جمعه ۸ام شهریور ۱۳۹۲ , ساعت: ۱۲:۰۶کد مطلب : 50347 نسخه قابل چاپ
گزارش دیدار نمایندگان تشکل های معلمان با سرپرست وزارت آموزش و پرورش

دردهای معلمان را در کابینه مطرح کنید!

 دکتر فانی در جمع نمایندگان تشکل های معلمان :

 ” من از جنس خود معلمان هستم و می خواهم نشان دهم که ما معلمان می توانیم این وزارتخانه را اداره کنیم “

 ” سازمان رفاهی فرهنگیان ایجاد می کنم “

 ” معلمی حرفی زده است نباید که برای او پرونده درست کنند “

 ” در مورد پرونده فعالان صنفی که در هیات های تخلفات هستند شخصا رسیدگی خواهم کرد و حداکثرسعی ام را می کنم تا آن ها را حل کنم “

 ” تشکل ها به انتخاب خودشان ۳ نفر را تعیین کنند و من یکی را تایید و حکم می زنم “

  یکی از مصوبات تشکل های معلمان نشست با سرپرست فعلی آموزش و پرورش ، دکتر فانی بود .با پیگیری های صورت گرفته ، آقای دکتر با این نشست موافقت و جلسه ساعت ۱۸ در محل کار ایشان در وزارت آموزش و پرورش انجام گرفت .

در این نشست نمایندگان تشکل های معلمان شامل سازمان معلمان ایران ( علیرضا هاشمی و علی پورسلیمان ) ، کانون صنفی معلمان ایران ( محمود بهشتی لنگرودی و ایمان زاده ) ، مجمع فرهنگیان اسلامی ( فرج کمیجانی و عادل عبدی ) ، انجمن اسلامی معلمان ( مصلحی و عباسی ) ، کانون مدرسان دانشگاه فرهنگیان ( عباسپور ) ، انجمن کارشناسان حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش ( اسماعیلی ) حضور داشتند .

نشست در یک فضای صمیمی و معلمی صورت گرفت و نمایندگان تشکل ها ، شفاف و صریح نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند .

در ابتدای جلسه ، آقای مصلحی به عنوان هماهنگ کننده جلسه ، ضمن خیر مقدم به حاضران تاکید کرد که آموزش و پرورش با حضور دکتر فانی ، تحولی را که مردم انتظار دارند تجربه کند .

پس از آن ، آقای عباسپور از کانون مدرسان دانشگاه فرهنگیان چنین بیان کرد :

« این جلسه را در نشست های خودمان مطرح کردیم . آقای فانی از جنس آموزش و پرورش و فرزند آن است .انتظارات هم فراوان است . خوشحال هستیم که به حوزه های مختلف آموزش و پرورش احاطه دارید . از جهت تجربی و دانش هم تسلط کافی دارید . یک جلسه خدمت حضرتعالی بودیم و مفصل مطالبات را مطرح کردیم . فلسفه این تشکل هم مانند سایر تشکل ها ، دیده بانی و نظارت را بر عهده دارد .

تشکل می تواند در یک سازمان هم فرصت باشد و هم تهدید . تهدید در صورتی است که سازمان متبوع به تشکل بهایی ندهد و فرصت زمانی است که سازمان از توان مندی تشکل استفاده کند . یک ظرفیتی را فراهم کردیم که مدرسان باسابقه تربیت معلم دور هم جمع شوند . یک سری مطالعات نظری را هم آماده کردیم . تربیت معلم اساس آموزش و پرورش است و معلم هم محور آن است .

قبلا با آقای مهر محمدی هم نشست داشتیم و تعامل خوبی برقرار شد . نگاه ما این است که تربیت معلم باید در درون آموزش و پرورش دیده شود . معلم باید نیازهای مدرسه را در تربیت معلم ببیند . در سند تحول بنیادین به طور صریح به تاسیس دانشگاه اشاره شده است . قبلا تربیت معلم بلاتکلیف بوده است و هویتی نداشته است و البته پارکینگی برای مدیران معزول بوده است !

طی این یکی دو سال که دانشگاه تاسیس شده است به این نقطه رسیدیم که شروع آن با آسیب های جدی روبه رو شده است .با مسئولین دانشگاه ، نشستی داشتیم . جمعی از مسئولان سابق وزارتخانه وارد این مجموعه شده اند . ما مکاتبه کردیم و با مسئولان دانشگاه جلسه حضوری داشتیم و به آن ها گفتیم که دانشگاه را آلوده نکنید !

آقای فانی !از حضرتعالی انتظار داریم که جایگاه علمی دانشگاه و شان آن حفظ شود و از ورود نیروهایی که نسبتی با دانشگاه ندارند جلوگیری شود . انتظار ما این است که در راستای تغییراتی که در جامعه ایجاد شده است ، آموزش و پرورش هم حرکت کند و در راستای شعارهای دولت حرکت کند ».

آقای محمود بهشتی لنگرودی به عنوان سخنگوی کانون صنفی معلمان گفت : « از این که فرصتی ایجاد کردید خدمت شما برسیم تشکر می کنم . دوره سرپرستی شما در آن ۷۲ روز این ذهنیت را برای فرهنگیان ایجاد کرده است که این دوره هم یک دوره گذار است . به نظر من خیلی مهم نیست ، چون فرقی نمی کند که چهار روز باشد یا ۴ سال . مهم این است که چه اقداماتی انجام می شود … امیدوارم با فضایی که ایجاد شده است علی رغم یاسی که پس از عدم رای اعتماد آقای دکتر نجفی به وجود آمده است ؛ این فضا تعدیل شود .

دوران خیلی سختی به آموزش و پرورش گذشته است . آدم هایی که دلسوز بودند ، بیشتر سختی ها را لمس کردند . وجود تشکل ها و نیروهای نظارتی که البته دلسوز باشند ، فرصت است نه تهدید . متاسفانه در دو دولت گذشته این دید وجود نداشته است و فضا به سمت ” امنیتی شدن ” حرکت کرده است وزیر به عنوان ” متکلم وحده ” آنچه را که مصلحت می دانسته است اجرا کرده است . آسیب هایی را اولیا دانش آموزان و فرهنگیان دیدند و البته تشکل ها بیشتر دیدند .

اولین توقع ما این است که یک فضایی را ایجاد کنید که این گسل بین تشکل ها و وزارتخانه برطرف شود . ما انتقاد از دولت را کمک می دانیم . نهادی تعریف شود . دوستان با همکاران ارتباط دارند و این نهاد به عنوان واسطه ، دو طرف را تعدیل می کند . درهمه جای دنیا ، نهادهای مدنی ، یک امر پذیرفته شده است . در این جا حضور آقای باغانی را نداریم و صحبت از تعامل بین دو قوه مجریه و قضاییه است . در درون قوه مجریه ، تعامل بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت اطلاعات مهم است . دوست ما ، آقای باغانی ، الان برایش مشکلی ایجاد شده است . نامه اجرای احکام او از زندان اوین آمده است و باید به زندان برود .از جنابعالی انتظار داریم که یک رایزنی با آقای علوی داشته باشید … ».

( آقای فانی در این جا از آقای بهشتی می خواهد که نامه ای تهیه کنند و می گوید : ” فردا در دولت جلسه داریم . نامه را به وزیر اطلاعات می دهم . من ، بالای سر او می ایستم تا نامه را بخواند و پاسخ دهد . )

آقای کمیجانی ، از مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت : « این ۸ سال گذشته بسیار سخت بوده است . پرونده سازی هایی برای جمعی از معلمان اصلاح طلب شکل گرفته است . یک مسئول حراست مومن و متدین می خواهیم که این پرونده سازی های قلابی را جمع کند .اخباری شنیده می شود … من به عنوان یک فعال فرهنگی از شما انتظارم این است که اولین انتصاب شما کسی نباشد که در ستادهای دیگر فعال بوده است ! این باعث ناامیدی در طیف های مختلف فرهنگیان می شود . حداقل کسانی باشند که در ستاد آقای روحانی فعال بوده اند و یا اصلا فعالیت سیاسی نکرده اند .

پیشنهاد من این است که وزیران پس از انقلاب را دعوت کنید و از آن ها خواسته شود تا با شما همکاری کنند و یا مشاور باشند .

در این یک دو هفته ، جایگاه تشکل ها در وزارتخانه تعریف شود . آقای دکتر روحانی ، در بخش آموزش و پرورش ، برنامه هایی را معرفی کرده است و آقای دکتر صالحی هم آن ها را در تلویزیون تبیین کرده است ، ما همان ها را می خواهیم »

آقای عباسی ، به نمایندگی از انجمن اسلامی گفت : « این انتخاباتی که بالاخره شمارش شد و آقای روحانی و جنابعالی در جهت برآیند خواست های این مردم هستید … چقدر به مردم خلاف گفته شده است … با مردم صادق باشید . به مردم بگویید مشکلات چه هستند . این عین تدبیر و اعتدال است . ما معلمان انتظار زیادی نداریم . می توان در این فضا ، شور و شعفی ایجاد کرد . می توان در آن فضایی ایجاد کرد که آن معلم دیگر دست و پایش به تخت بیمارستان بسته نشود …

بالاترین مقامی که دارید این که ” معلم ” هستید و خود را از ” معلمان ” می دانید .انتظار ما این است که به عنوان ” شاخص ” در کابینه ، دردهای معلم را مطرح کنید . می دانیم بودجه نیست ، اما قشری هستند که مظلوم واقع شدند . امیدواریم که چهره جنابعالی ، چهره یک شاخص باشد .انجمن اسلامی ، قابلیت کارشناسی و برنامه ریزی دارد و می تواند در کنار سایر تشکل ها در خدمت شما باشد .ما معلمان ، نداشتن و نخواستن هنر ماست ، اما خصلتی که معلمان دارند ” آزادگی ” است .خواسته ما این است که در جهت حرمت معلمان و مطابق با برنامه های دکتر روحانی حرکت کنید .

این دسته گلی که به شما دادند و ما نمی دانیم که خشکیده است و یا نه … ان شاء الله که این گزارش ها داده شود و یکی از آن ها آرامش در نظام آموزشی است .مردم فکر می کنند که این نظام آموزشی اگر آرامش داشته باشد در جهت اعتدال است. »

در ادامه ، آقای علیرضا هاشمی از سازمان معلمان ایران چنین گفت : « چند نکته را باید بگویم :

اول این که آموزش و پرورش از تحولات داخلی و جهانی عقب است . دوم این که آموزش و پرورش فربه و چاق است و دولت زدگی در آن مشکل عمده ای شده است . در مدرسه حتی در کوچک ترین مسائل هم قدرت تصمیم گیری ندارند و فقط منتظر بخشنامه هستند !

در آموزش و پرورش ، یک رابطه تعریف شده است و آن هم ” عمودی ” است . ما از آقای روحانی شنیدیم که باید زمینه ” ارتباط افقی ” را مهیا کنیم . یک قسمت از مقبولیت شما ، دفاع از فرصت هایی است که ایجاد شده است . بحث حقوق شهروندی و حقوق دانش آموزش و معلمان کاملا تعطیل شده است . تاکیدی که دولت در مورد حقوق شهروندی کرده بود باید در آموزش و پرورش ایجاد شود . وقتی صحبت از تشکل ها می شود منظور باید تشکل هایی باشد که اجتماعی ترند وگرنه مثلا کسی کاری با تشکل های درسی ندارد …

آقای دکتر ! ما در جامعه مان ، فضای خصوصی مان پر رنگ است و فضای دولتی پر رنگ تر است ! ” فضای عمومی ” خیلی کوچک و باریک است ، باید این فضا بهتر شود . آیا حاضرید که برای تشکل های نوپا ، امکان نشر دهید ، جا بدهید ، امکان گرد همایی بدهید … باور کنید که ما صادقانه تر از تمام کارشناسان وزارتخانه کار می کنیم . اکثر کارشناسان،”اتوبوسی ” آمده اند ! در عزل و نصب ها باید این ها مورد توجه قرار گیرد .

ما مخالف سرعتیم ! اما نباید سرعت را آن قدر کم کنیم که به صفر برسد !سازمان معلمان ایران ، خود را در کنار شما می بیند و نقش ” حامی – منتقد ” را خواهد داشت .

نقش معلمان در تصمیم گیری ها باید پر رنگ تر شود نه این که مثلا در شورای عالی آموزش و پرورش به جای یک معلم ” یک مدیر کل ” بگذارند ! »

نفر بعدی ، آقای اسماعیلی از کارشناسان حوزه ستادی بود . او چنین گفت : « ما حدود ۲۰۰ نفر از حوزه ستاد دور هم جمع شدیم . تصمیم گرفتیم برنامه هایی را که به کیان تعلیم و تربیت آسیب می رساند را شناسایی کنیم و روی نیروها کار کنیم . البته در این راه هم همکاران هزینه هایی دادند … اخیرا بیانیه ای منتشر کردیم و کف انتظارات مان را در ۱۲ مورد از شما بیان کردیم .

آن چه که دوستان به عنوان مشکلات معلمان مطرح می کنند یک روی سکه است . گرفتاری های معیشتی و امنیتی و… اتفاقاتی است که در حوزه ستاد رخ می دهد و منجر به مشکلات اول می شود ».

آقای عبدی در ادامه از مجع فرهنگیان ایران اسلامی افزود : « یکی از گزینه های تشکل ها شما بوده اید . ارتباطات شما با عرصه عمومی کم است . یک حالت سکونی در فضا عمومی ایجاد شده است . الان فضا سکوت است و یا علیه شماست . شما همین ارتباط با فضای عمومی را تعریف کنید . دیگر این که به غیر ازخودتان به کسی اجازه مصاحبه ندهید . خودتان این کار را انجام دهید .

آقای مصلحی از آقای علی پورسلیمان خواست که به ارائه نظر خود بپردازد . ایشان هم ضمن تشکر از آقای دکتر فانی که این فرصت را در اختیار تشکل ها گذاشتند عنوان کرد که زمان خود را به جهت کمبود وقت در اختیار دکتر فانی می گذارد تا بیشتر با دیدگاه های سرپرست آشنا شوند .

در ادامه ، آقای ایمان زاده از کانون صنفی معلمان اظهار امیدواری کرد تا با نگاه صادقانه و شفاف ، فضای خوش بینی میان فرهنگیان و مردم ایجاد شود .

fqni&آقای دکتر فانی ، سرپرست وزارت آموزش و پرورش به پرسش های نمایندگان تشکل ها پاسخ گفت .

« ما باید در چینش نیروی انسانی دانشگاه فرهنگیان دقت کنیم . باید برنامه ریزی نیروی انسانی به دانشگاه فرهنگیان سنجاق شود . این که مثلا ۴ سال دیگر در چه شهر و چه رشته ای چه نیازی داریم و بر اساس آن نیاز سنجی کنیم و متعاقب آن ردیف استخدامی تعیین کنیم .اصل دانشگاه فرهنگیان چیز خوبی است و البته آقای حاجی بابایی و دیگران برای تاسیس آن تلاش کردند . تشکل ها فرصت هستند و نه تهدید .

آقای علی پورسلیمان از سازمان معلمان پیشنهاد کرد که تشکل ها فردی را انتخاب و به آقای دکتر فانی جهت تایید پیشنهاد کنند و ایشان ضمن تایید این پیشنهاد گفت که تشکل ها به انتخاب خودشان ۳ نفر را تعیین کنند و من یکی را تایید و حکم می زنم . من از جنس خود معلمان هستم و می خواهم نشان دهم که ما معلمان می توانیم این وزارتخانه را اداره کنیم .

در مورد ارتباط با فضای عمومی ، تمهیداتی اندیشیده شده است که رسانه ها موردی بیایند و مصاحبه کنم .

در مورد رای اعتماد با این مجلس و این سابقه کار باید هوشیارانه حرکت کرد .

در مورد پرونده فعالان صنفی که در هیات های تخلفات هستند شخصا رسیدگی خواهم کرد و حداکثرسعی ام را می کنم تا آن ها را حل کنم . این ها را حل می کنم و وظیفه خود می دانم که در مورد آن کار کنم . معلمی حرفی زده است نباید که برای او پرونده درست کنند.

قبول دارم که تشکل ها پتانسیل کارشناسی دارند . باید شرایط احراز برای پست ها بگذاریم . کار اصلی ما تعیین ” کمیته انتصابات ” است . این کمیته کارش مطابقت شرایط احراز با مصادیق است . مدیران باید مقبولیت و محبوبیت داشته باشند ، برخی اوقات کسی رئیس منطقه ای بوده است که به درد مدیریت یک مدرسه هم نمی خورده است !

یکی از برنامه های من ، ایجاد معاونت اقتصادی برای ایجاد منابع مالی جدید است . باید از منابع خودمان به نحو بهینه استفاده کنیم . مثلا همین بحث بیمه … اگر برای دانش آموزی مشکلی پیش آید ، آیا بیمه پولی می هد و این در حالی است که مبالغ هنگفتی تحت عنوان ” بیمه دانش آموزی ” از آن ها گرفته و به حساب آن ها واریز می کنیم ! در مورد معلمان هم همین طور … چه اشکالی دارد خودمان شرکت بیمه تشکیل دهیم ؟

کرامت معلم از دو راه می رسد : یکی از طریق رابطه مدیر و معلم و دیگری رفاه معلم . من سازمان رفاهی فرهنگیان ایجاد می کنم .

در پایان ، سرپرست وزارت آموزش و پرورش ضمن تشکر از نمایندگان تشکل ها از آنان خواست که ارتباط خود را داشته باشند و جلسه در یک فضای صمیمی و دوستانه خاتمه یافت .

گزارشگر : علی پورسلیمان

به نقل از سخن معلم

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه های گوناگون است.


حوزه :
 1. معلم بازنشسته

  با درود
  در جمهوری اسلامی یا باید زور و قدرت داشت و یا از نظر مادی اثر گذار بود . معلمان که نه زور دارند و نه منفعت مادی برای نظام . یعنی از جانب معلمان احساس خطر نمی شود . وای به حال معلمان باز نشسته .آقای رفسنجانی زمانی گفته بود که این معلمان باز نشسته همانند درخت خشکیده هستند انسان عاقل که به درخت خشکیده آب نمی دهد . شوربختانه این آقایان فرهنگی حتی با یکدیگر همدل و همفکر هم نیستند . با این اوصاف تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل
  معلم باز نشسته

 2. یونس

  نگاه منفی و مصرف کننده با قشر آموش و پرورش کار این چند سال گذشته دولتهای پیشین بوده است چون وزیری از خود معلمان انتخاب نشده و بیگانه با فرهنگیان بوده و دید حذفی به معلمان داشته اند افراد نا لایق را به مقامهای والا منصوب کرده اند و هیچ خدماتی به این فرهنگیان نکرده است . ای کاش مدتی دکتر توفیقی سرپرست آموزش و پرورش میشد تا آ ن را از افراد غیر شایسته پاک کنند و به آنها امید و امنیت شغلی برگرداند

 3. عباس انعامی

  من حدود۲۰ساله معلمم.بزرگترین دردومشکل نااگاهی وتحجرفکری اغلب معلمان هستش که ان هم دلایلی دارد که مهمترینش مسئله اقتصادی نیست.سطح اگاهی وبینش درحدپایینی ست چرا؟چون اغلب سواددرست حسابی ندارد.مثلا یک دبیرادبیات رودرنظربگیرید.این اغلب این دبیران مطمئن باشید یک کتاب غیردرسی از بزرگان ادبیات نخوانده اند.دبیرفیزیکش صرفادوسه تا فرمولی که توتربیت معلم یادگرفته رو بلده و…نتیجه:دانش اموزی که ۱۲سال بیشترعمرش رو تومدارس غیراستانداردگذرانده از مهارت های عملی زندگی چی اموخته؟هیچی.البته حساب عده ای از نخبگان جداست که اینان درهروضعیتی گلیم بارخودشان را برمی دارند.مسائل اقتصادی هم که جای خود.منتها همکاری حرف قشنگی میزد.میگفت:کاری ندارم حقوق کمه یا زیاد.من از وزیریک چیز می خواهم انهم این است:اون عزت ومنزلتی که معملمان داشتندرو برگردونه.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.