شنبه ۱۲ام خرداد ۱۳۹۷ , ساعت: ۱۰:۰۳کد مطلب : 108068 نسخه قابل چاپ
آيين بزرگداشت هفتمين سالگرد سحابي‌ها برگزار شد

جدال امید و ناامیدی

هفتمین سالگرد مراسم درگذشت عزت‌الله سحابی و هاله سحابی پنجشنبه هفته گذشته در لواسان برگزار شد. مراسمی که در آن عموما چهره‌های نزدیک به جریان ملی- مذهبی حضور پررنگی داشتند؛ اما از جریان اصلاحات فقط دکتر مصطفی معین و مصطفی تاج‌زاده شرکت کرده بودند. همین موضوع انتقاد بهمن احمدی‌عمویی را هم در پی داشت. او در توییتی در‌این‌باره نوشت: «هفتمین سالگرد درگذشت مهندس عزت‌الله سحابی و دخترش هاله، نسبت به سال‌های پیش با حضور بسیاری از دوستداران و هم‌فکرانش برگزار شد و دریغ از یک اصلاح‌طلب حکومتی و مدعیان اصلاحات».

سعید مدنی هم در گفت‌وگوی خود با «شرق» درباره این اظهار‌نظر بهمن احمدی‌عمویی، گفت: «از افراد حاضر در مراسم که از طیف‌های دیگر شرکت کرده بودند، می‌توان به دکتر معین و آقای تاج‌زاده اشاره کرد. همچنین آقای علیرضا بهشتی و سیدمحمود موسوی، لطف‌الله میثمی و قبادی و پیمان هم حاضر بودند. احتمالا بحث آقای عمویی ناظر به حضورنداشتن چهر‌هایی از جریان اصلاحات از جمله اتحاد ملت است». مراسم از ساعت شش بعدازظهر پنجشنبه و با تلاوت قرآن آغاز شد. اجرای برنامه را فیروزه صابر، خواهر شادروان رضا هدی‌صابر، بر عهده داشت. در میانه مراسم هم دختر شادروان هاله سحابی قطعه‌ای را به یاد مادرش برای حضار قرائت کرد. در این مراسم، علیرضا رجایی، سعید مدنی و بایزید مردوخی سخنرانی کردند.
رجایی در این سخنرانی محور بحث خود را ملاک‌ها و معیارهای حکومت از دیدگاه امیرالمؤمنین قرار داد؛ او گفت نقد وضع موجود اگرچه دشوار است، اما به همان میزان ضرورت دارد.
رجایی در این زمینه به احادیثی از حضرت علی اشاره کرد که شرایط جامعه دینی در دوره آخرالزمانی را بررسی می‌کند. رجایی روزهایی را که عزت‌الله سحابی و دخترش همچنین هدی ‌صابر درگذشتند، یادآوری کرد و گفت در آن سال او در زندان بود و از اینکه نمی‌توانست در آن شرایط تسلی‌بخش بازماندگان باشد، ابراز ناراحتی کرد.
سعید مدنی:
هویت ملی در معرض تهدید جدی است
سعید مدنی سخنران بعدی بود که محور سخنانش را بحث هویت ملی و توسعه قرار داد. او در این سخنرانی به اختلاف دیدگاه‌ها در مفهوم توسعه اشاره کرد و آن اختلاف‌ها را در مفهوم و ماهیت توسعه، عاملیت توسعه و جایگاه عدالت در توسعه برشمرد. مدنی گفت این اختلافات از بعد از مشروطه مطرح شده و وجود داشته است. او همچنین به قرائت‌های مختلف از توسعه‌نیافتگی ایران از قبیل اقلیم گرم و خشک و پراکندگی سرزمینی (در دیدگاه کاتوزیان)، نوع ساختار فرهنگی و سیاسی و الگوی قبیلگی، ویژگی‌های فرهنگی جامعه سنتی از جمله تقدیرگرایی، خرافه‌گرایی و نبود امنیت اشاره کرد. مدنی با بیان اینکه در دیدگاه سحابی، هویت ملی و ایرانی و تقویت آن پیش‌نیاز توسعه است، گفت: جامعه ایران بدون تقویت یک مای جمعی ایرانی و باور به تعمیق آن امکان ندارد بتواند فرایند توسعه را دنبال کند. او ادامه داد: با فرایندی که در چهار دهه اخیر طی شده، اگر این هویت ملی تقویت شده بود، می‌توانستیم بگویم به سمت توسعه می‌رویم، اما اگر در این مورد مشکلی وجود داشته باشد، باید بگوییم که پیش‌نیازهای توسعه را نداریم و باید سیاست‌هایی را که منجر به تفرد در جامعه ایران شده‌اند، بررسی کنیم.
او از این مباحث به اینجا گریز زد و گفت: از اینجا به‌عنوان یک ناظر می‌گویم که شواهد نشان می‌دهد انسجام و هویت ملی در معرض تهدید جدی است. نمونه آن اعتراضات دی‌ماه، حوادث کازرون، مسئله دراویش، اعتصابات سراسری، تنش آب، فساد ساختاری و روند فزاینده فقر است که نشان می‌دهد جامعه از جهت هویت در معرض تهدید جدی است.
مدنی در ادامه همین بحث به نظرسنجی‌ای که سال ۹۴ از جمعیت شهری و روستایی بین ۱۸ تا ۲۹ سال انجام شده اشاره کرد و گفت این جمعیت که جمعیت فعال جامعه است و باید در امر توسعه مشارکت داشته باشد، در پاسخ به این سؤال که چقدر به ایرانی‌بودن خود افتخار می‌کند، حدود ۷۵ درصد آنها گفته‌‌اند زیاد و حدود ۲۵ درصد آنها نیز گفته‌‌اند که کم یا متوسط.
او ادامه داد: دانشجویان بالای ۱۸ سال هم حدود ۷۰ درصدشان در پاسخ به همین سؤال گفته‌‌اند زیاد و حدود ۳۰ درصد هم گفته‌اند، کم یا متوسط.
به گفته مدنی، در این نظرسنجی، جامعه هدف؛ یعنی دانشجویان بالای ۱۸ سال در پاسخ به این سؤال که چقدر تمایل به مهاجرت دارید، حدود ۵۷ درصد گفته‌‌اند کم و حدود ۴۳ درصد هم گفته‌‌اند متوسط و زیاد.
همچنین ۵۳ درصد جمعیت بین ۱۸ تا ۲۹ سال هم گفته‌‌اند متوسط و زیاد و ۴۷ درصد پاسخ داده‌‌اند کم.
مدنی گفت: به اعتبار این نظرسنجی نتیجه گرفتم که به‌لحاظ سنی و ذهنی نه‌تنها هویت ملی در چند دهه گذشته تقویت نشده، بلکه هویت ملی در معرض تهدید بوده و تفرق و جدایی بیشتر شده است. بنابراین اگر اصلاحی در برنامه‌ها صورت نگیرد، امیدی به دست‌یافتن ایران به توسعه و پیشرفت نخواهیم داشت.
او امید را به‌عنوان آخرین بحث خود انتخاب کرد و گفت: با وجود این تصویر ناخوشایند و مطالعاتی که درباره امید در جامعه ایران شده، دو نتیجه متعارض می‌توان گرفت. از این آمار برمی‌آید که جامعه ایران ناامید است، اما رورتی درباره امید می‌گوید: وقتی از کسی سؤال می‌شود امید داری یا نداری، درباره محتوای امید باید سؤال کرد. بنابراین این ناامیدی، به مفهوم ناامیدشدن از بهبود ساختار است، اما این جامعه فعال است و تلاش می‌کند تا به وضع بهتری دست پیدا کند. همچنین گفته می‌شود جامعه ایران جامعه جنبشی است، درمانده نیست. درست است که از وضع موجود ناراضی است، ولی به خودش باور دارد و خودش را تقویت می‌کند؛ یعنی جامعه در عین اینکه ناامید است، امید دارد که خودش بتواند آینده بهتری را رقم بزند. به همین دلیل تمام تحرکات و واکنش‌های جمعی نشان‌دهنده امید است.
مردوخی: لزوم تجدیدنظر
بایزید مردوخی هم در این مراسم محور سخنانش را موضوع توسعه انتخاب کرد و گفت: با وجود منابع و سرمایه عظیمی که برای توسعه کشور انجام شده، اما چشم‌انداز آن غیرقابل‌دفاع است. او به ارزیابی بانک جهانی از وضع اقتصادی ایران پرداخت و با اعلام اینکه ایران در پایین‌ترین رتبه‌ها در زمینه شاخص توسعه انسانی قرار گرفته است، گفت: مشکل اصلی توسعه‌نیافتگی ایران، نوع حکمرانی است و برای این منظور باید به تجدیدنظر در ساختار رسید.
مراسم با دادن افطاری ساده‌ای به میهمانان پایان پذیرفت. عزت‌الله سحابی دهم خردادماه سال ۹۰ در حالی درگذشت که سال ۸۹ به دلیل برخی فعالیت‌های سیاسی حکم دو سال زندان داشت. هاله سحابی، فرزند او که از فعالان سیاسی و زنان به شمار می‌رفت، در مراسم تشییع پدرش، جان‌باخت.
منبع: شرق

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.