شنبه ۲۷ام آذر ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۶:۰۹کد مطلب : 100455 نسخه قابل چاپ
انگشت اتهام مقام های آمریکا به سوی ایران و سوریه

حلب ویران شده در کانون تلاش های دیپلماتیک!

در حالی که بحران حلب توجه افکار عمومی جهان را به خود جلب کرده موضع گیری  کشورهای غربی علیه متحدان اصلی سوریه افزایش یافته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در آخرین نشست خبری خود پیش از پایان سال میلادی  از روسیه و ایران و دولت سوریه به عنوان عاملان کشتار غیر نظامیان در حلب و سوریه نام برده و  تاکید کرده در زمان او راه حلی واقع بینانه برای حل بحران سوریه پیدا نشده است. سخنان  باراک اوباما در شرایطی منتشر شده که برخی از متحدان ایالات متحده اعتقاد دارند او بحران سوریه را به درستی مدیریت نکرد. سوای عربستان که از همان روزهای نخستین خواستار مداخله نظامی غرب برای سرنگونی اسد بود رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در دفعات مختلف از سیاست اوباما ابراز نارضایتی کرده و معتقد است کاخ سفید از مدیریت بحران سوریه ناتوان بوده است. این در حالی است  که خود سیاست خارجی دولت اردوغان نیز با انتقادات جدی در سوریه  مواجه بوده است. علاوه بر ترکیه و عربستان مقامات فرانسوی نیز در چندین نوبت تاکید کرده اند دولت اوباما در سوریه ضعیف عمل کرده و این ضعف باعث شد تا میدان عمل برای  روس ها باز شود. ژان مارک آیرو وزیر امور خارجه این کشور ماه پیش در مصاحبه تلویزیونی از عدم حمله نظامی ایالات متحده به سوریه انتقاد کرده بود. وزیر خارجه فرانسه تاکید کرده بود اگر آمریکا از وعده خود مبنی بر برخورد با اسد به خاطر عبور از خط قرمز حمله شیمیایی تخطی نکرده بود بحران سوریه اینگونه پیچیده نمی شد. آیرو ورود روسیه به پرونده سوریه را عامل پیچیده شدن این بحران دانسته بود و انگشت اتهام را به سوی رئیس جمهور آمریکا نشانه گرفته بود. اوباما در پاسخ به این انتقادات تاکید کرده دخالت نظامی آمریکا می توانست شرایط را بدتر از گذشته کند. آقای اوباما همچنین روز جمعه ۲۶ آذر، در این نشست خبری بر لزوم اعزام «ناظران بی‌طرف» برای نظارت بر روند تخلیه غیرنظامیان از حلب تأکید کرده است.

سخنان اوباما در شرایطی بیان شده اند که  یک روز پیش از این سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا، یادآور شده بود که همچنان ده‌ها هزار نفر در منطقه‌ای به مساحت کم در شرق حلب گرفتار شده‌اند و باید به سرعت اقدام کرد تا حادثه‌ای مانند کشتار سربرنیستا [در بوسنی و هرزگوین] برای آنها روی ندهد.

کری نیز مانند رئیس جمهور آمریکا از نقش ایران و روسیه در بحران سوریه انتقاد کرده بود.  وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود:” هیچ توجیهی برای کشتار وحشیانه و بی رویه غیرنظامیان توسط حکومت (سوریه) و توسط روسیه و متحدان ایرانی آنها در چند هفته اخیر و در حقیقت در پنج سال اخیر وجود ندارد.”

انتقادها از وضعیت حلب در شرایطی افزایش یافته اند که روند تخلیه غیر نظامیان این شهر دیروز به دلیل وقوع انفجار از سوی دولت سوریه متوقف شد.  هنوز جان هزاران غیر نظامی در معرض خطر است و امکان گسترش ابعاد این فاجعه وجود دارد. با این وجود نیروهای دولت سوریه و شورشیان مخالف گفته‌اند به توافقی جدید دست یافته‌اند که براساس آن انتقال هزاران نفر به مکان‌های امن انجام ‌شود.

براساس این توافق به طور همزمان به هزاران غیرنظامی عمدتا شیعه در روستای کفریا و فوعه در استان ادلب اجازه خروج داده می‌شود. ادلب در کنترل شورشیان مخالفان بشار اسد است.

این توافق همچنین شامل انتقال مجروحان از دو شهر مضایا و زبدانی در نزدیکی مرز لبنان هم می‌شود. این دو شهر در کنترل نیروهای دولت سوریه قرار دارند.

اتهام به ایران و  روسیه در حالی وارد شده است که مسکو و تهران از فتح حلب توسط دولت ابراز رضایت کرده اند و تصرف حلب را در راستای مبارزه با جبهه النصره و سایر گروه های جهادی  می دانند.  هر دو کشور هم  بر  مذاکره برای یافتن راه حل سیاسی تاکید کرده اند

نشست سه جانبه ایران،ترکیه و روسیه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران از نشست سه جانبه  ایران، روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه در مسکو خبر داده است. سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اوج گیری بحران در سوریه تایید کرده که با تلاش های دکتر محمد جواد ظریف طی چند روز اخیر و با تماس های تلفنی مکرر و مداوم با برخی از همتایان خود در برخی کشور ها از جمله ترکیه روسیه ، سوریه سعی شد علاوه بر بکارگیری تمامی مساعی جمیله برای یافتن راه کارهای اثر بخش در روزهای اخیر، طرح نشست وزرای خارجه سه کشور ایران، ترکیه، روسیه در مسکو برای ۲۷ دسامبر ، مطابق با ۷ دی ماه نهایی شود.

وعده پوتین: آتش بس سراسری در سوریه

از طرفی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مدعی شده آتش بس فوری در سراسر سوریه گام بعدی است. آقای پوتین که برای دیداری رسمی به ژاپن سفر کرده، گفت که “ما با میانجیگری و به واسطه دولت ترکیه فعالانه با اعضای گروه‌های مسلح مخالف در تماس هسیتیم تا زمینه برقراری آتش‌بس سراسری را فراهم آوریم.” وی توضیح نداد که آیا دولت سوریه و دیگر متحدان آن نیز در این تماس‌ها مشارکت داشته‌اند یا روسیه به تنهایی در این زمینه عمل‌می‌کند.

رئیس جمهوری روسیه گفت که تمامی طرف‌های درگیر خواستار مذاکرات جدید صلح هستند و احتمال دارد چنین مذاکراتی در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شود. تا کنون چند دور مذاکره بین دولت سوریه و گروه‌های مخالف برگزار شده اما هیچکدام به نتیجه نرسیده است. از سوی دیگر یک منبع دیپلماتیک ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفته است که مولود چاوش اغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه “۱۳ بار” با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در باره اوضاع حلب صحبت کرده است.

ترامپ: در سوریه با هزینه کشورهای خلیج فارس مناطق امن می سازیم!

جریان سوریه در شرایطی پیچیده شده است که هنوز چشم انداز روشنی به رغم اظهارات پوتین مبنی بر برقراری آتش بس سراسری وجود ندارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا از ایجاد مناطق امن بشردوستانه در سوریه خبر داده است. به نظر می رسد سیاست وی در این بحران اجتناب از مداخله جدی است. به خصوص اینکه وی در تازه ترین اظهارات خود از مداخله های آمریکا در خاورمیانه و هزینه های سنگین آن انتقاد کرده و حتی تاکید کرده این مناطق امن باید از طرف کشورهای خلیج فارس تامین مالی بشوند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.