پنج شنبه ۴ام آذر ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۳:۰۹کد مطلب : 99541 نسخه قابل چاپ

آیا صندلی قاضی القضات لرزان شده است؟

صادق لاریجانی رئیس کم حاشیه ای نبوده است. در کوران حوادث جنبش سبز سکان قوه قضاییه را به دست گرفت که نزد افکار عمومی متهم به تضییع حقوق معترضان بود. قوه قضاییه ای که در نظر منتقدانش استقلالی نداشت. ورود او به این قوه ابتدا امیدواری هایی ایجاد کرد اما دیری نپایید که او بیشتر از اینکه در قامت قاضی القضات قرار بگیرد در مقام یک فعال سیاسی جناحی خودش را نشان داد. در کمتر موردی بوده او  اظهار نظر نکرده باشد. بخش عمده ای از سخنانش بیشتر از اینکه در مورد چرایی پر شدن زندان ها باشد و اینکه قوه قضاییه چرا در مبارزه با جرم زدایی ناتوان بوده و اینکه چرا هزاران نفر  هر سال به زندان های کشور اضافه می شوند بیشتر به آنچه که ” فتنه” می نامد یا برجام یا واکنش های آمریکا به ایران یا زوال تمدن غرب یا هر موضعی بی ربطی به حوزه وظایفش مربوط است.

حالا بعد از محمود صادقی نماینده تهران، احمد مازنی دیگر نماینده پایتخت نیز خواستار روشن شدن حساب های شخصی رئیس قوه قضاییه شده است.

احمد مازنی  نماینده عضو فراکسیون  امید در سئوالی که از وزیر دادگستری پرسیده آورده است: “مشخص شود قوه قضائیه بر چه مبنای قانونی حساب های سپرده باز کرده است؟”. وی همچنین از وزارت دادگستری خواست تا “تعداد این حساب ها ، میزان وجوه واریزی و موارد مصرف آن را بیان کند”. مازنی تاکید کرده   “با توجه به اخبار و اطلاعات منتشره در خصوص حساب ها و سپرده های سپرده به نام رئیس محترم قوه قضائیه و با عنایت به اصل پنجاه و سوم قانون اساسی ناظر به لزوم تمرکز کلیه دریافت های دولت در حساب های خزانه داری کل و انجام همه پرداخت ها در حدود اعتبارات مصوب”، در مورد ابهامات مطرح شده اطلاع رسانی شود.سئوال از پورمحمدی

پرسش صادقی از وزیر اقتصاد

بعد از انتشار خبر حساب های شخصی رئیس قوه قضاییه در یک سایت خبری خارج از کشور محمود صادقی اولین نماینده ای بود که خواستار شفافیت در مورد این حساب ها شد.  در جلسه علنی روز دوشنبه ۲۴ آبان مجلس ایران، وی  با اشاره به “اخبار و شایعاتی درباره افتتاح حساب های متعدد شخصی به نام رئیس محترم قوه قضائیه در فضای مجازی و حقیقی” گفت: “این اخبار و شایعات موجبات سوء استفاده رسانه های بیگانه و مشوه نشان دادن جلوه دستگاه های حاکمیتی نظام جمهوری را فراهم ساخته است.”

اشاره صادقی به خبری بود که از سوی کانال تلگرامی آمدنیوز منتشر شده بود. آمدنیوز مدعی شده بود :” ۶۳ حساب شخصی به نام “صادق آملی لاریجانی” وجود دارد  و سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان به این حساب ها  پول واریز می شود.”

محمود صادقی سئوال خود را از وزیر اقتصاد پرسیده بود که یک هفته قبل در مورد ادعای  آمدنیوز توضیح داده بود. طیب نیا در این مورد  به عبارتی مبهم و چالشی روی آورده بود و تاکید کرده بود:” از بیست سال پیش با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضاییه به صورت سپرده در سیستم بانکی کشور قرار گرفته است.” وی با ذکر اینکه “طبعا به این مبالغ سودهایی نیز تعلق گرفته که البته از اصل پول ها به هیچ وجه استفاده نشده است” افزود: “سود حاصله از مبالغ مذکور، صرفا برای برخی هزینه های معین در قوه قضاییه صرف شده است.” صادقی هم  از وزیر اقتصاد پرسیده بود: “بنده از وزیر اقتصاد این سوال را دارم که توضیح دهند مقصود ایشان از حدود قانون و موازین شرعی چیست؟ کدام قانون اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب های شخصی واریز شود؟” …”به ویژه اینکه بخش قابل توجهی از این وجوه واریزی متعلق به اشخاص حقیقی و اصحاب دعوا در محاکم حقوقی و کیفری و بعضا متعلق به متهمان در دادسراهاست که بابت قرارهای وثیقه و تودیع احتمالی در صندوق دادگستری واریز می شود.”

صادقی که خود حقوقدان است در این مورد پرسیده بود : “کدام موازین شرعی اجازه می دهد قوه قضاییه در این وجوه تصرف کند، این وجوه را سپرده گذاری کند و سود حاصله را تملک کند؟”

وقتی قاضی القضات عصبانی می شود

پرسش نمایندگان از رئیس قوه قضاییه به مذاق رئیس قوه قضاییه خوش نیامد. صادق لاریجانی در سخنانی که  عصبانیت وی را از طرح این سئوال نشان می داد هم به نمایندگان حمله کرد و هم منتشر کنندگان این خبر.

وی در مورد منبع انتشار دهنده خبر گفت:” متأسفانه عده‌ای در کشورهای غربی و همین فراری فتنه ۸۸ سایت‌هایی را راه انداختند و با اتکا به بخشی از بدنه فاسد اصلاحات فضا و مسائلی را برای تخریب درست کردند.”

 او در اظهار نظرهایش عصبانی و عجول نشان داده است. مانند واکنش اخیرش به طرح سئوال نمایندگان که هم شان رئیس قوه قضاییه را رعایت نکرد و هم مانند یک فعال سیاسی به سئوال قانونی نمایندگان پاسخ داد. برخی عصبانیت دیروز او را نشانه ای از تزلزل جایگاهش دانسته اند. این پرسش مطرح است با طرح این اتهام و روند صعودی انتقادات از قوه قضاییه آیا لاریجانی بر صندلی اش باقی خواهد ماند؟

اشاره وی   به سایت آمدنیوز است که قبلا  ادعا کرده بود:”مجموع سود بانکی دریافتی صادق لاریجانی از ۶۳ حساب بانکی “۲۵۰ میلیارد تومان در سال” بوده که “رقمی در حدود ۲۰ میلیارد تومان ماهانه، به وی پرداخت شده است”

این سایت خبری ادامه داده بود:”پس از اطلاع این دو مدیر بانک ملی از جزییات این اقدام غیر قانونی، که از مصادیق اختلاس است، مدیران سازمان بازرسی کل کشور در جریان قرار گرفته اند و موضوع توسط علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در هیئت دولت مطرح و به حسن روحانی رییس جمهوری گزارش شده است.”

آمدنیوز همچنین مدعی شده بود  آقای روحانی با رفتن به نزد رهبر جمهوری اسلامی، وی را در جریان این حساب ها گذاشته که “خشم آیت‌الله خامنه‌ای” را به دنبال داشته است. آمدنیوز افزوده بود که در واکنش به خبرسازشدن حساب ها، قوه قضاییه دو تن از مدیران بانک ملی و دو تن از کارشناسان سازمان بازرسی کل کشور را بازداشت و زندانی کرده است.

 صادق لاریجانی در سخنان دیروز خود در برخی از فرازها به این شایعات واکنش نشان داد:” گفتند مقام معظم رهبری هم از رئیس قوه‌ قضاییه به شدت ناراحت است و حتی دیگر رئیس قوه‌قضاییه را نمی‌پذیرد در حالی که من دو بار به محضر رهبر انقلاب رفتم…به دروغ گفتند که رهبری می خواهند به آیت الله جنتی برای انتخاب رییس قوه ماموریت بدهند که رهبری خنده‌شان گرفت که این دروغ‌ها را از کجا می‌آورند؟ اگر امروز برخی بدنه فاسد اصلاحات خواب قبل را می‌بیند سخت در اشتباه‌اند.”

 رئیس قوه قضاییه در سخنان تند و پر از عصبانیت خود در مورد حساب های شخصی هم مدعی شد:” حساب هایی را مطرح می کنند و می گویند هزاران میلیارد از اموال دولت را به حساب خود می ریزد که این صد در صد کذب محض است.اثبات این دروغ خیلی راحت است…این مسئله مربوط به سال ۷۴ یعنی ۲۱ سال قبل است و در زمان روسای قوه سابق و اسبق با اجازه رهبری اموال مربوط به قوه‌قضاییه، به حسابی به نام قوه‌قضاییه واریز می‌شود و اینکه می‌گویند حساب شخصی است ۹۹٫۵ درصد هم نه بلکه ۱۰۰ درصد کذب است.”

از انتقاد ملایم به برادر تا حمله تند به صادقی

لاریجانی در سخنان  تعداد زیادی را به باد  انتقاد گرفت و از صادقی نماینده سئوال کننده گرفته تا روحانی رئیس جمهور و  لاریجانی برادرش را مورد خطاب قرار داد. او خطاب به روحانی گفت:”  شما لغو یک سخنرانی را مایه شرمساری می‌دانید اما نماینده‌ای از فراکسیون امید در مجلس که منتسب به شماست با کمال وقاحت از پشت تریبون مجلس که قطعا پخش زنده هم بوده است، رئیس قوه قضاییه را متهم کرده که هزار میلیارد به حساب شخصی خود ریخته است؛ آیا شما در اینجا وظیفه دفاع نداشتید و فقط نسبت به یک طیف خاص وظیفه دارید؟ این مایه شرمساری نیست؟” سپس در عباراتی نرم تر برادرش را هم مورد انتقاد قرار داد و  گفت :” این گلایه را از رئیس مجلس هم دارم؛ اگرچه رئیس مجلس منصفانه‌تر صحبت کرد و گفت هنوز صحبت‌های دادستان مشهد را نشنیده است اما با این حال اظهار تأسف کرد در حالی که در همین مجلس به رئیس قوه‌قضاییه تهمت زدند و شما اظهار تأسف نکردید.”

پاسخ صادقی به لاریجانی

اما تندترین عبارت را لاریجانی علیه محمود صادقی به کار برد و با اشاره به واکنش رئیس جمهور به لغو سخنرانی مطهری  گفت:” شما برای یک لغو  سخنرانی گفتید مایه شرمساری است، اما نماینده‌ای از  فراکسیون امید با کمال وقاحت از پشت تریبون رییس قوه را متهم کرده که هزار میلیارد را به حساب شخصی ریخته است که صد در صد دروغ است؛ این مایه شرمساری نیست. “sadeghiii

البته محمود صادقی نیز در توئیتر خود رئیس قوه قضاییه را بی پاسخ نگذاشت. او که فعالیت های توئیتری قابل توجهی دارد و از این طریق با مخاطبان خود ارتباط برقرار می کند در صقحه خود پاسخی کنایه آمیز به آملی لاریجانی داده است. ” سلام” عنوانی است که زیر سخنان لاریجانی در مورد وقاحت نماینده فراکسیون امید عنوان شده است.

شایعه در شهر: صندلی رئیس قوه قضاییه لرزان شده است!

صادق لاریجانی رئیس کم حاشیه ای نبوده است. در کوران حوادث جنبش سبز سکان قوه قضاییه را به دست گرفت که نزد افکار عمومی متهم به تضییع حقوق معترضان بود. قوه قضاییه ای که در نظر منتقدانش استقلالی نداشت. ورود او به این قوه ابتدا امیدواری هایی ایجاد کرد اما دیری نپایید که او بیشتر از اینکه در قامت قاضی القضات قرار بگیرد در مقام یک فعال سیاسی جناحی خودش را نشان داد. در کمتر موردی بوده او  اظهار نظر نکرده باشد. بخش عمده ای از سخنانش بیشتر از اینکه در مورد چرایی پر شدن زندان ها باشد و اینکه قوه قضاییه چرا در مبارزه با جرم زدایی ناتوان بوده و اینکه چرا هزاران نفر  هر سال به زندان های کشور اضافه می شوند بیشتر به آنچه که ” فتنه” می نامد یا برجام یا واکنش های آمریکا به ایران یا زوال تمدن غرب یا هر موضعی بی ربطی به حوزه وظایفش مربوط است.

به خصوص اینکه او در اظهار نظرهایش عصبانی و عجول نشان داده است. مانند واکنش اخیرش به طرح سئوال نمایندگان که هم شان رئیس قوه قضاییه را رعایت نکرد و هم مانند یک فعال سیاسی به سئوال قانونی نمایندگان پاسخ داد. برخی عصبانیت دیروز او را نشانه ای از تزلزل جایگاهش دانسته اند. این پرسش مطرح است با طرح این اتهام و روند صعودی انتقادات از قوه قضاییه آیا لاریجانی بر صندلی اش باقی خواهد ماند؟


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.