شنبه 10th اکتبر 2015 , ساعت: 04:10کد مطلب : 86190 نسخه قابل چاپ
یکشنبه پر التهاب بهارستان

آبستراکسیون و شورای نگهبان، آخرین تیرهای مخالفان توافق هسته ای

برخی از روزنامه های چاپ  امروز اصلاح طلب و محافظه کار علاوه بر اینکه کشته شدن همدانی مهره کلیدی سپاه پاسداران در سوریه را در صفحه نخست خود بازتاب داده اند رای گیری روز یکشنبه در مورد برجام را نیز  به عنوان تیترهای اصلی خود انتخاب کرده اند.

جلسه مهم  روز دوشنبه مخالفان توافق  برای رد برجام 

در بین روزنامه های اصلاح طلب روزنامه اعتماد و آرمان در مورد رای گیری روز یکشنبه گزارش های مفصلی تهیه کرده اند. روزنامه اعتماد با اشاره به تماس دفتر رهبر جمهوری اسلامی با علی لاریجانی و نامه مکارم شیرازی و صحبت های اخیر یزدی رئیس مجلس خبرگان مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت برجام به انتقاد از نمایندگان مخالف توافق هسته ای پرداخته و نوشته است”:  پیام‌ها صریح هستند. منتقدان اما گویا قصد دیگری دارند.”

به گزارش این روزنامه اصلاح طلب  گمانه‌زنی‌هایی درباره رد طرح برجام توسط شورای نگهبان به دلیل عبور این طرح از خط قرمزهای نظام توسط طیف منتقدان برجام مطرح می‌شود. نمایندگانی چون سیدحسین نقوی‌حسینی و محمد دهقان تاکید دارند که طرح یک فوریتی حتی اگر در صحن علنی رای نمایندگان را هم بگیرد، در شورای نگهبان رد خواهد شد.

اعتماد سپس به جلسات مخفی و مهم پشت درهای بسته اشاره می کند و تاکید می کند مخالفان هنوز امید دارند برجام در مجلس رد شود و کار به شورای نگهبان نرسد. در این مورد این روزنامه به جلسه مهم روز دوشنبه مخالفان توافق اشاره کرده و تاکید کرده است:” هرچند خروجی آن جلسه تایید طرح یک‌فوریتی، بدون تغییری جدی است اما نمایندگانی چون احمد شوهانی روایتی از حاشیه‌های آن جلسه را مطرح کرده‌اند که نشان از ایستادن تمام‌قد منتقدان بر همان مواضع قبلی دارد. جایی که به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تعداد زیادی از نمایندگان منتقد غیرعضو، با حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و طرح تعداد زیادی پیشنهاد حذف و اضافه خواهان تغییر کامل طرح بودند. آنها حتی پیش از آنکه کمیسیون ویژه برجام گزارش نهایی خود را به صحن علنی ارایه کند در طرحی دو فوریتی با ۵٠ امضا خواهان تغییر متن برجام و به عبارتی ازسر‌گیری مذاکرات هسته‌ای شده بودند. موضوعی که معنای واقعی آن رد توافق هسته‌ای است. همان چیزی که گویا هنوز هم آن را دنبال می‌کنند. چه آنکه در جلسه روز دوشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم تاکید داشتند تا موضوع تغییر متن برجام را در طرح مجلس بگنجانند. حالا تنها فرصت باقیمانده جلسه روز یکشنبه است. جلسه‌ای در فاصله هشت روز تا پایان مهلت توافق شده برای اجرای برجام از سوی ایران و ١+۵. بعید است که منتقدان برای گذر از این هشت روز و معلق گذاشتن تصمیم مجلس برنامه‌ای نداشته باشند.  در همین راستا کمال‌الدین پیرموذن خبر داده که آنها «آبستراکسیون» را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا با انداختن جلسه علنی از حد نصاب جلوی تصویب طرح یک‌فوریتی را بگیرند. هرچند هنوز هیچ نشان روشن دیگری از این تلاش دیده نشده است اما در این نمی‌توان شک کرد که منتقدان با پیشنهاداتی فراوان برای حذف و اضافه و تغییر در متن طرح به صحن خواهند آمد. پیشنهاداتی که اگر رای بیاورند به کام آنها خواهد بود و اگر رای نیاورند حداقل تعددشان می‌تواند کار مجلس را بیش از این به درازا بکشاند. آنها سه ماه پیش، یعنی یک هفته قبل از توافق نهایی ایران و ١+۵ نیز با چنین برنامه‌ای به صحن علنی آمده بودند. جایی که قرار بود طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» به رای گذاشته شود.”

یکشنبه آخرین فرصت مخالفان توافق است

روزنامه اعتماد با اشاره به تلاش علی لاریجانی و طیف همراه وی برای بر هم زدن بازی مخالفان توافق این پرسش را مطرح کرده :” آیا کار به تصویب ضربتی طرح هسته‌ای خواهد رسید؟ این چیزی است که لاریجانی و موافقان توافق یک بار تجربه کرده‌اند اما روز یکشنبه برای منتقدان آخرین فرصت خواهد بود. فرصتی که شاید علی لاریجانی سخت بتواند تجربه تصویب طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» را در آن تکرار کند، چون منتقدان نشان داده‌اند می‌خواهند در آن روز هرچه را در توان دارند رو کنند. در مقابل هم لاریجانی و موافقان در شرایطی به مجلس می‌آیند که با لغو تعطیلات نمایندگان آنها را مجبور کرده‌اند تا در آخرین روزها هرجور شده «تصمیم» بگیرند. مجلس بارها در بزنگاه‌های هسته‌ای چون روزهای بعد از توافق نهایی یا موعد اعلام نظر کنگره امریکا یا حتی بعد از تفاهم لوزان وارد تعطیلات شده بود. آن تعطیلات هرچند فشارهای زیادی را متوجه علی لاریجانی کرد اما هیچگاه لغو نشد. تعطیلات این هفته اما تنها دقایقی بعد از آنکه طرح هسته‌ای حالت یک فوریتی پیدا کرد، لغو شد. این هم پیام روشنی است برای اینکه لاریجانی و موافقان دیگر می‌خواهند روز یکشنبه کار را تمام کنند. “

اعتماد در پایان گزارش خود پیش بینی کرده پایان‌بندی مراحل قانونی شدن برجام در ایران اما به نظر یک پایان‌بندی پرحاشیه و جنجال‌‌برانگیز خواهد بود. زیرا  یک طرف، منتقدانی هستند که چشم بر تمام «پیام»ها بسته‌اند و یک طرف موافقانی که چیزی جز قرار گرفتن در این نقطه پایان را نمی‌خواهند. هرچند که قانون نظارت مجلس بر حسن اجرای برجام و گزارش‌هایی که وزارت خارجه باید هر سه ماه به کمیسیون امنیت ملی بدهد، می‌تواند حتی در صورت تصویب این طرح، خط جدال هسته‌ای را در مجلس امتداد دهد.

امید کیهان به رد برجام از سوی شورای نگهبان

در برابر روزنامه اعتماد روزنامه کیهان که یکی از تندترین جناح های محافظه کار کشور را نمایندگی می کند خواستار تحرک مخالفان برای جلوگیری از تصویب برجام در مجلس شده است. کیهان با انتقاد از تصویب طرح یک فوریتی مجلس نوشته است:” در حالی که گزارش کمیسیون ویژه برجام به خوبی نشان‌دهنده فاجعه‌آمیز بودن توافق وین در صورت اجرا است طرح تعدادی از نمایندگان که یک فوریت آن پیش از این به تصویب رسیده است، فردا به رای نهایی نمایندگان گذاشته خواهد شد. در این طرح ۹ ماده‌ای با عنوان «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» که دو فوریت آن هفته گذشته رای نیاورد، هیچ تدبیری برای رفع ایرادات برجام اندیشیده نشده و بیشتر شبیه نصیحت‌نامه است!”

کیهان پیش بینی کرده این طرح از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد در این مورد می نویسد:”این طرح عملا در خلاف جهت گزارش کمیسیون ویژه تهیه شده و از مجلس شورای اسلامی خلع ید می‌کند. این طرح براساس اظهار نظر کارشناسان خلاف قانون اساسی بوده و در صورت تصویب نیز از سوی شورای نگهبان براساس مفاد صریح قانون اساسی رد خواهد شد. نکته مهم دیگری که تعدادی از نمایندگان به آن پرداخته‌اند این است که اگر قرار بود طرح مجلس برای برجام در کمیسیون امنیت ملی بررسی شود چه نیازی به کمیسیون ویژه برجام و این همه تلاش برای بررسی توافق وین در این کمیسیون بوده است. ”
این روزنامه تندرو که برجام را خلاف امنیت ملی می داند معتقد است مجلس در بررسی این طرح خلع ید شده و ادامه می دهد:”طبیعی بود که اگر مجلس شورای اسلامی طرحی در رابطه با برجام دارد این طرح در کمیسیون ویژه‌ای که برای این مسئله ایجاد شده است بررسی شود نه اینکه عده‌ای برای دور زدن مجلس آن را در کمیسیون‌هایی که خود عهده‌دار اداره آن هستند بررسی کرده و در نهایت برای باز گذاشتن دست دولت، مجلس را خلع ید کنند.”

موافقان کلی گو هستند
کیهان با متهم کردن موافقان برجام به کلی گویی آورده است:” نکته مهمی که در مواضع و اظهارات مدافعان برجام در مجلس دیده می‌شود آن است که این نمایندگان تنها با کلی‌گویی و سخنانی مانند شرایط خاص کشور، تصویب در فلان نهاد و ادعای موافقت سران نظام از برجام و لزوم اجرای آن دفاع می‌کنند و بدون توجه به مقایسه خطوط قرمز مسلم کشور و آنچه در متن توافق آمده درپی تصویب طرح فوق هستند. به جریان افتادن این طرح در مجلس شورای اسلامی در حالی است که علی رغم صراحت قانون اساسی و تاکید رهبر معظم انقلاب، دولت تاکنون از ارائه لایحه برجام به مجلس خودداری ورزیده و طبق اذعان مقامات دولتی حتی اجرای آن را نیز کلید زده است! “

این روزنامه با استناد به سخنان نمایندگان مخالف برجام که مدعی روند غیر قانونی بررسی برجام شده اند به نقد استدلال های موافقان برجام پرداخته و ادامه داده است:” با وجود مخالفت کارشناسان و نمایندگان مجلس با اقدامات غیرقانونی از جمله عبور دولت از قانون اساسی و عدم ارائه لایحه برجام به مجلس، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور در مصاحبه با ایسنا مصوبه مجلس در روز یکشنبه را قطعی دانست! سبحانی‌نیا نماینده هوادار دولت در این مصاحبه با اشاره به اینکه « اقدام به موقع و تصمیم‌گیری درست و براساس سند برجام از سوی جمهوری اسلامی نشان‌دهنده پایبندی ما به توافق‌ها و قوانین بین‌المللی است» گفت: باید هر چه سریع‌تر در مورد اجرای برجام تصمیم‌گیری شود و بهانه از طرف مقابل گرفته شود؛ چراکه این مسئله فضای همکاری‌های بین‌المللی را برای ایران تقویت می‌کند.
سبحانی‌نیا پاسخ نداد که تصویب یک سند مخالف مصالح و امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی چگونه می‌تواند پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی را نشان دهد و آیا پایبندی به تعهداتی که خلاف مصالح جمهوری اسلامی است شایسته است؟!”
روزنامه کیهان با نقد مصاحبه صریح علا الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاع وی از برجام و متهم کردن مخالفان این موافقتنامه به بی سوادی در امور بین الملل تاکید کرده:”بروجردی به این سوال پاسخ نداد که آیا تسلیم شدن در برابر زورگویی و زیاده‌خواهی‌های دشمن می‌تواند نشان‌دهنده آشنایی یک فرد با مسائل بین‌المللی باشد و منظور وی از مصاف با قدرت‌های جهانی دقیقاً چیست؟!”

نکته مهم در گزارش کیهان امید این روزنامه به رد این موافقتنامه از سوی شورای نگهبان است.

 یکشنبه تاریخی و دلواپسان یکشنبه ای!

اما روزنامه آرمان نیز در گزارشی مفصل به بررسی برجام پرداخته و  روز یکشنبه را تاریخی توصیف کرده و با مقایسه این یکشنبه با یکشنبه تاریخی استیضاح شیخ الاسلام وزیر کار دولت احمدی نژاد آورده است:” فردا مجلس شورای اسلامی شاهد به رای‌گذاری طرح یک‌فوریتی «اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام» است؛ طرحی که به دولت اجازه می‌دهد در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی به شکل داوطلبانه برجام را اجرایی کند. اما ظاهرا یکشنبه‌ها روزهایی معمولی برای بهارستان نیست؛ یکشنبه‌ها باید با عینک دیگری به مجلس نگاه کرد؛ عینک بیم و امید. ۱۵ بهمن ۹۱ را نمی‌توان به فراموشی سپرد، همان یکشنبه‌ای که قرار بود شیخ الاسلام وزیر کار دولت احمدی‌نژاد استیضاح شود اما در بخشی از این مراسم فیلمی به درخواست رئیس دولت وقت پخش شد که ارتباطی باموضوع استیضاح نداشت و برخی آن را اقدامی ناپخته از سوی وی ارزیابی کردند اما این یکشنبه با آن یکشنبه هم شباهت و هم تفاوت‌هایی دارد. “

 آرمان جبهه پایداری را مخالف اصلی توافق هسته ای در مجلس دانسته است  و از عبارت  دلواپسان یکشنبه ای برای توضیح رویکرد نمایندگان وابسته به این جریان  استفاده کرده است.

نویسنده این گزارش در توصیف دلواپسان یکشنبه ای نوشته است:”آنها که احتمالا برای فردا (یکشنبه) برنامه‌ دارند از جنس همان تفکری هستند که مقابل مجلس برای عدم‌تایید برجام تحصن کردند، از جنس همان‌ها که پشت‌سر ظریف در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) شعار دادند. می‌گویند باز از همان جنس تفکر هستند که می‌خواهند یکشنبه دیگری رقم بزنند که به یکشنبه دوم معروف شود.”

نماینده اردبیل از آبستراکسیون مخالفان خبر داد

کمال‌الدین پیرموذن نماینده اردبیل در گفت‌وگو با آرمان از احتمال آبستراکسیون نمایندگان مخالف خبر داده و گفته است:” برخی اخبار منابع موثق از این حکایت دارد که برخی نمایندگان، قصد نصاب‌شکنی مجلس را در جریان بررسی طرح اجرای برجام در روز یکشنبه دارند.» وی اعتقاد دارد که ممکن است این اقدام نمایندگان تبعات زیادی به جا بگذارد.

روزنامه آرمان سپس به اخبار منتشر شده در سایت های محافظه کاران در مورد آبستراکسیون احتمالی پرداخته و ادامه داده  است:”اما نکته جالب اینجاست که رسانه‌های نزدیک به تفکر پایداری هم در این زمینه فعال هستند. سایت باشگاه خبرنگاران ضمن دور از احتمال ندانستن اجرای برنامه نمایندگان منسوب به جبهه پایداری برای آبستراکسیون، انجام این عمل در دولت قبل برای حمایت از احمدی‌نژاد را یادآور شده و نوشته است: «نخستین باری نیست که نمایندگان عضو جبهه پایداری از آبستراکسیون سخن می‌گویند. آنها پیش از این هم در ماجرای نخستین طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد (اسفندماه ۹۰) تهدید به آبستراکسیون کرده بودند، تهدیدی که آن موقع رنگی از واقعیت به خود ندید. ۹ ماه بعد اما در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۴ آبان ماه و در جریان اعلام وصول دومین طرح سوال از احمدی‌نژاد آنها تهدید خود را عملی کردند.»

بنا بر این گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از چند عضو جبهه پایداری در این باره سوال کرده که هیچ یک از آنها جواب کامل نداده‌اند. روزنامه آرمان  برای این امر چند گمانه را  پیش‌بینی کرده است. نخست اینکه رسانه پرسشگر با هدف از پیش طراحی شده و هماهنگ با نمایندگان موردنظرش از آنها خواسته تا پاسخ دقیقی ندهند تا منتظران تایید برجام در روز یکشنبه، از تصمیم جبهه پایداری‌ها بدون اطلاع بمانند یااینکه هنوز اعضای جبهه پایداری به نتیجه نهایی برای آبستراکسیون در روز یکشنبه نرسیده‌اند یا شاید تصمیم جبهه پایداری چنین باشد که درباره آبستراکسیون روز یکشنبه سکوت کند.

نویسنده گزارش روزنامه آرمان سپس به تبعات آبستراکسیون احتمالی نمایندگان مخالف برجام هشدار داده و تاکید کرده  است:” اکنون باید ۲۴ساعت دیگر صبر کرد تا تصمیم نمایندگان مخالف تصویب برجام مشخص شود. اگر آنها تصمیم به آبستراکسیون بگیرند به طور طبیعی تایید برجام در مجلس به جلسات بعدی موکول می‌شود که این امر منجر به طولانی‌تر شدن روند بررسی و تایید یا حتی رد آن می‌شود و این یعنی تلاشی که تیم مذاکره‌کننده ‌دولت یازدهم برای رفع و لغو تحریم‌های ظالمانه که کارشناسان آنها را از دلایل عمده مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرده‌ بودند همچنان ناکام باقی مانده و مصالح ملی به‌طور آشکار پشت سد منافع جناحی گیر خواهد کرد.”

0

برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.