یکشنبه ۱۳ام دی ۱۳۹۴ , ساعت: ۰۵:۱۰کد مطلب : 89777 نسخه قابل چاپ
در اوج محکومیت اعدام شیخ نمر

تندروها به سفارت عربستان در تهران حمله کردند

در حالی که اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان معترض در عربستان سعودی با موجی از محکومیت جهانی مواجه شده بود شامگاه شنبه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۴ عده ای از نیروهای تندرو با حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری  این کشور در مشهد ضمن اشغال  سفارت به اموال عمومی خسارت وارد کرده و ساختمان سفارت را آتش زدند. این نیروهای تندرو که بعضا از افراد جوان وابسته به جریان های تندرو در ایران هستند با عبور از حفاظ پلیس وارد ساختمان سفارت شده و ضمن فیلم برداری و عکس گرفتن ازاقدامات خود تصاویر این حمله را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی ضمن محکوم کردن این اقدام حرکت تندروها را در راستای تشدید تنازع فرقه ای میان تهران و ریاض و بهانه ای برای فرار عربستان از فشار افکار عمومی دانستند. تا قبل از این حمله، دولت های مختلف جهان به استثنای بحرین و امارات نسبت به اعدام شیخ نمر و تبعات خطرناک آن هشدار داده بودند. در شبکه های اجتماعی مختلف اقدام عربستان مغایر با حقوق بشر و سندی دیگر بر محکومیت نظام  سعودی تلقی می شد. به اعتقاد کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی حمله نابخردانه به سفارت عربستان موقعیت حاکمان سعودی را محکم و ایران را در موضع ضعف قرار داده است.

پلیس: چند تن از مهاجمان را بازداشت کرده ایم

با این وجود رئیس پلیس تهران از دستگیری چند نفر از عاملان این حمله خبر داده است. سردارحسین ساجدی نیا در گفت و گو با ایسنا، در این باره گفت: حوالی ساعت ۲۲:۲۰ شنبه شب عده ای از نیروهای خودسر رو به روی سفارت عربستان تجمع کرده و مدتی بعد اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند. ماموران پلیس از همان دقایق اولیه با این اقدام مقابله کردند. تعدادی از ماموران ما نیز زخمی شدند. عده قلیلی هم وارد سفارت شدند که ماموران پلیس اقدام به خارج کردن این افراد کردند. البته در حال حاضر اوضاع در اطراف سفارت عربستان آرام است و ماموران پلیس تا هر زمان که لازم باشد، در محل حضور خواهند داشت.”

تسنیم هم گزارش داده در حمله به سفارت عربستان در تهران، کارکنان سفارت در ساختمان حضور نداشته اند و به هیچ کسی از کارکنان آسیبی نرسیده است.

مقامات عربستان هم در مواضعی جداگانه هم محکومیت اعدام شیخ نمر از سوی ایران را محکوم کرده اند و هم از طرفی ایران به اقدام تلافی جویانه تهدید کرده اند.  در بیانیه‌ وزارت خارجه عربستان  حمایت ایران از شیخ «النمر»  حمایت از تروریسم عنوان شده  و  ریاض ، تهران را به «مشارکت در جرایم تروریستی» متهم کرده است.
عربستان سعودی در این بیانیه گفته ایران آخرین کشوری است که باید دیگران را به تروریسم متهم کند و مدعی دخالت ایران در امور داخلی یمن، عراق و سوریه شد.

حمله به کنسولگری عربستان در مشهد

در مشهد هم عده ای از تندروها کنسولگری عربستان در این شهر را سنگباران کرده و ضمن بالا رفتن از دیوار آن پرچم عربستان را پایین کشیده اند.

خبرگزاری مهر  در همین راستا گزارش داده است: «با وجود ایجاد دیوار حفاظتی توسط فنس‌های آهنی به ارتفاع چهار متر که توسط نیروهای انتظامی برای جلوگیری از نزدیک شدن متعرضان در مجاورت کنسولگری حادث شده بود، اما معترضان از این دیواره‌ها بالا رفته و پرچم این کنسولگری را پایین کشیدند».

این گزارش اصافه کرده است که حمله مهاجمان با مواد آتش‌زا باعث شد تا بالکن یکی از طبقات این کنسولگری به آتش کشیده شود و شیشه‌های این مجنمع بر اثر پرتاب سنگ شکسته شود.

وزارت خارجه ایران خواستار عدم تجمع در برابر سفارت عربستان شد

وزارت امور خارجه ایران  هم خواستار جلوگیری از تجمع مقابل سفارت و کنسولگری عربستان شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جابری انصاری سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ایران ضمن اعلام محکومیت مجدد إعدام ناعادلانه عالم دینی شیخ نمر النمر، بر ضرورت تامین امنیت اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد مقدس تاکید و اعلام کرد وزارت امور خارجه با درک احساسات پاک مردم مسلمان کشورمان، خواستار جلوگیری از هرگونه تجمع در مقابل این اماکن می باشد.

جابری انصاری افزود: پلیس دیپلماتیک مسئولیت برخورد با هرگونه تعرض به اماکن دیپلماتیک متعلق به عربستان سعودی را بر عهده دارد و بر اساس وظایف ذاتی خود برای حفظ نظم عمومی و اعاده امنیت این اماکن اقدام می کند.

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.