شنبه ۲۲ام آبان ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۷:۰۸کد مطلب : 99184 نسخه قابل چاپ
نقطه چین های سیاست خارجی ترامپ بعد از پیروزی

تغییر برجام، توسعه روابط با روسیه، مبارزه با داعش

هنوز گمانه زنی ها در مورد ترکیب آینده دولت ترامپ ادامه دارد. به خصوص رویکرد سیاست خارجی او همچنان از ابهام فراوانی برخوردار است، جایی که توجه ایرانی ها به آبنده برجام جلب شده است. انتشار اخباری در مورد گزینه های وزارت خارجه ترامپ بر نگرانی ها دامن زده است. سه گزینه اصلی او هر سه از چهره های تندرو محسوب می شوند.

نوت گینگریچ، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، «باب کروکر»، رئیس فعلی کمیته روابط خارجی سنا  و  «جان بولتون»، نومحافظه‌کار افراطی و سفیر اسبق واشنگتن در سازمان ملل متحد، گزینه‌های احتمالی وزارت خارجه آمریکا هستند.  اولی از سردمداران مخالفت با برجام در سنا بود.  دومی  پنجاه‌وهشتمین رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده بود، او جمهوری اسلامی را شیطان بزرگ می داند. در مناقشه فلسطین و اسرائیل طرف فلسطینی را تروریست و خواستار برخورد سخت با ایران است.

جان بولتون چهره ای تندرو تر است ، وی  توافق هسته ای با ایران را بزرگترین مماشات آمریکا می داند. پیش از این یکی از طرفدارن حمله به ایران محسوب می شد و یکی از چهره های اصلی تیم بوش بود زمانی که نمایندگی کشورش را در سازمان ملل متحد بر عهده داشت.

به نظر می رسد بیشترین نگرانی از ترامپ علاوه بر نامشخص بودن سیاست خارجی اش تیمی است که اطراف وی را گرفته اند. علاوه این سه نفر چهره های تندرو  دیگری هستند مانند رودی جولیانی و بن کارسون که احتمال دارد از اعضای دولت آینده او شوند. بعد از انتخاب او انتظار می رود مواضع ترامپ در سیاست خارجی شفاف تر شود. اما در حال حاضر می توان رئوس فعلی این سیاست خارجی را  در چند محور تبیین کرد:

اول اینکه ترامپ به صراحت اعلام کرده بیشتر از معاهده های بین المللی به قراردادهای دو جانبه اعتقاد دارد . انتظار می رود او در مورد برخی از توافق های بین المللی تجدیدنظر کند. یکی از این توافق ها برجام است که اراده واشنگتن برای تغییر آن به صراحت از سوی مشاورش بیان شده است.

دوم تقویت روابط با پوتین است. ترامپ به پوتین به عنوان رهبر کشوری قدرتمند احترام می گذارد و خواستار گفتگو با وی در پرونده های مهم از جمله سوریه و اوکراین است. انتظار می رود فصل نوینی از روابط ایالات متحده و روسیه در این دوران باز شود. مشابه این روابط  در زمان  ریاست جمهوری مدودف در دور نخست ریاست جمهوری  اوباما وجود داشت . مدودف رویکردی غرب گرا داشت و تمایل داشت از طریق رابطه حسنه با کشورهای غربی به ویژه آمریکا صنعت و اقتصاد کشورش را رونق بدهد. سیاستی که زمان پویتن کنار گذاشته شد.

سوم اینکه ترامپ در سوریه با روسیه درگیر نخواهد شد و اگر مشکل ویژه ای پیش نیاید همکاری مسکو و واشنگتن در مبارزه  علیه داعش افزایش خواهد یافت و اولویت اصلی کاخ سفید نیز نابودی داعش خواهد شد. همچنانکه این موضوع هم از سوی خود ترامپ و هم از طرف مشاورانش بارها تکرار شده است. در نتیجه  انتظار می رود پرونده براندازی اسد با حمله نظامی آمریکا تا اطلاع ثانوی بسته بماند.

تقویت گفتگوها با روسیه می تواند کشورهای اروپایی را نگران کند.  کشورهایی که با خروج اانگلیس از این اتحادیه و اختلاف نظر در  مقوله هایی ماند دفاع ، مهاجرت و بحران اقتصادی در نقطه ضعف به سر می برند.

ترامپ از سویی برای برجام خطرناک است  و از سوی دیگر گزینه دلخواه سعودی ها  و  کشورهای حوزه خلیج فارس هم نیست. او منتقداسلام گرایی است و در این زمینه نسبت به عربستان بدبین است. با این  وجود مشخص نیست آیا  روابط رو به انحطاط واشنگتن و ریاض که در زمان اوباما به اوج خود رسید تداوم خواهد یافت یا نه؟

در مورد آبنده برجام هم نظرات متفاوتی مطرح شده است.

برخی تحلیلگران معتقدند برجام با مخالفت های دولت ترامپ با مشکلات عدیده مواجه خواهد شد. حامیان این استدلال به تیم دیپلماسی ترامپ و اظهارات ضد برجام او اشاره می کنند.

اما دسته دیگر از تحلیلگران اعتقاد دارند  او فراتر از شعارهایش واقع بین است و تن به رد برجام نخواهد دادو این مخالفت ها در حد لفاظی است. این عده از تحلیلگران روابط روسیه و آمریکا و نزدیکی مسکو و تهران را مزید بر علت می دانند. آنها می گویند واقعیت خود را بر ترامپ تحمیل خواهد کرد.

به طور کلی آنچه که تا کنون  از  محورهای سیاست خارجی ترامپ از طریق اظهارنظرهای بعد از پیروزی او و مشاورانش  مشخص شده است  از این قرار است:

هنوز ترامپ و همکارانش تاکید می کنند برجام باید تغییر یابد.

بر توسعه گفتگوها و روابط حسنه با روسیه تاکید دارند.

سیاست های منطقه ای به خصوص نوع رویکردشان در قبال کشورهای خلیج فارس مشخص نیست.

اولویت سیاست خارجی شان در بحران سوریه بر نابودی داعش متمرکز شده است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.