جمعه ۱۷ام مهر ۱۳۹۴ , ساعت: ۰۴:۰۷کد مطلب : 86146 نسخه قابل چاپ
سیاست در هفته ای که گذشت

از پیام رهبر جمهوری اسلامی به رئیس جمهور تا روایت فرمانده سپاه از فتنه بزرگ هسته ای!

در هفته گذشته حمله روسیه به سوریه، سخنان آیت الله خامنه ای در مورد  ممنوعیت مذاکره با آمریکا و سخنان فرمانده سپاه در مورد آنچه که وی فتنه دوم خرداد و فتنه هسته ای نامیده بود و همچنین ابهامات در مورد گزارش کمیسیون بررسی برجام فضای سیاسی کشور را تحت تاثیر خود قرار داد.

مذاکره ممنوع: پیام رهبر جمهوری اسلامی به رئیس جمهور

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه ۱۵ مهر در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران، گفت که در جریان مذاکرات هسته‌ای، آمریکایی ها “هرجا فرصت پیدا کردند یک نفوذی کردند”، هرچند “الحمدلله طرف ایرانی حواسش جمع بوده است”. سخنان آیت الله خامنه ای در شرایطی ایراد شد که وی در دفعات گذشته نیز تاکید کرده که مذاکره در مورد مسئله هسته ای به معنای برقراری روابط با آمریکا نیست و جمهوری اسلامی، ایالات متحده آمریکا را همچنان به عنوان دشمن خود در نظر می گیرد. اما سخنان رهبر جمهوری اسلامی کنایه ای به سخنان پیشین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بود. آقای خامنه ای در سخنان خود با انتقاد از طرفداران مذاکره با آمریکا گفت:” عده‌ای درقضیه مذاکره سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی می‌کنند و عمق مسائل را نمی‌فهمند. می‌گویند چرا با مذاکره با آمریکا مخالفت می‌کنید در حالی‌ که امیرالمومنین با زبیر و امام حسین با عمرسعد مذاکره کرد. امیرالمومنین و امام حسین در حرف زدن با زبیر و ابن‌سعد به آنها نهیب زدند و آنها را نصیحت کردند.”

در مهر ماه سال ۱۳۹۳ حسن روحانی در یک سخنرانی ضمن دفاع از مذاکره حتی با دشمن، تاکید کرده بود:” شب تاسوعا، امام حسین خیمه‌ای برپا کرد و عمر سعد را به مذاکره دعوت نمود.” روحانی همچنین در سخنرانی های متعدد خود بعد از توافق هسته ای بارها تاکید کرده برجام می تواند راهی برای حل سایر پرونده های منطقه باشد. او در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد بر اهمیت دوران پسابرجام تاکید کرد و آمادگی جمهوری اسلامی را برای گفتگو در پرونده های مختلف از جمله بحران سوریه، یمن و  عراق اعلام کرد و در همین زمینه نیز میان ظریف و کری گفتگوهایی در مورد بحران سوریه برگزار شد. سخنان رهبر جمهوری اسلامی در شرایطی بیان می شود که برخی از تحلیلگران معتقد هستند این موضع گیری ها بیشتر از هر چیز بازتاب هراس محافظه کاران از پیامدهای توافق هسته ای بر فضای داخل کشور به خصوص انتخابات جمهوری اسلامی است. پیش از این رهبر جمهوری اسلامی در برابر سخنان حسن روحانی مبنی بر نقد نظارت استصوابی از عملکرد شورای  نگهبان دفاع کرده بود و اقدامات این نهاد محافظه کار را در راستای دفاع از حق الناس دانسته بود.

اصابت موشک های روسی به خاک ایران در هاله ای ابهام

روسیه حملات هوایی و موشکی خود را علیه مواضع داعش در سوریه آغاز کرده است. حملاتی که منتقدان جدی از سوی غرب دارد. آنها مسکو را متهم می کنند که به جای داعش مخالفان معتدل دولت اسد را هدف قرار می دهد. این اتهام به خصوص از سوی آمریکا طرح شده و مقامات کرملین آن را رد کرده اند. پرواز هواپیماهای روسی بر فراز خاک ترکیه با واکنش منفی آنکار مواجه شده و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه این اقدام را تحریک آمیز و از مقامات مسکو خواسته است دوستی با ترکیه را از دست ندهند. دبیر کل ناتو نیز ضمن ابراز نگرانی از عملیات روسیه اعلام کرده در صورت تعدی به ترکیه این سازمان نیروهای خود را برای دفاع از متحد خود گسیل خواهد کرد. اما نکته ای که فضای سیاسی ایران را تحت تاثیر قرار داد شلیک موشک هایی بود که از خاک ایران و عراق عبور می کردند و به سوریه می رسیدند. موشک هایی که از دریای خزر شلیک شدند و به گزارش لوموند روس ها در این عملیات موشک های نوی خود را آزمایش کردند. در همین راستا  برخی از اخبار تایید نشده از اصابت ۵ موشک روس به خاک ایران خبر می دهند. اما یک مقام ایرانی با تکذیب اصابت این موشک ها خاطرنشان کرده وزارت دفاع ایران معتقد است که گزارش‌ها درباره سقوط این موشک بخشی از جنگ تبلیغاتی غرب علیه روسیه است. خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده نوشته است که سقوط این موشک‌ها در خاک ایران در روز چهارشنبه اتفاق افتاده است. این در حالی است که سقوط یک شی ناشناس در تکاب مازندران بر حجم شایعات در این مورد به خصوص در شبکه های اجتماعی افزوده است. فرماندار تکاب در مورد سقوط این شی ناشناس گفته است: “به طور قطع نمی‌توان گفت که این شیء پرنده پهپاد بوده است، ولی قطعاتی از لاشه آن در محل سقوط موجود است. ارتباط صدای انفجار با این شیء پرنده هم قطعی نیست و با توجه به کوهستانی و معدنی بودن منطقه، احتمال می رود صدای انفجار مربوط به انفجار در محیط معدنی منطقه باشد.”

دوم خرداد و توافق هسته ای هم فتنه شدند!

اما سخنان فرمانده سپاه در هفته ای که گذشت نیز بازتاب فراوانی در رسانه های کشور داشت. این سخنان از آنجا اهمیت دارند که خبرهایی در مورد اختلاف دولت روحانی با این نهاد نظامی قدرتمند نه تنها در مورد مسائل سیاست خارجی بلکه در مورد مسائل اقتصادی و فرهنگی  شنیده می شود. سخنان فرمانده سپاه از آنجا مهم بود که وی برای نخستین بار از لفظ فتنه بزرگ هسته ای استفاده کرد. وی با اشاره به آنچه او فتنه بزرگ می نامد گفت:” جمهوری اسلامی پس از تصویب توافق اتمی وین وارد فضای جدیدی می‌شود که دشمنان به دنبال ایجاد فضایی برای به بیراهه کشاندن انقلاب هستند”.

او نیز مانند بسیاری از محافظه کاران معتقد است آمریکا در صدد نفوذ به  ایران است. وی در این مورد گفت:”«تلاش آمریکایی‌ها برای نفوذ در ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی «بی‌نتیجه مانده، اما امروز نفوذ دشمن یکی از مهم‌ترین تهدیدات است”.

اما از نظر جعفری جنگ تحمیلی هشت ساله، «دوم خرداد» فتنه هشت ماهه سال ۸۸  و فتنه بزرگ هسته‌ای چهار فتنه ای هستند که از سوی حامیان آمریکا در داخل کشور سازماندهی شده اند.

سخنان این سردار نظامی در شرایطی بیان می شود که حتی رهبر جمهوری اسلامی به استثنای حوادث ۸۸ از لفظ فتنه برای توصیف وقایع مورد اشاره فرمانده سپاه استفاده نکرده است. وی در همان زمان نیز انتخابات ۷۶ را مظهر لطف خدا و اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی دانسته بود. رهبر جمهوری اسلامی همچنین در مورد مذاکرات هسته ای نیز از دولت حمایت کرده بود و حتی برخی از تحلیلگرن اعتقاد دارند بدون حمایت های او این توافق عملی نبود. هنوز حسن روحانی که پیش از این به صورت ضمنی از قدرت بیش از حد سپاه نه تنها در اقتصاد بلکه در سیاست کشور انتقاد کرده بود نسبت به سخنان فرمانده سپاه واکنشی نشان نداده است.

چه کسی گزارش کمیسیون را نوشت؟

اما تصویب طرح یک فوریتی در مورد اجرای برجام در مجلس و قرائت گزارشی انتقادی از این توافق نامه هسته ای در صحن علنی مجلس  نیز از خبرهای مهم هفته اخیر بود. این گزارش،  برجام را توطئه ای برای مهار دو جانبه ایران از سوی آمریکا و غرب می داند. قرائت این گزارش در مجلس واکنش های زیادی به همراه داشت. از جمله اینکه پنج تن از اعضای کمیسیون برجام با انتشار نامه ای مشترک ضمن اشاره به فواید توافق هسته ای از روند تصویب گزارش در کمیسیون انتقاد کردند و آن را یکسویه و جهت دار معرفی کردند.این پنج عضو کمیسیون بررسی برجام در نامه خود اعلام کردند این گزارش خارج از کمیسیون نوشته شده است.  علاوه بر این برخی از نمایندگان نیز معتقد بودند گزارش کمیسیون خارج از مجموعه نوشته شده و متهم اصلی این گزارش سعید جلیلی مذاکره کننده سابق هسته ای ایران بود که یکی از منتقدان اصلی رویکرد دولت در این پرونده حساس بوده است. زاکانی نماینده تندروی مجلس نیز متهم است در تهیه این گزارش از جلیلی خط گرفته است. عباسعلی منصوری آرانی  یکی از اعضای این کمیسیون است که در گفت‌وگو با  ایلنا٬ در توضیح دلیل خروجش از نشست  کمیسیون ویژه برجام می گوید”: در ابتدای این جلسه بنده، آقایان ابوترابی‌فرد، حقیقت‌پور، بروجردی، پزشکیان و تاجگردون نسبت به اینکه چرا روند کار کمیسیون کمیته‌محور نیست٬ معترض شدیم و جلسه آن روز تا ساعت ۱۱ تماما به این موضوع اختصاص یافت و حتی آقای ابوترابی‌فرد با ارائه سندی مدعی شد کمیته فنی گزارش خود را چهارشنبه شب در اختیار کمیسیون قرار داده است٬ اما با این وجود نکات مطروحه از سوی کمیته‌ها در گزارش نیامده است. اساس ایراد ما در این موضوع استوار بود که نظرات کمیته‌ها در کجای گزارش آمده٬ اما دوستان پاسخ دادند اگر بخواهیم نظرات شما رادر این گزارش لحاظ کنیم، ملت می‌خندند، و در نتیجه ما هم جلسه را ترک کردیم.”

تاجگردون دیگر عضو این کمیسیون، ضمن انتقاد شدید از این گزارش گفته بود راحت بگویید جنگ می خواهیم. با این وجود طیف میانه روی محافظه کاران در مجلس به سرکردگی علی لاریجانی از توافق هسته ای دفاع می کند. لاریجانی در مجلس نیز با رسایی بر سر این موضوع درگیری لفظی پیدا کرد. وی در سخنان خود از تماس تلفنی دفتر رهبر جمهوری اسلامی خبر داد که در آن علت تاخیر در بررسی برجام را خواستار شده بود. این در حالی است که مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم نیز در بیانیه ای از نمایندگان خواسته بود هر چه زودتر تکلیف این توافق نامه را مشخص کنند زیرا تاخیر در آن ضررهای هنگفتی برای مملکت دارد. وی در نامه خود نمایندگان را به دیدن وضعیت یمن و سوریه و لیبی دعوت کرده بود و نسبت به خطرات تاخیر در بررسی برجام هشدار داده بود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.