چهارشنبه ۱۵ام اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۳:۰۲کد مطلب : 93567 نسخه قابل چاپ
توصیه افراد پرنفوذ به حسن روحانی

برای انتخابات ۹۶ کاندیدا نشو!

علی تاجرنیا عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در مصاحبه با آرمان گفته است:”از گوشه و کنار شنیده می‌شود برخی به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای آقای روحانی پیام می‌فرستند که وی را از ادامه ریاست‌جمهوری خود در مرحله دوم منصرف کنند.”

وی در این مصاحبه پیش بینی کرده فشار بر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۵ افزایش یابد.

نماینده سابق مجلس ششم در گفتگوی خود با آرمان با اشاره به استراتژی اصولگرایان در برخورد با روحانی گفته است:”مهم‌ترین استراتژی اصولگرایان این است که آقای روحانی را از ادامه ریاست‌جمهوری خود خسته و منصرف کنند. به همین دلیل تلاش می‌کنند از همه پتانسیل و امکانات خود برای فشار آوردن به دولت آقای روحانی استفاده کنند. از گوشه و کنار شنیده می‌شود برخی به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای آقای روحانی پیام می‌فرستند که وی را از ادامه ریاست‌جمهوری خود در مرحله دوم منصرف کنند. این پیام‌ها عمدتا توسط افراد پرنفوذی که در ساختار قدرت نقش دارند برای آقای روحانی فرستاده شده است.”

 آلترناتیو‌سازی از درون جریان اصلاحات

تاجرنیا استراتژی دوم اصولگرایان برای شکست آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری را  آلترناتیو‌سازی و ظهور پدیده‌های جدید از درون جریان اصلاحات برای رقابت با آقای روحانی دانسته  است.  به اعتقاد او” اصولگرایان به دنبال این مساله خواهند بود که بین اصلاح‌طلبان و آقای روحانی شکاف ایجاد کنند و جریان اصلاحات را بزرگ‌تر و محبوب‌تر از آقای روحانی نشان بدهند. سپس با این بهانه تلاش کنند یک شخصیت اصلاح‌طلب را به نمایندگی از جریان اصلاحات در مقابل آقای روحانی که خاستگاه اصولگرایی دارد قرار بدهند. در سال‌های گذشته اصولگرایان این حربه را برای ایجاد شکاف در دفتر تحکیم وحدت به کار بردند و با قرار دادن طیف «شیراز» در مقابل طیف «علامه» تلاش کردند بین دفتر تحکیم وحدت انشقاق و چند دستگی ایجاد کنند. اصولگرایان در صورتی که موفق نشوند از این دو استراتژی استفاده کنند تلاش خواهند کرد از طیف تخریب‌گر خود در انتخابات ریاست‌جمهوری علیه آقای روحانی استفاده کنند.”

فضای سیاسی بسته تر می شود

او با اشاره به تبلیغات در موورد حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ از بسته شدن بیشتر فضای سیاسی خبر داده و  می گوید:”  مهم‌ترین ابزار این تخریب نیز می‌تواند شخصی مانند محمود احمدی‌نژاد یا فردی شبیه به رویکرد وی باشد. اصولگرایان در شرایطی که موفق نشوند هیچ کدام از استراتژی‌های خود را عملی کنند به سراغ تخریب آقای روحانی خواهند رفت و تلاش خواهند کرد فضای انتخابات ریاست‌جمهوری را علیه آقای روحانی مسموم کنند. در نتیجه فضای سیاسی کشور در ماه‌های آینده و درآستانه انتخابات ریاست‌جمهوری برای آقای روحانی بسیار تنگ‌تر و بسته‌تر خواهد شد.” اظهارات تاجرنیا در شرایطی بیان شده که فعالان مدنی و صنفی همچنان با احکان سنگینی مواجه می شوند. صدور حکم های سنگین برای روزنامه نگارانی که به اتهام نفوذ بازداشت شدند، صدور حکم ۱۴ سال زندان برای بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان تایید کننده صحبت های آقای تاجرنیاست.

نماینده مجلس ششم از راهبرد اقتصادی اصولگرایان در انتخابات آینده و تلاش برای ناامید کردن مردم از وعده های اقتصادی دولت هم خبر داده و تاکید کرده:” در این مقطع زمانی مهم‌ترین دغدغه آقای روحانی مساله معیشت مردم خواهد بود. به همین دلیل اصولگرایان تلاش خواهند کرد با ناکارآمد جلوه دادن سیستم خدمات رسانی دولت تدبیر و امید در مسائل اقتصادی و معیشتی برگ برنده آقای روحانی را از وی بگیرند واقشار مختلف جامعه و بویژه اقشار ضعیف‌تر جامعه را به سمت کاندیداهای خود متمایل کنند.”

هدف اصولگرایان: باز یابی هویت از دست رفته و مخدوش کردن محبوبیت روحانی

تاجرنیا معتقد است هدف همه این اقدامات بازیابی هویت از دست رفته اصولگرایان  و مخدوش کردن محبوبیت روحانی در سطح افکار عمومی است. به اعتقاد وی  اصولگرایان با استفاده از این حربه‌ها تلاش خواهند کرد هویت از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورند و از سوی دیگر محبوبیت آقای روحانی را در سطح افکار عمومی مخدوش کنند.این اظهارات در شرایطی بیان شده اند که فرماندهان نظامی در سپاه پاسداران به جدی ترین منتقدان برجام تبدیل شده ذاند و در سخنان به صراحت ببیان کرده اند برجام ۲ بخشی از پروژه نفوذ دشمن است. این اظهارات غالبا در ادبیاتی تند به اتهام هایی نظیر کوتع بین بودن رئیس جمهور هم منجر شده است.

به عنوان نمون سردار جعفری فرمانده سپاه در سخنان تندی مدعی شده بود:”  این تهدیدات پس از موضوعاتی نظیر برجام جدی‌تر شده و باید بیشتر مراقبت کرد اما متأسفانه امروز برخی افراد در عرصه سیاسی نسبت به آرمان‌ها، خون شهیدان و دستاوردهای آنها بی‌توجه‌اند که امیدواریم این بی‌توجهی رفع شود.”

سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز  در اظهاراتی با دستاویز کردن توقیف دومیلیارد دلار دارایی ایران در آمریکا این اقدام را نتیجه نرمش قهرمانانه دانسته بود. این اظهارات در حالی است که ” نرمش قهرمانانه” واژه ای است که از سوی ایت الله خامنه ای در جریان مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ بیان شده بود.

پیش از این رضا سراج تحلیلگر اصولگرایان با تحلیل دیپلماسی دولت و مقایسه آن با دیپلماسی دوره قاجاریه نوشت: درخواست ملتمسانه وزیر خارجه کشورمان از جان کری برای عدم مانع تراشی آمریکا در پسا برجام، و اقدام متقابل و همزمان ایالات متحده در دستبرد به ۲ میلیارد دلار (۷ هزار میلیارد تومان) از دارایی‌های کشورمان، تداعی کننده دیپلماسی قاجاری در قرن ۱۹ است. مقایسه این دو مقطع از تاریخ دیپلماسی ایران و عبرت آموزی از آن، مد نظر این یادداشت است.”

پاسخ روحانی و دهها استاد دانشگاه به منتقدان برجام

این اظهارات از سوی دولت و جامعه مدنی بی پاسخ نمانده است. برای نمونه رئیس جمهور در سفر دو هفته پیش خود به سمنان در پاسخ به منتقدان توافق هسته‌ای گفت:” برجام، افتخار سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرد. وی تاکید کرد:”در دولت قبل به قرن نوزدهم بازگشته بودیم، برجام ۲ را ادامه می‌دهیم.”

هفته پیش هم ۳۴۷ استاد از ۷۲ دانشگاه و موسسه آموزشی در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان از دخالت نظامیان در سیاست انتقاد کرده و نوشتند: “متاسفانه، این روزها برخی از نهادهایی که به فرموده امام بزرگوار(ره) مجاز به دخالت در سیاست نیستند، آشکارا به موضع گیری تقابلی در برابر خواست ملت پرداخته و رنج و تعهد غرور آمیز سیاستمداران خبره، متخصص و دل آگاه وزارت امور خارجه کشور عزیزمان را “خود تحقیری” می خوانند و خلاف خواست ملی گام برمی دارند.”

چالش های بزرگ در برابر دولت

اظهارات تاجرنیا در شرایطی بیان شده که دولت روحانی با چالش های بزرگی از طرف تندروها مواجه شده است. در زمینه اجتماعی طرح پلیس نامحسوس تنش زیادی در رسانه ها ایجاد کرد. هر چند که دولت اعلام کرد این طرح اجرا نخواهد شد اما نگرانی از برخورد با مردم به بهانه پوشش به خصوص در فصل تابستان وجود دارد.

در زمینه اقتصادی اقدامات دولت در جذب سرمایه گذاری خارجی با مشکلات بزرگی مواجه شده است. اظهارات گاه و بی گاه نظامیان فضای ناامنی را در کشور ایجاد می کند و سرمایه گذاران را مردد می کند.

در زمینه سیاسی نه تنها خبری از رفع حصر مهم ترین وعده دولت روحانی نیست بلکه فشار همچنان بر فعالان مدنی و سیاسی وجود دارد.

در سیاست خارجی نیز برجام با حملات تند تندروها مواجه شده است و مسئولان دولتی به خیانت و مماشات در برابر غرب متهم می شوند.

تک دوره ای کردن ریاست جمهوری روحانی اگر چه دشوار است اما یکی از اهداف مهم تندروهاست. برای همین بسیاری سال جدید را پر از مخاطره و فشار سیاسی بر جامعه مدنی و دولت می دانند.

 

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.