم بپذیریم.”

 

0

حوزه :
  1. بادرود..۳۳ساله.که.مامردم.نااگاه.براثر.شایعه..پول.نفت.را.درخانه.هایتان.میدهیم.؟؟گول.خوردیم.دودستی.اختیار.مال.و….جان.و.ناموس.و.مملکتمان.را.دادیم.دست.روضه.خوانها.از.روز.اول.کشتند.و.بردند.و.ظلم.کردند.در.مقاله.بالا.امده.که.ظلم..پایدار.نمیماند..پس.چرا.تاامروز.بخصوص.در.ایران.اسلامیزه.شده.پایدار.مانده؟؟؟.لابد.فکر.میکنید.بعد.از.رفتن.این.ظالمان….شیعه.عدل.خواهد.امد.؟.وقتی.خواهر.مرا.بجرم.واهی.یازده.بار.درزندان.شیعیان.علی.ع.به.او.تجاوز.کردند.و.جنازه.اورا.هم.بما.ندادند.ان.انسان.نابودشده.درزیر.ظلم..همیشه.میگفت.ظلم.پایدار.نمیماند.چطور.پایدار.مانده.؟.این.حرفها.برای.دلخوش.کردن.است.ازبدو.پیدایش.ادم.برروی.زمین.کشتار.وجنایات.وظلم.و.غارتگری.وجود.داشته.وحتی.یک.مقطع.کوتاه.هم.یر..روی.زمین.ادمها.از.ظلم.یکدیگر.در.امان.نبوده.اند.کشتارهاوجنگهای.ادیان.ازهمه.بدتر.نسلهای.زیادی.را.بخاک.وخون.کشیده.هیچ.تنبیهی.ولو.برای.یکبار.از.خارج.سیاره.زمین.بر.ظالمان.به.اجرا.درنیامده.؟..مگر.خداوند.ظلم.رانمیبیند؟.چراسکوت.اختیارنموده.؟….شما.بگویید.چرا؟؟؟

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.