دوشنبه ۱۸ام بهمن ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۴:۱۱کد مطلب : 101376 نسخه قابل چاپ

از حمله شدید ترامپ به برجام تا پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه ایران

حملات چند روز اخیر مقامات آمریکایی علیه ایران افزایش یافته و از رئیس جمهور تا معاون ا وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی تهران را تهدید کرده اند.

در آخرین اظهارنظرها دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است ایران هیچ احترامی برای ما قائل نیست و توافقی که با این کشور صورت گرفته بدترین توافقی است که تا حالا امضا شده است. او دولت ایران را متهم کرد که بعد از امضای این توافق “گستاخ‌تر” شده است.

 ترامپ که با بیل اورایلی، همکار شبکه فاکس‌نیوز مصاحبه می‌کرد توافق هسته‌ای ایران و پنج قدرت جهانی را توافق دولت اوباما با ایران خواند و با انتقاد از آن گفت این توافق “شرم‌آور” است و دلیلی برای امضای آن وجود نداشته است. او گفته است: “اگر قرار بود با ایران توافقی شود باید معامله خوبی انجام می‌شد.”

دونالد ترامپ در این مصاحبه تاکید کرد که دولت آمریکا در نتیجه توافق هسته‌ای با ایران دستاوردی نداشته است: “ما یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار نقد به آنها دادیم و هیچ چیز به جای آن نگرفتیم.” به گفته او ایران پس از انجام توافق هسته‌ای “گستاخ‌تر” شده است.

ترامپ در مورد تحرکات قایق‌های تندروی سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس و در مقابل ناوهای جنگی آمریکا گفته است  :”آنها نه تنها به ما احترام نمی‌گذارند که درست برعکس عمل می‌کنند. هواپیماهای ما را تعقیب می‌کنند و با قایق‌های کوچک‌شان کشتی‌های ما را محاصره می‌کنند. چون برایشان باور کردنی نیست کسی این قدر احمق باشد که توافقی این‌چنینی با آنها امضا کند.”

رئیس جمهوری آمریکا در این مصاحبه ایران را متهم کرد که “مهم‌ترین حامی تروریسم است و به سرتاسر جهان پول و اسلحه می‌فرستد.” آقای ترامپ گفت ایران نمی‌تواند به این کارهایش ادامه بدهد.

دونالد ترامپ در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله نظامی به ایران گفت که همیشه از دولت باراک اوباما انتقاد کرده است که با قاطعیت مقابل ایران نایستاده و برای آنها ضرب‌الاجل تعیین نکرده است. اما تاکید کرد که قصد زورگویی ندارد و در آینده درباره این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند.

 

مایک پنس: ایران در جدیت رئیس‌جمهور جدید آمریکا تردید نکند

علاوه بر دونالد ترامپ مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز ، بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را «توافقی وحشتناک» توصیف کرده و گفته است  دولت دونالد ترامپ «در حال ارزیابی آن است» و به ایران هشدار داده که در «جدیّت» رئیس‌جمهور تازه آمریکا تردید نکند.

او در گفت‌وگویی با شبکه خبری ای.بی.سی که روز یکشنبه پخش شد  تأکید کرد که ایران به توافقی با جامعه بین‌المللی دست یافته که «رئیس‌جمهور، من و دولت ما همچنان آن را توافقی وحشتناک می‌دانیم». او افزود که هم‌اکنون که صحبت می‌کنیم ما در حال ارزیابی آن هستیم.

این سخنان در شرایطی بیان شده که از زمان پیروزی ترامپ مواضع متفاواتی علیه برجام از سوی مقامات آمریکایی اتخاذ شده است. ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود وعده پاره کردن توافق را داد اما بعد مشاوران و تیم او از بازنگری و اجرای دقیقش خبر دادند.

آزمایش های موشکی اخیر ایران بهانه ای شد تا حملات لفظی تیم ترامپ علیه ایران دو چندان شود. ترامپ در روزهای  ه ایران هشدار داده است که «با آتش بازی نکند» و در توئیتی مدعی شده بود«ایران در حال به زانو در آمدن و فروپاشی بود ولی آمریکا با توافق اتمی، آن را نجات داد». او از مهربانی اوباما با ایران نوشته بود و  تاکید کرده بود:« ایران متوجه نیست که رئیس‌جمهور اوباما تا چه حد با آنها مهربان بوده است؛ اما من این طور نیستم».

این در حالی است که مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ، در بیانه‌ای هشدار داده بود که دولت آمریکا دیگر اقدامات تحریک‌آمیز ایران را که تهدیدی برای منافع آمریکا هستند، تحمل نخواهد کرد، و «روزهای چشم‌پوشی بر اقدامات خصمانه وتهاجمی ایران در قبال آمریکا و جامعه بین‌المللی به پایان رسیده است».

درخواست نتانیاهو: اتحاد جهانی علیه ایران

همزمان با این اظهار نظر ها بنیامین نتانیاهو نخست وزیر تندروی  اسرائیل نیز خواستار تشکیل اتحادی جهانی در برابر ایران شده است.

نخست‌وزیر اسرائیل، خواهان «اتحاد جهانی در برابر ایران»، در پی آزمایش موشک بالیستیک اخیر شده، مدعی شده که تشکیل چنین جبهه‌ای در برابر آنچه که او  «خوی تجاوزگری» حکومت ایران دانسته یک ضرورت است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست‌وزیر این کشور روز یکشنبه، پیشاپیش سفر رسمی دو روزه‌اش به بریتانیا، برای تشکیل ائتلاف جهانی را برای مقابله با ایران درخواست داد.

نتانیاهو گفت، «در عرصه سیاسی، تأکیدی که می‌خواهم بگذارم، ایستادگی مشترک در برابر تعرضات ایران است که در روزهای گذشته دوباره سر بر آورده است».

نخست‌وزیر اسرائیل افزود، «این مقابله باید دایمی باشد ولی نظر به تحرکات ایران علیه نظم جهانی، این امر ضرورت بیشتری یافته است».

 نتانیاهو تصریح کرد که «همکاری با کشورهای دیگر در مبارزه با ایران» موضوع مذاکرات او در دیدارهای روزهای آینده او با رهبران جهانی است.

نخست‌وزیر اسرائیل به دعوت همتای بریتانیایی اش، خانم ترزا می شامگاه یکشنبه هفدهم بهمن و دوشنبه هجدهم بهمن در لندن خواهد بود.

نخست‌وزیر اسرائیل از سخنان روز چهارشنبه گذشته ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در دادن اخطار به ایران که «به خاطر آزمایش موشک بالیستیک و ادامه حمایت از تروریسم»، «در مدار رصد قرار گرفته است»، استقبال کرد.

او گفت، با «تحسین» سخنان ژنرال فلین را شنید، زیرا «همان موضوع‌هایی را مطرح کرد که من در گفت‌وگوی تلفنی اخیر با پرزیدنت ترامپ عنوان کردم».

 نتانیاهو ساعاتی یکشنبه دهم بهمن نیز پس از انتشار گزارش شلیک موشکی بالیستیک میان برد ایران، گفت، جامعه جهانی نمی‌تواند در برابر این تحرکات دست روی دست بگذارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در روزهای اخیر تأکید کرده «ایران دارد با آتش بازی می‌کند»؛ ژنرال فلین مشاور امنیت ملی آمریکا دومین هشدار را به ایران در دو روز داده و ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز شنبه شانزدهم بهمن در ژاپن گفت، «ایران بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان است».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست‌وزیر اسرائیل در هفته‌های آینده در کنار ملاقات با خانم می و دونالد ترامپ، سفرهای دیگری نیز به شماری از کشورهای جهانی، از جمله استرالیا، خواهد داشت، تا از جمله در مورد ایران با آنها گفت‌وگو کند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.