دوشنبه ۲۹ام آذر ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۲:۰۹کد مطلب : 100514 نسخه قابل چاپ
از جلیلی، ضرغامی و قالیباف گرفته تا فتاح ، باهنر و بذرپاش

تکاپوی انتخاباتی اصولگرایان برای رقابت با روحانی

کمتر از ۵ ماه دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و هنوز رقیب اصلی حسن روحانی مشخص نیست. در اردوگاه اصلاح طلبان به رغم برخی از اظهار نظرها مبنی بر ضرورت کاندیدای پوششی اصلاح طلب  در کنار رئیس جمهور به نظر می رسد  همچنان گزینه اصلی حسن روحانی است. محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در تازه ترین اظهارنظر خود اعلام کرده اصلاح طلبان با کاندیدای واحد در انتخابات شرکت می کنند. عبور ار روحانی پروژه ای نیست که جناح مقابل بخواهد به آن دل ببندد. اصولگرایان به خوبی واقفند که امکان اتحاد اصلاح طلبان حول محور کاندیداتوری رئیس دولت فعلی بسیار بالاست و حتی  مشکل دوره قبل و انتخاب کاندیدای اصلی در آخرین لحظه را هم نخواهند داشت.

از طرفی  در جبهه اصولگرایان هر چند بارها بر ضرروت اتحاد در برابر روحانی تاکیده شده اما هر هفته یک نام در رسانه ها مطرح می شود. زمانی قالیباف و ضرغامی و فتاح  مطرح بودند حالا به نام های دیگری مانند باهنر ،میرسلیم و بذرپاش هم رسیده است.

رقیبی خطرناک برای روحانی

فتاح رئیس کمیته امداد در چند نوبت اعلام کرده است قصد کاندیداتوری ندارد؛ تکذیبیه هایی که معمولا از سوی فعالان سیاسی و مدنی تا آخرین روزهای ثبت نام جدی گرفته نمی شوند. باوجود این تکذیب ها برخی از تلاش های وافر برای کشاندن وزیر نیروی دولت احمدی نژاد به کار زار انتخاباتی خبر می دهند. فتاح در نظر حامیان احمدی نژاد چندین ویژگی دارد که می تواند او را به رقیب جدی برای روحانی تبدیل کند. یکی اینکه  حساب وی از تیم احمدی نژاد جداست و او در دولت دهم بارئیس جنجالی اش همکاری نکرد. او از همان گفتمان عدالت طلبی بهره می برد که در زمان رکود اقتصادی به صورت ویژه می تواند در جذب آرا موثر واقع شود.  از طرف دیگر پرونده فسادی تا کنون علیه او منتشر نشده  و این موضوع برگ برنده ای برای او محسوب می شود و از طرفی می تواند حمایت بخش عمده ای از سپاه را نیز جلب کند.

املاک نجومی دردسر بزرگ شهردار!

محمد باقر قالیباف پس از دو دور شکست در انتخابات ۱۳۸۴ و ۱۳۹۲ باز هم سودای ریاست جمهوری در سر دارد. چرخش ناگهانی در انتخابات ۸۴ به سوی احمدی نژاد باعث عدم راهیابی وی به دور دوم galibaf1انتخابات ۸۴ شد موضوعی که او را دلگیر کرد. او در ۸۸ صبر کرد تا شانس خود را در انتخابات ۹۲ آزمایش کند؛ شانسی که با نمایش ضعیف او در مناظره با روحانی به باد رفت. هر چند که برخی از اصولگرایان تاکید می کنند افراد شکست خورده نباید در انتخابات کاندیدا شوند اما در نظر عده ای دیگر این شرط قابل قبول نیست. قالیباف خود رسما اعلام کاندیداتوری نکرده اما بیانیه او به مناسبت تمدید تحریم ها از سوی آمریکا و حمله شدید به برجام در نظر عده ای از تحلیلگران اعلام رسمی کاندیداتوری بود. قالیباف  علاوه بر اینکه دوشکست انتخاباتی  شانسش را برای انتخاب کاندیدای نهایی اصولگرایان کم می کند با یک مشکل دیگر هم روبروست: پرونده فساد املاک نجومی. پرونده ای که به بازداشت یاشار سلطانی مدیر سایت معماری نیوز که گزارش سازمان بازرسی را درمورد ولخرجی های شهرداری منتشر کرده بود منجر شد و با واکنش های متفاوتی روبرو شد و در قو قضاییه قرار است مورد بررسی قرار بگیرد.

ضرغامی چهره ای که محبوب نیست!

ضرغامی رئیس  اسبق صدا و سیما نیز از نام هایی است که بعضا از او به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یاد می شود. او این موضوع را مانند فتاح تکذیب کرده اما او نیز هر از گاهی از طریق انتقاد  از عملکرد دولت و بیان خاطراتی از حوادث ۸۸ تلاش می کند خود را در رسانه ها زنده نگه دارد. اختلافاتش با سرافراز رئیس سابق  صدا و سیما و انتقادهای شدید اطرافیان سرافراز از نحوه مدیریت او بر صدا و  سیما و البته افول محبوبیت تلویزیون ایران در بین افکار عمومی و همچنین عملکرد صدا و سیما در حوادث ۸۸ همه عواملی هستند که می تواند عقلای اصولگرا را به این نتیجه برساند  ضرغامی رقیب جدی برای روحانی نیست.

باهنر هم می آید؟

اما محمد رضا باهنر هم در تکذیبیه های متفاوتی بر عدم کاندیداتوری اش تاکید کرده ولی نایب رئیس جبهه پیروان از تلاش‌ اعضای این جبهه برای اقناع او  جهت کاندیداتوری در انتخابات ۹۶ خبر داده و گفته است:” ما زیر چتر ائتلاف حرکت و به اجماع می‌رسیم.”bahonar

محسن کوهکن در گفتگو با فارس  با اشاره به برگزاری جلسه شورای مرکزی جبهه پیروان اظهار داشته:”ما به دنبال فردی هستیم که بر مسائل اساسی و کلان کشور شناخت و تسلط لازم را داشته باشد و بنابراین تاکید جبهه پیروان بر روی آقای باهنر است که به صحنه بیاید، هرچند که او هنوز قانع نشده است و فعلاً موافق کاندیداتوری در انتخابات نیست اما تلاش‌ها برای اقناع آقای باهنر جهت کاندیداتوری ادامه دارد. قطعاً اگر جبهه پیروان بخواهد به سمت جمع‌بندی بر روی نامزدنهایی خود برود بعید است که به فردی غیر از آقای باهنر برسد.”

مشخص نیست این اقناع نمایش است و باهنر در نهایت با اعلام اینکه خواسته فداکاری کند به کارزار انتخاباتی وارد می شود یا نه اما در هر صورت فعلا نام او در بین کاندیداهای اصولگرایی که قرار است رقیب روحانی شوند مطرح شده است. او که زیرک تر از حداد عادل است در انتخابات اسفند ۹۴ شرکت نکرد درست مانند مجلس ششم که بوی شکست به مشامش رسیده بود و بعد از دوره ها حضور در مجلس از شرکت در انتخابات انصراف داد.

سعید جلیلی در اندیشه جبران شکست سخت

 به نظر می رسد سعید جلیلی هنوز دست بردار نیست و می خواهد خود را در قامت رئیس جمهور ببیند. شکست سخت او در سال ۹۲ نشان داد هر چهره ای که ادعای عدالت طلبی داشته باشد مانند احمدی نژاد نیست. او نه فن بیان رئیس جنجالی دولت های نهم و دهم را داشت و نه توان وعده های بزرگ مانند آوردن پول نفت بر سر سفره مردم را. جلیلی شخصیتی خشک و غیر جذاب داشت و در مناظرات تلویزیونی آنگونه ضعیف ظاهر شد که در نظر عموم مردم به عنوان کاندیدای مدافع وضع موجود تلقی شد به خصوص او ناشیانه زمانی که تحریم ها معیشت مردم را با اخلال جدی مواجه کرده بودند بر رویکرد خود در مذاکرات هسته ای تاکید می کرد. تاکیدی که میلیون ها رای مردمی را در مقابل او قرار داد.

میرسلیم: بازگشت به سیاست بعد از سال ها انزوا

میر سلیم وزیر دولت هاشمی رفسنجانی که بعد از استعفای خاتمی این سِمَت را بر عهده گرفت هم به عنوان یکی از کاندیداهای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده هر چند که نبی حبیبی دبیر کل این حزبِ به حاشیه رفته، اعلام کرده این کاندیداتوری هنوز نهایی نیست. بعد از اینکه صحبت هایی مبنی بر حضور احتمالی بادامچیان مطرح شد به یکباره نام میر سلیم مطرح شد، سیاستمداری که سال ها در حاشیه سیاست زیست می کرد و به استثنای حضور در مجمع تشخیص نشانی از وی نبود. اهل هنر و فرهنگ خاطرات خوشی از او ندارند. دوره وزارت او را مترادف با تشدید سانسور و سختگیری بر اهل فرهنگ می دانند. موتلفه خود در بحران به سر می برد و طرح نام های غیر جذابی مانند میر سلیم بحران این حزب را تشدید می کند.

بذرپاش جوان در مقابل روحانی؟

اما در کنار طرح نام های دیگری مانند زاکانی سایت نامه نیوز در گزارشی از  احتمال ورود مهرداد بذرپاش عضو جبهه پایداری و نماینده سابق تهران به  رقابت انتخاباتی خبر داده است. در نظر  این سایت بذرپاش از آن جایی که سابقه‌ سیاسی مورد علاقه سران نواصولگرایی، ویژگی‌های فیزیکی و توان رسانه‌ای لازم را دارد، می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های کاندیداتوری نواصولگرایان به جامعه معرفی شود.bazrpash

علت انتخاب واژه نو اصولگرایی به  خاطر رویکردی است که پایداری های جوان  نسبت به اصولگرایان سنتی دارند. آنها  برای حضور خود در سیاست فضای بازتری می خواهند و برای همین در به حاشیه راندن تشکل های قدیمی تر  مانند موتلفه تردید به خود راه نمی دهند. همان اتفاقی که در دوران احمدی نژاد برای موتلفه ای ها رخ داد و احمدی نژاد و تیمش آنها را تحقیر کرد. این رویکرد بر این اساس استوار شده که نواصولگرایان معتقدند تیپ های سنتی توان جذب پایگاه مردمی را از دست داده اند.

زاکانی حضور خود را تکذیب کردده و البته تاکید کرده مهتر از هر چیز حضور انتخاباتی با یک کاندیدای واحد است اما در کنار او نام مهرداد بذرپاش، از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد و مخالف روحانی هم مطرح شده است. همان جوان بسیجی که با قلع و قمع اصلاح طلبان و نظارت استصوابی راه به مجلس گشود و در مجلس نهم به لطف فضای امنیتی صندلی خود را محکم کرد اما در انتخابات اسفند ۹۴ از چهره های دست دوم و سوم اصلاحطلب که به سختی از تیغ تیز نظارت جنتی و همکارانش عبور کرده بودند شکست خورد.

بذرپاش یکی از مخالفان سرسخت برجام است تیترهای چالش برانگیز روزنامه مورد حمایتش در تخریب تیم مذاکره کننده و تشدید  تننش بین ایران و  کشورهای همسایه توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده بود. آنها امیدوارند با اتکا به رکود اقتصادی مهم ترین دستاورد دولت یعنی قراردادهسته ای و رفع تدریجی تجریم ها را زیر سئوال ببرند.

اصولگرایان در حالی هنوز کاندیدای نهایی خود را مشخص نکرده اند که تا انتخابات ریاست جمهوری ۵ ماهی بیشتر باقی نماده است. باید در هفته های آتی منتظر اعلام حضور رسمی کاندیداهای آنها بود. اما اینکه آنها بتوانند در نهایت به تصمیمی واحدی برسند هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. به همین خاطر است که چهره های موثر آنها تاکید کرده اند اگر با یک کاندیدا وارد عرصه انتخابات نشویم شکست خوررده ایم. سئوالی که مطرح می شود این است: با تعدّد گرایش و وجود  اختللافات عمیق آیا انها توانایی رسیدن به کاندیدای واحد را دارند یا مثل سال ۹۲ باید  با یکدیگر رقابت کنند؟


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.