پنج شنبه ۴ام آذر ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۳:۰۹کد مطلب : 99565 نسخه قابل چاپ

برگزاری تولد دکتر شریعتی با یاد دکتر سامی و مجید شریف

 عصر روز ٢ آذر به‌مناسبت زادروز دکترعلی شریعتی شماری از دوستان و دوستداران و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی یصورت خودانگیخته و بدون برنامه‌ریزی قبلی در منزل او جمع شدند و در فضایی صمیمی یاد او را گرامی داشتند. نقش و تاثیر دکترشریعتی بر زندگی دوستدارانش از منظرهای گوناگون موضوع اصلی این نشست دوستانه بود. در این نشست که با ذکر خاطرات، خواندن سروده‌هایی به یاد معلم و اجرای موسیقی همراه بود، دکتر احسان شریعتی از مراسم سال جدید درچهلمین سالگرد شهادت دکترشریعتی سخن گفت و اشاره کرد که تلاش می‌شود مراسم امسال به همایشی بین‌المللی و با حضور اساتید و پژوهش‌گرانی که در مورد آثار وافکار دکترشریعتی آثاری منتشر کرده‌اند، برگزار گردد، و بنیاد شریعتی امیدوار است امکان و مجوز برگزاری این مراسم را -نه چون سال‌های گذشته در منزل شخصی- بلکه به شکل عمومی پیدا کند.

سپس دکتر حسین رفیعی استاد دانشگاه و نویسندهٔ کتاب توسعه ایران، از خاطرات خود چنین یاد کرد:در زندان برای مطالعه بدنبال کتابهای شریعتی بودم اما کتابی از شریعتی  نیافتم تا اینکه با به همت دوستان مجموعه آثار دکنر را وارد زندان کردیم. با خوانش متون شریعتی در بند متوجه شدم که سخن شریعتی برای هم بندیهایم تازگی دارد و اصولا آنها شریعتی را به گونه ای دیگر می شناسند و با شبحی از شریعتی آشنایند، آنها هیچگاه مستقیم به متون او  رجوع نکرده بودند (یکی از مسئولین امنیتی سابق میگفت ما دکتر را فقط از کانال استاد مطهری می‌شناختیم، و دوست دیگری میگفت فقط از طریق روشنفکران دینی پس ار انقلاب!) دکتر رفیعی در پایان اظهار داشت که قرن ۲۱  بی شک قرن آرمان‌های شریعتی (عرفان ، برابری ،آزادی) است! امیر رضایی، از دست اندرکاران دفتر تدوین آثار شریعتی، از جوانی‌اش گفت و اولین آشنایی‌ها با آثار شریعتی و اینکه چگونه این آشنایی مسیر زندگی‌ او را تغییر داده است. به مناسبت ۲۸ آبان سالروز شهادت دکتر مجید شریف، از وی به عنوان عضو موثردفتر مجموعه اثار دکتر علی شریعتی، یاد و اشاره کرد که بدون حضور مجید شریف، انتشار مجموعه آثار شریعتی ممکن نبود. خانم فاطمه گوارایی نیز از تجربهٔ خواندن “گفت-و-گوهای تنهایی” در زندان یاد کرد که در یک دورهٔ انزوای مطلق، زندانبان در خواست او را مبنی بر تهیه مجموعه آثار دو جلدی ۳۳ “گفتگوهای تنهایی” می‌پذیرد و این کتاب یکی از زیباترین متونی بوده است که در عمر خویش خوانده و تاثیرات عمیقی بر او گذارده است . برخی از دانشجویان از نخستین آشنایی خود با آثار شریعتی سخن گفتند؛ از جمله دانشجوی رشته ادبیات، از آشنایی‌اش با متون ادبی شریعتی به قصد کار پژوهشی خودسخن گفت و این‌که سرمنشاء نوعی تحول فکری و وجودی برایش بوده‌است. کیوان صمیمی نیز گفت که خاطرات خود را از دکتر پیشتر بیان کرده است؛ شرایط ما به گونه ایست که نیاز به «اجماع نخبگان از جناح‌های مختلف» در طرح تحول اجتماعی داریم تا به صورت علمی و اجتماعی مفاهمه عمومی صورت بگیرد. آقای رویین عطوفت نیز در این مجلس از شریعتی گفت که در زندان به خوابش آمده: در حالی‌که گروهی از مخالفین و موافقین آراء شریعتی ایستاده بودند، شریعتی از کنار آنها می گذرد و می گوید من کار خود را کردم، در من توقف نکنید! در این مراسم آقای آدینه‌وند تصنیف‌های لری را با یاد شریعتی پیوند زد، سعید رضادوست، شاعر و هنرمند از غزل‌های دفتر شعر جدید خود، “بچرخ و قونیه را آفتابگردان کن”، غزل‌هایی را انتخاب کرد و با زخمه‌های دو تار خراسانی جمع را به خراسان برد. کبوتر ارشدی، شاعر و روزنامه نگار از مجموعه اشعار خود، شعری را دکلمه کرد. در پایان جلسه، پوران شریعت رضوی، همسر دکتر علی شریعتی ضمن تشکر از جمع از دکتر ساناز سامی فرزند دکتر کاظم سامی که در ۴ آذر ماه ۱۳۶۷ به شهادت رسید، دعوت کرد تا سخنانی را ایراد کند که ابراز احساسات جمع را به دنبال داشت. مراسم تولد شریعتی با خاطرهٔ شهادت دکتر سامی، دوست و همرزم شریعتی به پایان رسید.

منبع: تلگرام دکتر احسان شریعتی


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.