یکشنبه ۱۳ام دی ۱۳۹۴ , ساعت: ۱۱:۱۰کد مطلب : 86639 نسخه قابل چاپ

نقش دو گانه زبان و جای- گاه در بازنمود کلام وحیانی

این متن مقاله «نقش دو گانه زبان و جای- گاه در بازنمود کلام وحیانی»، اثر دکتر حبیب الله پیمان است که پیش از این، خلاصه‌ای از آن در شماره ۱۶ نشریه «ایران فردا» با عنوان « زبان و بازنمود کلام وحیانی؛ نقش دوگانه زبان در متشابه شدن آیات قرآن» چاپ شده است.

این روشنفکر دینی در این مقاله به بررسی نقش زبان در تولید معانی و ارزش ها و بازنمود کلام وحیانی پرداخته و با بررسی انواع آیات قرآنی  با استناد به شرایط جامعه زمان پیامبر از راهبرد حضرت محمد  برای تحقق ارزشها  نوشته است.

این عضو شورای فعالان ملی مذهبی که  سالیان طولانی در مورد رابطه میان زبان، وحی و ارزشها کار پژوهشی کرده  در این مقاله با استناد به نمونه های متعددی از آیات اخلاقی و اجتماعی تاکید کرده:” عناصر تشکیل دهنده دین، مقولات و مفاهیمی نظری هستند که می‌باید مقبول ذهن و شعور انسان قرار گیرند و چون ظرفیت شعور آدمی چندان محدود و مقید به شرایط مادی محیط زندگی نیست، نیروی تفکر می‌تواند از هر تنگنای فیزیکی بگذرد و از فراز حصارهای بلند زمان و مکان، به گذشته‌های دور بنگرد و آینده را پیش‌بینی یا خلق کند. این ویژگی به شعور خودآگاه آدمی امکان می‌دهد تا ایده‌ها و اندیشه‌هایی را هم که در زمان حاضر و بعضاً تا آینده غیرقابل پیش‌بینی، تحقق‌پذیر نیستند، بپذیرد یا تولید کند. آنها ممکن است بلافاصله اجرایی نشوند، این امر از ارزش و اهمیت آنها کم نمی‌کند. آنها مانند چراغ یا فانوسی عمل می‌کنند که راه رهایی و خروج از ظلمت جهل و استبداد و ستم را به سوی فلاح و رستگاری، پیش پای انسان‌ها روشن نگاه می‌دارند، علاوه برآنکه از پی کوشش و استقامت آدمیان، عرصه برای نشو‌ونمای آنها به تدریج مساعدتر می‌شود، تا روزی که سراسر زیست جهان بشریت، از تلألوی نور حقیقت و آگاهی تابناک و از عطرعدالت و آزادی آکنده و طربناک شود. در صورتی‌که اگر رهنمودهای عملی شریعت که برای یک مرحله ازحیات جامعه وضع شده‌اند، فاقد قابلیت اجرایی باشند یا به علت تجدید و به‌هنگام نشدن، اثربخشی خود را برای تحقق ارزش‌های عام انسانی- الهی از دست بدهند، اعتبارشان زایل خواهد شد.”

خوانندگان سایت ملی مذهبی می توانند از طریق این لینک به متن پی دی اف مقاله دکتر پیمان دسترسی داشته باشند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.