سه شنبه ۳ام شهریور ۱۳۹۴ , ساعت: ۰۲:۰۶کد مطلب : 83861 نسخه قابل چاپ
به بهانه رد نظارت استصوابی در انتخابات

تمام محافظه کاران علیه روحانی!

چند روز پس از توافق هسته ای، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران  در سخنانی که شاید بتوان آن را مهم ترین سخنان وی در عرصه سیاست داخلی بعد از توافق هسته ای دانست ضمن اشاره به اهمیت انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان که قرار است در اسفند ماه سال جار ی برگزار شود تاکید کرد شورای نگهبان حق دخالت در تعیین صلاحیت  کاندیداها را ندارد و این مورد وظیفه هیات های اجرایی است و وظیفه شورای نگهبان تنها نظارت بر  نحوه برگزاری این انتخابات است. روحانی  که چهارشنبه هفته پیش در جمع استانداران سخن می گفت در این سخنان صریح خواستار ایجاد زمینه مناسب برای حضور پر شور مردم در انتخابات شد  و تاکید کرد:” پیروزی هسته ای برای این نبود که ما در عرصه هسته ای پیروز شویم و در بقیه عرصه ها پیروزی بدست نیاوریم. پیروزی هسته ای آغازی برای پیروزی های همه جانبه و پی در پی بود و انتخابات مجلس شورای اسلامی باید انتخاباتی با شور و شکوه باشد که همه مردم در آن شرکت کنند.” همین سخنان کافی بود تا بلافاصله موج حمله محافظه کاران علیه رئیس جمهور آغاز شود. حملاتی که نشان می دهند ماه های آینده فضای سیاسی ایران روزهای پر التهابی را پیش رو دارد.

 حمله صریح فرمانده سپاه به حسن روحانی

 بعد از اینکه مهدی هاشمی روانه زندان شد و بسیاری معتقد بودند اجرای حکم وی پاسخی به کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی در انتخابات خبرگان است  و هاشمی با اظهارنظرهای سیاسی صریح روزهای اخیرش مورد هجمه محافظه کاران قرار گرفته بود حالا به نظر می رسد نوبت رئیس جمهور است که به دلیل رد نظارت استصوابی شورای نگهبان در آماج  حملات رقبای سیاسی قدرتمندش قرار بگیرد. رقبایی که نه تنها در نهادهای نظامی و امنیتی نفوذ دارند بلکه از طریق نهادهای انتصابی گلوگاه های مهم اقتصادی را هم  تحت اختیار دارند. محمد علی جعفری فرماند سپاه پاسداران از نخستین شخصیت هایی بود که به سخنان رئیس جمهور اعتراض کرد  و بدون اشاره به نام او گفت:” تحقق سخنان برخی از مسئولین به معنی آغاز فرسایش استقلال و عزت نظام اسلامی و انقلابی ایران است.” وی که به نظر می رسد چندان از توافق هسته ای و رویکرد دولت در عادی سازی روابط با کشورهای غربی راضی نیست به سخنانی که علیه شورای نگهبان بیان می شود اشاره کرد و گفت:” اینگونه گویش ها که در آن تضعیف ارکام مؤثر انقلاب مثل شورای نگهبان را در پی دارد، خدشه به وحدت ملی و شعار برگزیده ی سال یعنی همدلی و همزبانی است. کسانی که از مسیر همین شورا و با بلند نظری و منش غیر جناحی اعضای آن، فرصت ظهور در عرصه ی مدیریت کشور را یافته اند، باید گفتار سنجیده تری داشته باشند.”سخنان فرمانده سپاه درست یک روز بعد از سخنان روحانی آغاز هجمه همه جانبه محافظه کاران تندرو علیه روحانی بود.

حمله کیهان به نهضت آزادی و روحانی

روزنامه کیهان در یادداشتی تاکید رئیس جمهور بر مجلس اول به عنوان بهترین مجلس با حضور همه گروه های سیاسی را زیر سئوال بود و از این طریق به نهضت آزادی ایران حمله کرد و از روحانی خواست موضع خود را در این مورد آشکار کند:” یادآور می‌شود در دوره اول مجلس شورای اسلامی که از خرداد ۵۹ آغاز به کار کرد عناصری از گروهک‌های التقاطی مختلف چپ و راست (نظیر ابراهیم یزدی، بازرگان، صباغیان، معین‌فر، غضنفر‌پور، یوسفی اشکوری، سلامتیان و… )حضور داشتند اما با وجود سعه‌صدر نظام، عملکرد گروهک‌های لیبرال و مارکسیستی و آشکار شدن ماهیت تدریجی آنها ثابت کرد که این طیف کمترین سازگاری با جمهوری اسلامی ندارند و به نیابت از آمریکا و شوروی و انگلیس در کشور فعالیت می‌کنند.”

این مواضع تند از سوی برخی از روزنامه های منتسب به محافظه کاران و خبرگزاری های امنیتی تکرار شد.

فراموش نکید خودتان از فیلتر شورای نگهبان رد شده اید!

ائمه جمعه نیز علیه بخشی از اظهارات روحانی موضع گرفتند و خواستار بسته شدن نفوذ آمریکا در ایران شدند. برخی از مقامات شورای نگهبان نیز  سخنان حسن روحانی را رد  و تاکید کردند تایید صلاحیت کاندیداها بر عهده این شوراست.  کدخدایی سخنگوی سابق شورا به صورت کنایه آمیزی گفت:” مسئولانی که ذهن مردم را نسبت به شورای نگهبان منحرف می‌کنند، فراموش نکنند که خودشان از فیلتر این شورا عبور کرده‌اند.” نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان نیز در مصاحبه‌ای تفصیلی با  خبرآنلاین گفته که احراز صلاحیت افراد برای نامزدی در انتخابات به عهده شورای نگهبان است:” بهتر است اعضای شورای نگهبان مثل مقام معظم رهبری انتخاب‌های سیاسی خود را مخفی کنند و فقط در ورق رای آن را نشان دهند و در تریبون‌ها، انتخاب‌های سیاسی خود را فریاد نزنند.”سیامک ره‌پیک، عضو و معاون اجرایی شورای نگهبان با رد اظهارات آقای روحانی به خبرگزاری تسنیم گفته بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی به عهده شورای نگهبان است و این مساله “برداشت از قانون نیست و عین عبارات قانونی است که شورای نگهبان نظارت می‌کند و در این نظارتش اختیار دارد که تایید یا رد کند.”

مجلس محافظه کار و حمله به روحانی

در همین راستا نمایندگان محافظه کار مجلس نیز علیه رئیس جمهور موضع گرفتند. ۲۵ نماینده روحانی مجلس در نامه‌ای به رییس جمهور نسبت به اظهارات اخیر وی  در مورد شورای نگهبان واکنش نشان دادند. این نمایندگان که در میان آنها چهره های تندرویی مانند نبویان،رسایی،حسینیان،…مشاهده می شود در نامه خود تصریح کردند:” برخی از وزرای شما، دولت را خم رنگرزی فرض کرده‌اند و تلاش می‌کنند تمام مدیران خود را به رنگ دولت درآورند ولی شورای محترم نگهبان بر اساس وظیفه الهی خود عمل می‌کند و به هیچ وجه متعلق به یک حزب و جناح سیاسی نیست و تأیید خود جنابعالی در انتخابات اخیر هم شاهد بر این مدعاست.”

محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس نیز در این مورد  گفت : “کسانی که سعی دارند تا جایگاه شورای نگهیان را تضغیف کنند، بدانند که با این کار جایگاه مردم سالاری و هویت اسلامی را مورد هدف قرار داده‌اند.”

اظهارات این نمایندگان در شرایطی صورت می گیرد که بسیاری از منتقدان مجلس نهم این مجلس را برآمده از فضای امنیتی بعد از حوادث ۸۸ می دانند و معتقد هستند تعداد زیادی از این نمایندگان در یک فضای رقابتی توان ورود به مجلس و کسب رای اکثریت را ندارند.

رئیس قوه قضائیه در مقام یک فعال سیاسی!

اما حملات به سپاه، مطبوعات محافظه کار، ائمه جمعه، مجلس و شورای نگهبان محدود نشد. صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه که اظهارات وی در حوزه سیاست داخلی و دیپلماسی بیش از حد است این بار هم پاسخ روحانی را داد و وی  و وزیر کشورش را به عوام زدگی متهم کرد.

رئیس قوه قضائیه که به خاطر اظهاراتش در مورد جنبش سبز و مسائل سیاسی یکی از سیاسی ترین روسای قوه قضائیه در طول عمر جمهوری اسلامی است در این مورد  گفت:” چرا برخی آقایان درخصوص شورای نگهبان فضاسازی می کنند و حرف های حاشیه ای می‌زنند و جدال به راه می اندازند؟ از شورای نگهبان می خواهیم در مساله انتخابات که سرنوشت کشور است محکم بایستد”.

آملی لاریجانی افزود: “یک آقایی که هم به دیانت و هم به انقلابی بودنش اعتقاد دارم سخنی گفته است مبنی بر اینکه ما فقط از مجاری قانونی چهارگانه می توانیم نظارت کنیم.”

وی گفت: “نظارت در شورای نگهبان از هر کانالی که باشد انجام می شود و گفته اند که ما عدم احراز صلاحیت نداریم؛ این حرف باطل و غلطی است و این حرف ها برای کسی است که قانون را نمی شناسد. عده ای می گفتند اصل بر برائت است که این هم حرفی عوامانه است.”

لاریجانی که بیشتر از رسیدگی به مسائلی مانند علت افزایش جرم و زندان در جامعه به مسائل سیاسی علاقه دارد ادامه داد:” ما نباید حرف هایی را که سالهای سال مطرح و پاسخش داده شده است دوباره مطرح کنیم و گاهی انسان حرف های عوامانه ای می شنود که تعجب می کند.”

 علی مطهری: سپاه حق دخالت در سیاست را ندارد

اما از سوی دیگر در کنار حملات کم سابقه علیه رئیس جمهور این علی مطهری بود که یک بار دیگر با نامه نگاری از سخنان فرمانده سپاه و دخالت وی در امور سیاسی انتقاد کرد. او که پیش از این از نقش سپاه در انتخابات مجلس نهم صریحا انتقاد کرده بود یک بار دیگر از فرمانده سپاه خواست در امور سیاسی دخالت نکند. در بخشی از نامه علی مطهری آمده است: “اگر قرار بر پاسخگویی جناب‌عالی به رئیس جمهور بود، باید استدلال ایشان را پاسخ می‌دادید. جان کلام رئیس جمهور این بود که هر قدر در بررسی صلاحیت‌ها بیشتر سخت‌گیری شده است مجالس ضعیف‌تر شده‌اند. مجلس اول که قبل از تشکیل شورای نگهبان و با نظارت شورای انقلاب تشکیل شد و طی آن فقط افرادی که فساد اخلاقی یا فساد سیاسی مانند جاسوسی و یا فساد اقتصادی بزرگ داشتند رد صلاحیت شدند و در آن، همه گروه‌های موافق و مخالف حضور داشتند قوی‌ترین مجالس بعد از انقلاب بود و بنابراین می‌توان به انتخاب مردم اعتماد کرد.”

پاسخ وزیر کشور به لاریجانی: اصل بر برائت است

 دیروز نیز  وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره بحث احراز صلاحیت ها که اخیرا در گفت و گو با خبرآنلاین مطرح کرده بود گفت: در تایید صلاحیت ها اصل بر برائت است مگر اینکه خلافش ثابت شود. پیگیر حقوق همه اطراف انتخابات هستیم.”

عبدالرضا رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروهای نظامی در انتخابات نیز گفت:” دخالت دستگاه های نظامی در عرصه انتخابات به عنوان عنصر سیاسی، نه در قانون پیش بینی شده و نه به مصلحت است.”

وزیر کشور به سخنان صبح دیروز آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه واکنش نشان داد و گفت:” به نظر من ایشان گزارش را خودشان نخوانده اند و به ایشان اطلاع داده اند.” رحمانی فضلی ادامه داد: “من گفتم عدم احراز صلاحیتی که مبتنی بر عدم تحقیق باشد درست نیست که همچنان به نظر من درست نیست. در هر آزمون دیگری، اگر نمره نیاوردید قبول است اما نمی شود گفت ما وقت نداریم و از شما امتحان نمی گیریم. بنابراین عدم احراز صلاحیتی که مبتنی بر عدم تحقیق باشد، مورد قبول نیست.”

وزیر کشور همچنین گفت:” ما خودمان از آقای آملی و منبرهای علما یاد گرفتیم که اصل بر برائت است. ما نمی توانیم همه را مجرم بدانیم مگر اینکه عکسش ثابت شود. ما همه را مبرا می دانیم مگر اینکه خلافش ثابت شود. حتی کارهای روزانه ما بر اساس اعتماد است.”

صف بندی ها آشکارتر می شوند

این موضع گیری ها بیشتر از هر چیز دولت را در مقابل تمام نهادهای محافظه کار در ساختار جمهوری اسلامی قرار داده است. جایی که بحث انتخابات و نوع برگزاری آن همیشه یکی از مورد اختلاف میان محافظه کاران و اصلاح طلبان بوده است. روحانی در حالی که به نظر می رسد اسب خود را برای ورود فعالانه به مسائل سیاست داخلی زین کرده است امیدوار به تاثیر توافق هسته ای بر وضعیت اقتصادی و افزایش امید نیروی حامی اجتماعی خود است تا از این طریق طیف حامی اش در انتخابات های اسفند در مجلس شورای اسلامی و حتی خبرگان پیروزشود. سخنان وی آغاز مسابقه ای سخت با طیف وسیعی از محافظه کارانی شد که بعد از سرکوب ۸۸ گمان می کردند فضا کاملا یکدست شده است. اما به نظر می رسد با تحولات رخ داده در انتخابات ۹۲ و توافق هسته ای و انتخابات های آتی و مطالبات جامعه مدنی یکدست شدن فضای سیاسی کشور بیشتر شبیه یک رویا می ماند. بر همین اساس می توان انتظار تغییرات بیشتری را نیز در ساخت قدرت بعد از انتخابات های مهم اسفند را هم داشت.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.