پنج‌شنبه 30th می 2013 , ساعت: 07:05کد مطلب : 45139 نسخه قابل چاپ
منطقه آبستن تحولی سخت و دردناک

حسن روحانی یا سعید جلیلی؟

به نظر می رسد حضورروحانی در انتخابات تا حد کمی  توانسته است فضای یخ زده بعد از رد صلاحیت هاشمی را بشکند. روحانی تا کنون مواضع نسبتا قابل قبولی را اتخاذ کرده است. او از بازگشت عقلانیت در سیاست خارجی و اقتصاد کشور سخن گفته است. تکیه گاه اصلی وی در این انتخابات اقتصاد و سیاست خارجی است. نقطه قوت او هم در سیاست خارجی است چرا که  در شرایط فعلی بحث تحریم ها با مسئله اقتصادی کشور نیز گره خورده است. به این معنی که روحانی با نقد مسببان تحریم کشور و تیم مذاکره کننده هسته ای و با عطف به بیانیه سعدآباد می تواند مردم را در دو گانه تحریم- رفع تحریم قرار دهد، یعنی این دو گزینه می توانند به صورت پررنگ مطرح شوند:تداوم وضعیت اقتصادی فعلی که بخشی از آن ناشی از تحریم هاست می تواند با ریاست جمهوری جلیلی تحقق یابد و از سویی با انتخاب روحانی سیاست خارجی تعدیل خواهد شد و این تعدیل به معنای تلاش برای رفع تحریم ها و کاستن از فشارهای اقتصادی خواهد بود.

اخباری که از منطقه به گوش می رسد نگران کننده است. این اخبار تا حدودی زیر سایه تحولات انتخابات در جمهوری اسلامی ایران به حاشیه رفته است. نبرد در سوریه به روزهای حساسش نزدیک شده است. با ورود حزب الله به قصیر و جنگ در کنار ارتش اسد علیه ارتش آزاد منطقه به نقطه اصلی بحران نزدیک می شود. روزنامه هاارتص روز سه شنبه از طرح امریکا و کشورهای غربی برای بررسی طرح منطقه ممنوع پرواز خبر داد. اتحادیه اروپا زیر فشار بریتانیا و فرانسه تحریم تسلیحاتی شورشیان سوریه را لغو کرد. کنفرانس ژنو در حالی آغاز می شود که برخی از تحلیل گران نسبت به نتایج ان خوش بین نیستند. جان کری وزیر خارجه آمریکا تهدید کرده این کنفرانس می تواند آخرین فرصت برای اسد باشد. این در حالی است که سیستم های پدافندی اس ۳۰۰ ازروسیه به سوریه رسیده است و اسرائیل در برابر این موضوع واکنش نشان داده است و تاکید کرده به موقع نسبت به این معامله عکس العمل نشان خواهد داد.

حزب الله لبنان در حالی مشارکت خود در نبرد سوریه را علنی کرده که پیش از این مبارزه اش در خفا بود. شلیک سه راکت به جنوب لبنان و تهدید ارتش آزاد و مهلت ۲۴ ساعته برای خروج نیروهای حزب الله از سوریه به همراه نزاع های داخلی در طرابلس نشان می دهد وضعیت خاورمیانه تاریک تر از قبل می شود. به خصوص اینکه بمب گذاری ها در عراق افزایش یافته و جنگ فرقه ای در حال گسترش است. آیا ما به نقطه اوج نبرد شیعه و سنی در منطقه نزدیک شده ایم؟ نبردی که در نظر تحلیل گران در یک سوی آن ایران قرار دارد و در سوی دیگرش عربستان سعودی و قطر و حتی برخی از ترکیه نام می برند. بحث نوشتار زیر بررسی ریشه ها و پیامدهای این نبرد سخت و خانمان سوز نیست بلکه بیشتر گریزی به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و انتخابات ریاست جمهوری اخیر است.

هاشمی رفسنجانی در سخنان خود بارها تاکید کرده بود که تهدیدهای بین المللی ایران را در معرض خطر قرار داده است. او در سخنان بعد از رد صلاحیتش از طرح هایی در کنگره امریکا برای تجزیه ایران و تحریم فلج کننده سخن گفته بود. او نسبت به فروپاشی و تجزیه ایران هشدار داده بود. این هشدارها صرفا از سوی این کاندیدای رد صلاحیت شده بیان نشده است، در سال های گذشته مهندس عزت الله سحابی و دکتر ابراهیم یزدی نسبت به سیاست خارجی جمهوری اسلامی و تبعات ان هشدار داده اند. دکتر یزدی در مقاطعی نسبت روند حاکم بر منطقه و تاثیرات آن بر تمامیت ارضی کشور ابراز نگرانی کرده است.

توان افزایی منطقه ای و مقابله با هژمونی طلبی آمریکا

درست یا اشتباه آقای خامنه ای و مشاوران نظامی و غیر نظامی اش به این نتیجه رسیده اند بنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی بهتر است بر حسب حداکثری توان منطقه ای در خاورمیانه استوار شود. جمهوری اسلامی تلاش می کند از طریق حضور فعال در پرونده های حساس بین المللی مانند فلسطین، عراق و افغانستان خود را در قامت یک رقیب منطقه ای برای آمریکا و متحدانش نشان دهد. این هدف به خصوص بعد از حمله بوش به عراق و افغانستان و سرنگونی حکومت های صدام حسین و طالبان پررنگ تر شده است. جمهوری اسلامی بعد از پیروزی شیعیان در عراق و نابودی حکومت طالبان در افغانستان توانست هم در عراق به صورت ویژه و در افغانستان تا حدودی نفوذ کند.

این در حالی بود که تا قبل از بهار عربی و موضع حماس در قبال تحولات سوریه ایران یکی از قدرتمندترین جناح های درگیر را در کنار خود داشت، بعد از این اختلاف تا حدودی روابط ایران و حماس سرد شد اما باز هم نمی توان نفوذ تهران را در این گروه سیاسی انکار کرد. مقامات جمهوی اسلامی بر قدرتمندی حزب الله در لبنان حساب ویژه ای باز کرده اند و تلاش می کنند در تحولات سایر کشورها مانند بحرین، یمن و… نیز تاثیرگذار باشند به خصوص اینکه در این کشور ها شیعیان معترض چه از جنس مسالمت آمیز(احزاب مخالف حکومت بحرین) و چه از جنس مسلحانه(شیعیان حوثی) از تحرک خاصی برخودار هستند.

جمهوری اسلامی توانسته است ماهرانه با القاعده بازی کند. این بازی تا اینجا کارآمدی خود را نشان داده است. جمهوری اسلامی هم بر تحرکات القاعده در ایران کنترل دارد و از سوی دیگر از کارت القاعده برای فشار به کشورهای غربی استفاده می کند. همه این عوامل باعث می شود سیاست جمهوری اسلامی ایران بر اساس توان افزایی منطقه ای استوار شود. به این معنی که تلاش شود در منطقه پر تنش خاورمیانه یارگیری شود و در ایجاد نظم دلخواه کشورهای غربی در این منطقه اختلال ایجاد شود . تهران تلاش کرده در این سال ها در هر یک از پرونده های حساس منطقه ای خود را در مقام طرف درگیر نشان دهد، طرفی که چندان علاقه ای هم به توافق با غربی ها از نوع آمریکایی اش ندارد همچنانکه برخی از کشورهای غربی از این تقابل منطقه ای استقبال می کنند.

در نهایت اینکه جمهوری اسلامی ایران بنابر منطق خاص خودش پتانسیل های منطقه ای را برای خود مفروض کرده است و بر مبنای این محاسبه گری تلاش می کند سیاست خود را توسعه دهد . این سیاست به طور طبیعی در منطقه با مخالفت های آمریکا در تقابل قرار می گیرد . به نوعی می توان گفت سیاست تقابلی جمهوری اسلامی با آمریکا و متحدانش در کشورهای غربی اجتناب ناپذیر است. بر مبنای همین سیاست است که جمهوری اسلامی سوریه را به عنوان پایگاه مقاومت تعریف کرده و تلاش می کند با آمریکا به صورت نیابتی در خاک سوریه بجنگد. بر این اساس جمهوری اسلامی از حزب الله لبنان خواسته است به صورت علنی وارد کار و زار سوریه شود و انتظار می رود در ماه های آینده سوریه به محل برخورد سخت ایران و آمریکا تبدیل شود. بر اساس این سیاست است که علا الدین بروجردی رئیس کمیسون امنیت ملی و سیسات خارجی مجلس شورای اسلامی که بیشتر سیاست های دیکته شده را بر زبان می راند اعلام کرده:« اگر جنگ افروزی در سوریه ادامه یابد و گفت‌وگو راه‌گشا نباشد، بحران سرنوشت سوریه تنها در میدان رزم رقم می‌خورد.”

این بیم وجود دارد با شعله ور شدن جنگ های فرقه ای ایران نیز بنا بر سیاست های خود در این کار و زار فعال شود و منافع ملی کشورمان در معرض خطر قرار گیرد. البته در نظر نظامیان و رهبر جمهوری اسلامی این تقابل در برگیرنده منافع ملی ایران است؛ موضوعی که با مخالفت میانه روها روبرو شده است. طبق این منطق ایران با تقابل گری قدرت های بزرگ را مجبور کرده پشت میز مذاکره با جمهوری اسلامی بنشینند. بر اساس این دیدگاه جمهوری اسلامی مدل جذابی برای مردم منطقه ای است که از استقرار نظم آمریکایی در منطقه دل خوشی ندارند و در نتیجه می توان از میان انها به یارگیری روی اورد. هاشمی رفسنجانی را می توان شاخص ترین مخالف این سیاست در میان مقامات جمهوری اسلامی نام برد. جایی که وی نسبت به خطر بروز جنگ علیه ایران و خطر تجزیه کشور هشدار می دهد. به نوعی هاشمی رفسنجانی سرانجام این سیاست را درگیر کردن ایران در جنگی بنیان برافکن می داند. بر همین اساس او تاکید می کند:«یکی از اهداف حضور من در بُعد سیاست خارجی، کم کردن کینه‌های مذهبی و تقویت وحدت بین شیعه و سنی در جهان اسلام بود .»

سعید جلیلی: بدترین سناریوی ممکن

اما اینکه این سیاست خارجی با انتخاب رئیس جمهور جدید تعدیل شود یا تشدید شود امکان پذیر است. در بدترین سناریوی ممکن سعید جلیلی رئیس جمهور ایران خواهد شد. کسی که با شعار مقاومت به میدان آمده و از خیزش مستضعفین سخن می گوید. او با تنش زدایی مخالف است و از تهدید زدایی صحبت می کند. جلیلی نماد انعطاف ناپذیری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. سولانا مذاکره کننده سابق اتحادیه اروپا در مورد او گفته بود:” جلیلی اختیاری از خود ندارد، سیاست های هسته ای به او دیکته می شود. مذاکره کننده باید حدی از اختیار داشته باشد.»

واقعیت این است ورود سعید جلیلی به انتخابات غیر قابل پیش بینی نبود. اما نحوه ورود او در حالی که برخی حضور لنکرانی را نفی کننده حضورش می دانستند تعجب برانگیز شد. به هر صورت جلیلی کاندیدای مرموزی است. برخی او را مهره حکومت نمی دانند اما نمی توان این موضوع را به سادگی اثبات کرد. اگر فرض بگیریم قرار است ریاست جمهوری متناسب با سیاست خارجی جمهوری اسلامی تعیین شود بی شک نام سعید جلیلی مطرح خواهد شد. او حتی نسبت به ولایتی کارکشته نیز محق تر است. زیرا اگر چه علی اکبر ولایتی در سیاست خارجی به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک است اما او روحیه تهاجم ندارد و با روحیه محافظه کارانه اش بیشتر به مذاکرات تاخیری علاقه دارد. همان مدلی که در قطعنامه ۵۹۸ عراق اتفاق افتاد.

اما جلیلی علاوه بر اینکه به دیدگاه های رهبر جمهوری اسلامی در سیاست خارجی نزدیک است گزینه دلخواه نظامیان نیز محسوب می شود. شاید برخی حمایت قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس از قالیباف  را نفی کننده این نظر بدانند اما اگر ساختارگرایانه و گفتمان محور موضوع را بررسی کنیم متوجه می شویم جلیلی با دکترین سیاست خارجی فعلی جمهوری اسلامی بیشتر از ولایتی جور می آید. زیرا هر چند ولایتی نیز برای رهبر جمهوری اسلامی رئیس جمهور چهره قابل اعتمادی در سیاست خارجی است اما اینکه ولایتی که به جریان های سنتی مانند موتلفه نزدیک است تا چه میزان مورد اعتماد نظامیان باشد محل تردید است. از سوی دیگر قالیباف چندان تبحری در سیاست خارجی ندارد. او خود نیز تاکید کرده رئیس دولت سیاستگذار اصلی در سیاست خارجی نیست. صحبت های انتخاباتی اش نیز بیشتر حول محور مسائل اقتصادی و مدیریتی می چرخد.

لذا به نظر می رسد سعید جلیلی همان مهره ای است که بهتر می تواند سکان سیاست خارجی تقابلی جمهوری اسلامی را بر عهده بگیرد. کاندیدایی که امده است ریشه صهیونیسم را بخشکاند و بساط کمونیسم را برچیند ، گفتمان مقاومت را در برابر سازش رهبری کند و چندان علاقه ای هم به زدودن تنش  با غرب ندارد. در نتیجه ریاست جمهوری او پیامی مهم به کشورهای غربی است . یعنی اینکه ایران قرار نیست تا اطلاع ثانوی در هیچ یک از پرونده های حساس از هسته ای گرفته تا سوریه از لبنان گرفته تا فلسطین کوتاه بیاید. تاکید آقای خامنه ای هم در دفعات مختلف بر مقابله با دشمن بوده است. یعنی دلخواه رهبر جمهوری اسلامی رئیس جمهوری است که از شعب ابی طالب سخنی نگوید، یا تاثیر تحریم ها بر اقتصاد کشور را فریاد نزند. رئیس جمهوری که ازادبیات قاطعانه ای در برابر دشمنان برخوردار باشد و هوس مذاکره خودسرانه با آمریکا و غرب نیز در ذهنش خطور نکند. البته این رئیس جمهور به نظر می رسد باید با نظامیان هم هم آواز باشد. با این اوصاف می توان گفت سعید جلیلی نسبت به قالیباف و ولایتی گزینه بهتری باشد. زیرا رضایت رهبری و نظامیان را به صورت یکجا تامین می کند.

حسن روحانی و لابی گری در ساختار متصلب

با توجه به تشریح وضعیت منطقه و تبیین تلاش حاکمیت برای معرفی رئیس جمهوری دلخواه این پرسش مطرح می شود کدام کاندیدا می تواند مطالبات میانه روها در سیاست خارجی را نمایندگی کند؟ حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری می توانست تا حدود زیادی وزنه میانه روها در انتخابات ریاست جمهوری را سنگین کند اما رد صلاحیت وی در حال حاضر فضایی از تردید را در میان جامعه به وجود اورده است. با گذشت بخشی از تبلیغات تلویزیونی نگاه ها به سمت حسن روحانی و محمد رضا عارف جلب شده است. جایی که دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی تلاش می کند خود را در قامت هاشمی ثانی نشان دهد و از سوی دیگر عارف نیز خود را نماینده اصلاح طلبان و جایگزینی بر خاتمی می داند. اجماع این دو کاندیدای میانه رو می تواند تا حدودی خلا ناشی از عدم حضور هاشمی را پر کند. این حضور با حمایت هاشمی و خاتمی می تواند پررنگ شود.

به نظر می رسد حضورروحانی در انتخابات تا حد کمی  توانسته است فضای یخ زده بعد از رد صلاحیت هاشمی را بشکند. روحانی تا کنون مواضع نسبتا قابل قبولی را اتخاذ کرده است. او از بازگشت عقلانیت در سیاست خارجی و اقتصاد کشور سخن گفته است. تکیه گاه اصلی وی در این انتخابات اقتصاد و سیاست خارجی است. نقطه قوت او هم در سیاست خارجی است چرا که  در شرایط فعلی بحث تحریم ها با مسئله اقتصادی کشور نیز گره خورده است. به این معنی که روحانی با نقد مسببان تحریم کشور و تیم مذاکره کننده هسته ای و با عطف به بیانیه سعدآباد می تواند مردم را در دو گانه تحریم- رفع تحریم قرار دهد، یعنی این دو گزینه می توانند به صورت پررنگ مطرح شوند:تداوم وضعیت اقتصادی فعلی که بخشی از آن ناشی از تحریم هاست می تواند با ریاست جمهوری جلیلی تحقق یابد و از سویی با انتخاب روحانی سیاست خارجی تعدیل خواهد شد و این تعدیل به معنای تلاش برای رفع تحریم ها و کاستن از فشارهای اقتصادی خواهد بود.

نکته مهم این است از منظر دفاع از منافع ملی که میانه رو ها تعریف می کنند حضور حسن روحانی ضرورت دارد. زیرا هر چند که رهبر جمهوری اسلامی تصمیمی گیرنده اصلی در سیاست خارجی است اما وجود رئیس جمهور لابی گری که دیدگاه های اعتدال گرایانه را در ساختار فعلی تزریق کند می تواند تا حدودی نفوذ گسترده نظامیان در سیاست خارجی کشور را تعدیل کند و از بار امنیتی حاکم بر سیاست خارجی کشورمان کاسته شود. حسن روحانی با تجربه خود در سیاست خارجی توانایی دارد شیب تند سیاست خارجی در جمهوری اسلانی ایران را کند کند. شاید برخی از مخالفان این نظر استدلال کنند، با توجه به تعیین اصول سیاست خارجی در جمهوری اسلامی توسط رهبری و نقش مهم نظامیان در تحولات منطقه با فرض انتخاب شخصیتی مانند حسن روحانی چه تحولی قرار است رخ دهد؟ اما باید این نکته را مورد لحاظ قرار داد که همیشه در ساختار قدرت نقش لابی ها تاثیرگذار هست. اگر اطراف آقای خامنه ای را سیاستمدارانی معتدل پر نکنند نتیجه این خواهد شد که می بینیم. منطق نظامیان در سیاست خارجی در بسیاری از مواقع تهاجمی است. این منطق چندان علاقه ای به تعامل ندارد و به تقابل گرایش دارد. اما چهره هایی مانندحسن روحانی سیاست خارجی را بر اساس هزینه و فایده می نگرند.

حسن روحانی ترجمانی صحیح از دیدگاهی است که قرار بود با کاندیداتوری آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری رقم بخورد. انتخاب او می تواند به معنای ورود گرایشی میانه رو از سیاست خارجی در ساختار قدرت باشد. اگر این گرایش به هر طریقی و در هر اندازه ای ولو اندک در ساختار فعلی جای خود را باز کند تبعات مثبت ان برای منافع ملی کشورمان قابل توجه است. به خصوص اگر باور داشته باشیم منطقه خاورمیانه ابستن حوادث سخت و دردناکی است. حوادثی که شعله های سوزان آن در آینده ای نه چندان دور کشورهای منطقه را بیش از پیش در بر خواهد گرفت. تصور کنید اگر درنخستین سال های ۲۰۰۰ تیپ هایی مانند سید محمد خاتمی و سید حسن روحانی در کنار رهبر جمهوری اسلامی نبودند و سیاست خارجی تهاجمی فعلی حاکم بود در تقابل با نئومحافظه کاران آمریکایی که ان روزها به چندان به واقعیت های جنگ عراق و افغانستان هم اشنا نشده بودند چه بلایی بر سر منافع ملی ایران و یا شاید بهتر بگوییم بر سر تمامیت ارضی کشور می آمد.

0

حوزه :
 1. احمد

  تحلیل واقع گرایانه خوبی بود علیرغم نظر بعضی که دراین سایت خیلی رادیکالی وایدالی مینگرند

  0
 2. جواد اصلانی

  حتی اگر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور می شد، قادر به انجام کار موثری در راستای تحلیل نویسنده نبود. روحانی و عارف نه انتخاب می شوند و نه با فرض انتخاب شدن می توانند کاری کنند. کار در دست هسته سخت فدرتی است که دارد برای حفظ قدرت خود به بهای رنج مردم ایران می جنگد.

  اساس این تحلیل همان انتخاب بین بد و بدتر است که نتیجه یک سوم قرنه آن رسیدن به نقطه «بدترین» یا همان شرایطی است که نویسنده آن را توصیف کرده است. اگر «اگر» های کسانی مثل کاظمیان و رحمانی و فرخ نگهدار و دیگران می توانست پاسخ به مسائل باشد، الان کاسه ماست دماوند به دریای مازندران رسیده بود و دریایی از دوغ داشتیم.

  شکستن این دور باطل و کار موثری کردن با این گونه اذهان و این گونه راهکارها مقدور نیست. حال این آقایان ممکن است برای خود نوشایه هم باز کنند و فکر کنند که خیلی می فهمند. حرف مهندس سحابی هم در حفظ ایران چنان نبوغی نمی خواهد. محمدرضا پهلوی {…}د هم همین حرف را می زد. با حرف های کلیشه ای و به هر حقارتی تن دادن ایران حفظ نمی شود. روند رو به انحطاط کنونی ادامه خواهد یافت مگر مردم ایران به میدان آیند…

  0
 3. احمد

  حتما نشسته اید باز انقلاب شود، یک بار انقلاب کردیم بس است دیگر تنها راه اصلاحات است حتی آهسته ، بعد هم خیال کنید فرداصبح انقلاب شد نیروی جایگزینتان کیست؟شفاف سخن بگویید وگرنه روی هوا که مردم درخیابان نمیایند

  0
 4. علي

  بنظر بنده اجماع روی روحانی می تواند کار را تمام کند مشروط بر اینکه آقایان هاشمی و خاتمی و اصلاح طلبان و رهبران جنبش سبز با درک شرایط فعلی و اطمینان دادن به مردم که انتخابات مهندسی نخواهد شد و انها تسلیم دستکاری احتمالی نمی شوند بیانیه روشن و موج آفرین دهند ضمنا آقایان عارف و روحانی صراحتا از حقانیت قانونی رهبران جنبش سبز که بدون رعایت قانون اساسی از حقوق اولیه وحق حیاتشان محروم و مسلوب شده اند در مناظره های زنده اعتراض کنند چرا که در شرایط بسیار حیاتی از تاریخ قرار گرفته ایم که لبه پرتگاه است و اگر با مماشات سخن بگوییم اکثریت بلاتکلیف و خاموش خواهند بود

  0
 5. جواد اصلانی

  کد خبر: ۱۲۱۷۴۵تعداد نظرات: ۱ نظر تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۸۹ – ۱۰:۱۶

  نظر شما از تظاهرات عده‌ای روز ۲۵ بهمن در تهران چیست؟

  در روز ۲۵ بهمن عده معدودی به بهانۀ حمایت از مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمدند که اتفاقاً در شعارهای آنها حمایتی از مردم مصر و تونس به چشم نمی‌خورد و متاسفانه با شعارهای ضد انقلابی، موجبات خوشحالی و بهره‌برداری آمریکا، رژیم صهیونیستی و ضدانقلاب را فراهم آوردند و موجب ناراحتی قاطبۀ مردم شریف ایران شدند. در واقع این حرکت ضداسلامی و ضدملی، از یک سو می‌خواست فریاد قاطعانه ملت ایران در روز ٢٢ بهمن را تحت‌الشعاع قرار داد و از سوی دیگر وسیله‌ای برای انحراف افکار مردم منطقه از دشمنان اصلی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی و شکست اخیر آنان گردد. در حالی که مردم در روز ٢٢ بهمن به شکلی کاملاً با شکوه حمایت خود را از حرکت‌های آزادی‌خواهانه در منطقه اعلام کرده بودند، اقدامات نابخردانه و فتنه‌گرانه صورت گرفته در روز ٢۵ بهمن تنها به نفع استکبار و ضد انقلاب بود. به دنبال این موضوع متأسفانه ما شاهد بودیم که رسانه‌های خبری در سطح جهانی به‌جای توجه دادن به رویدادهای مهم منطقه که بیش از همه برای آمریکا و اسرائیل نگران کننده بود، توجه مردم جهان را به سمت رویداد کوچکی جلب کردند که بیش از همه موجبات خشنودی آمریکا و اسرائیل را فراهم ‌کرده بود.

  حرکت ۲۵ بهمن گروهی فریب خورده کاملاً محکوم است و قوه قضاییه باید براساس وظایف ذاتی خود نسبت به این حرکت ضدانقلابی اقدام نماید.

  در این شرایط حساس منطقه‌ای که خیزش‌های مردمی با الگوگیری از انقلاب اسلامی مردم ایران آغاز شده است، هوشیاری و وحدت و انسجام مردم شریف ایران و در صحنه بودن آنان و اطاعت از رهنمودهای ولایت امر و رهبری نظام و مراعات نظم و قانون از همیشه بیشتر مورد انتظار است، که بحمدالله مردم مثل همیشه به بهترین وجه با هوشیاری و انسجام کامل در صحنه حضور دارند و گوش به فرمان مقام معظم رهبری می‌باشند.

  دشمنان قسم خورده و ضربه دیده از انقلاب اسلامی که به رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم‌ رهبری در اوج حرکت خود است، در هر فرصتی به دنبال انتقام از انقلاب هستند و می‌خواهند در وحدت مردم و نخبگان و مسئولین نظام شکاف ایجاد کنند و عظمت و ابّهت نظام اسلامی را خدشه‌دار نمایند. بیداری، ایستادگی، متانت و گوش به‌ فرمان رهبری ملت بزرگ ایران، پاسخی قاطع و کوبنده به توطئه‌های استکبار خواهد بود.

  http://aftabnews.ir/fa/news/121745/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%A2%D9%A2-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%AF

  0
 6. حیدر

  به آنهایی که میگند رای ندین، اگر قرار است تقلب بشه در میزا ن کل رای هم تقلب میشه. پس بهتره از این شانس هم که شده برای بهبود وضع مردم استفاده کرد و به دکترعارف رای بدیم چون در دوره خاتمی از عاملین بیشترین پیشرفتهای اقتصادی و صنعتی در بین تمام دوره ها بود و برنامه های آماده سنجیده و کارشناسی علمی دارد. از جمله باز گشایی سازمان کل برنامه و بودجه که بستن آن از بزرگترین اشتباهات احمدی نژاد بود که منجر به اقتصاد بی برنامه شد

  0
 7. حیدر

  روحانی به برنامه هسته ای ضرر زد مثلا علنا گفت ایران ده سال در این مورد پنهانکاری کرده !

  0
 8. جواد اصلانی

  قابل توجه کسانی که به سبک آقای فرخ نگهدار لولو خور خوره ساز هستند:

  باهنر در گفتگویش با سایت خانه ملت افزود: “ادبیات احمدی‌نژاد نخ‌نما شده و خاصیت خود را از دست داده است. یک زمانی یک جمله “بگم بگم” یا افشاگری بحق و ناحق میلیون میلیون رای جابجا می‌کرد اما امروز تصور نداریم که اینگونه اتفاقات در صحنه انتخابات رخ دهد. گاهی در جامعه شایعاتی به وجود می‌آید مبنی بر اینکه جلیلی از سوی مسئولان عالی رتبه نظام پشتیبانی می‌شود که این هم حداقل به صورت شفاف و روشن از سوی رهبری تکذیب شد، بنابراین این نوع سونامی رای هم ایجاد نخواهد شد و از طرف دیگرباید بگویم جلیلی بدون تکیه به این نوع توهمات که از سوی مقامات بالا مورد حمایت است باید یک ادبیاتی به کار ببرد که نمی‌دانیم آن چیست. اگر چه نمی‌توان گفت برد ادبیات احمدی‌نژاد صفر است اما دیگر توانایی ایجاد سونامی رای را ندارد.”

  http://news.gooya.com/politics/archives/2013/06/161091.php

  0
 9. علیرضا

  بنویسیم منافع ملی ایران بخوانیم منافع نظام.فارسی را پاس بداریم

  0
 10. جواد اصلانی

  هراس افکنی یاس آفرین و حقیقت گریز- علی افشاری

  http://www.roozonline.com/persian/opinion/opinion-article/archive/2013/june/03/article/-4eb6917cc0.html

  0
 11. کاظمی

  اصول گرایان ممکن است با افراط در ایده آ لیسم، تنگ نظری، امنیت نگری و نخبه هراسی….کشور را به ورشکستگی و جنگ بکشانند.
  روحانی هم ممکن است با افراط در سازش،….به زحمات ملت در دستیابی به صنعت هسته ای مضرباشد. مثلا علنا گفت ایران ده سال در این مورد پنهانکاری کرده! قوه قضاییه دست رییس جمهور نیست و مشکل است زندانی های سیاسی را بتواند آزاد کند.
  فقط میماند عارف، او در دوره خاتمی از عاملین بیشترین پیشرفتهای اقتصادی و صنعتی بود وتجربه زیاد در اداره کشور و برنامه های آماده و سنجیده و کارشناسی-علمی دارد. او مصمم به باز کردن محیط جامعه و استفاده از نخبگان…است و گر چه ایده آل نیست ولی تنها شانسی است که تا حدی کشور را از بحران بیرون بیا ورد و فرصت تنفس به جامعه بدهد.
  تنها امید نجات کشور اینست که روحانی به نفع عارف کنار برود و مردم به عارف رای بدهند.

  0
 12. محمد دانش پور

  من فکر می کنم این انتخابات اخرین انتخابات رزیم خواهد بود ورزیم در این انتخابات سیاست های تنش زائی خود را در سوریه وخاورمیانه تشدید خواهد کرد وبا امریکا سر شاخ خواهد شد وایران در استانه یک جنگ امپریالیستی خواهد سوخت وتمام شالوده های اقتصادش همه نا بود خواهند شد وشیرازه جامعه از هم خواهد گسست هیچ کدام از کاندیداهای تائیده شده نمی توانند خامنه ای را به چالش بگیرند وپادوی او خواهند بود فقط هاشمی می توانست رهبری را به چالش بگیرد به خاطر همان هم رد صلاحییت شد ایران در استانه فروپاشی وجنگ ویران گر امپریالیستیست ملتهای ایران ایران رابا کمک امپریالیسم امریکا وانگلستان تجزیه خواهند کرد جنگ داخلی سالها در ایران ادامه خواهد داشت وایران ویران خواهد شد ان هائی که در چنین شرایطی خواب انقلاب می بینند سخت در مالی خولیای خویش غوطه ورند انقلاب ها همش در شرایط انسجام روحی توده ها امکان دارد در حالی که روحیه انقلابی توده ها در این سی پنج سال نا بود شده است مردم اه ندارند تا با ناله سودا کنند در این جا است که خامنه ای به خاطر پیش برد سیاست تنش زائی خویش که ریشه در اقتصاد پیش سرمایه داری ورانتی وکمپرادوری دارد هاشمی را رد صلاحییت هاشمی می توانست سیاستهای تنش زائی خامنه ای را به چالش بگیرد وایران را با سیاست تعامل با غرب نجات دهد ایران در استانه نا بودیست

  0
 13. علی

  اصول گرایان ممکن است با افراط در ایده آ لیز م، تنگ نظری، امنیت نگری و نخبه هراسی … کشور را به ورشکستگی و جنگ بکشانند.

  قالیباف نتوانست یک مشکل ترافیک تهران را حل کند. چطور میخواهد مشکلات بغرنج کشور را حل کند؟ او گفته که دروقتش چماق بدست سوار بر موتور هزار در کف خیابان هم بوده و درزمان حمله به دانشگاه رییس انتظامی بود. ا و کاندیدای مطلوب نظامیان است. حرفهایاش در مناظره هم بیشتر شعاربود و سر و ته، انسجام و برنامه مشخص نداشت.

  جلیلی دنبال کننده سیاست های افراط درا یده آ لیزم ….مانند احمدی نژاد خواهد بود. اووهمتایانش با تکیه به اصول گرایی وا یده آ لیزم مطلق و مفرط و فراموش کردن عمل گرایی در دیپلماسی چند ین مذاکرات هسته ای را به بمب بست و صدورچند قطعنامه و تحریم کشا ندند. طوری که حتی ولایتی هم به او گفت مذاکرات دیپلوماتیک کلاس فلسفه که نیست، بده بستا ن است. شما یک چیز میگیری یک چیز میدهی.

  0
 14. درودبرشما..اقای.احمد.نوشته.اند..حتما.میخواهید.دوباره.انقلاب.شود.یکبار.انقلاب.کردیم..جایگزین.ندارید……..فرمایشتان.کاملا.صحیح.است..اما.از.۳۴٫سال.پیش.کارگردانان.حکومت.اسلامی.فکر.کرده.بودند.که.ممکن.است.نتوانند.کشوررا.از..هرجهت.اداردنمایند.چون.تجربه.انها.اداره.کشور.انهم.در.دنیای.امروز.نبوده.اما.خوب.بشرها.عاشق.جاه.ومقام.و.ثروت.هستند.و.بهر.شکلی.به.این.سه.مورد.وبدست.هر.کسی.صاحب.این.سه.موردشوند.حتی.تادم.مرگ.حاضر.نیستند.انها.را.ازدست.بدهند.درنتیجه.قبل.ازانکه.به.اشکال.برخوردکنند..رسم.حکومتهای.غیر.دموکراتیک.اینست.که.با.هر.هزینه.ای.افرادی.را.که.ممکن.است.یکروز.مردم.بدنبالشان.بروند.از.چامعه.بشری.حذف.میکنند.حال.هرچند.نفر.میخواهد.باشد.و.هزینه.اش.هم.هرچه.باشد.میپردازند.ولواینکه.یک.کشور.و.یک.ملت.نابود.شوند..میگویند.دلارهای.سبز.امریکایی.بسیار.خوشمزه.است.بقول.اقای.احمد.بهتر.است.صبرکرد.ولو.هرچقدرکه.باشد..ازصبر.ز.غوره.میتوان.حلوا.ساخت..انگلیسها.یک.مثل.خوبی.دارند..میگویند..ما.انگلیسها.بسیار.صبور.هستیم.وسر.ملتهای.بیچاره.را.باپنبه.میبریم.کارهایی.برایشان.میکنیم.که.ان.ملتها.خیال.کنند.خودشان.به.تنهایی.انجام.داده.اند.؟.و.خوشحال.هم.باشند.

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.