جمعه 10th می 2019 , ساعت: 10:05کد مطلب : 112457 نسخه قابل چاپ
معرفی کتاب

“اسلام، دموکراسی و سکولاریسم”

مولف: نوژن اعتضادالسلطنه، انتشارات چاپخش

“برنارد لوئیس” مورخ و نظریه پرداز سیاسی پیش تر رویکرد اسلام گرایان نسبت به مسئله انتخابات را چنین خلاصه کرده بود:”یک نفر، یک رای، یک بار” اشاره او به رفتار سیاسی اسلام گرایان بود که تقریبا در هر کشور و نقطه ای از جهان که از طریق صندوق رای به قدرت رسیده بودند دیگر حاضر به انتقال و واگذاری قدرت به رقبای سیاسی خود و یا سهیم کردن آنان در قدرت نشده بودند.

شواهد عینی زیادی وجود داشتند که نظر لوئیس را تایید می کردند. پیروزی گروه فلسطینی حماس در انتخابات سال ۲۰۰۶ میلادی و در قدرت ماندن آن گروه و عدم تمایل به برگزاری دوباره انتخابات و یا در قدرت ماندن ۱۶ ساله حزب عدالت و توسعه از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو که چالش برانگیز بود و هم چنین پیروزی اخوان المسلمین در انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی و نادیده گرفتن رقبای سکولار از سوی آن حزب که در نهایت به کودتای ارتش در سال ۲۰۱۳ میلادی علیه اخوانی ها منجر شد نمونه هایی از این موضوع بودند که اسلام گرایان گویا تمایلی به واگذاری مسالمت آمی قدرت به سایرین ندارند و از انتخابات صرفا به عنوان ابزاری برای رسیدن به قدرت استفاده می کنند.

در سالیان اخیر طیفی از اسلام گرایان، نیروهای مذهبی و حتی لیبرال ها بر این باور بودند که ترکیه تحت زمامداری حزب عدالت و توسعه می تواند الگویی موفق از تلفیق سکولاریسم، دموکراسی و اسلام گرایی را ارائه دهد. با این حال، محدودتر شدن فضای سیاسی در آن کشور و اسلامیزاسیون از بالا به پایین در سطح اجتماعی، دور شدن ترکیه در عرصه سیاست خارجی از غرب و تمرکز قدرت در دست اردوغان به مرور زمان نشان داد اسلام گرایان در ترکیه نتوانستند الگویی موفق از رفتار سیاسی برای پیروی سایر گروه های مشابه در منطقه را ااز خود نشان دهند.

اکنون نگاه ها به سوی تونس است تنها کشوری که در گردباد “بهار عربی” توانسته به تدریج به سوی دموکراسی حرکت کند و از جنگ داخلی و هرج و مرج دور بماند. بخش مهمی از این دستاورد به سبب بلوغ و شعور سیاسی رهبران و سیاستمداران و جامعه مدنی آن کشور است. در این میان حزب اسلام گرای النهضه به رهبری “راشد غنوشی” نیز سهم عمده ای در این روند داشته است. در واقع، این حزب با پذیرش شکست خود در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی به حزب سکولار “ندای تونس” نشان داد که تا به امروز تنها جریان اسلام گرا است که به رای عمومی مخالفان خود احترام گذاشته و قدرت را به رقیب واگذار کرده و در این بازه زمانی تلاش خواهد کرد با جبران اشتباهات گذشته در انتخابات بعدی آرای بیش تری را کسب کند و همزمان به سازوکار دموکراتیک پایبند باشد.

در این میان، راشد غنوشی رهبر آن حزب فراز و فرود فکری و عقیدتی بسیاری را پشت سر گذاشته و اکنون در کهنسالی از پختگی بیش تری برخوردار شده است. منحصر بفرد بودن تحولات تونس در مقایسه با سایر کشورهای مطنقه به خصوص شمال آفریقا و خاورمیانه و رفتار متمایز اسلام گرایان در آن کشور با همتایان شان در کشورهای دیگر انگیزه اصلی نویسنده برای نگارش کتاب “اسلام، سکولاریسم و دموکراسی” (مجموعه گفتارها و نوشتارهای راشد غنوشی رهبر حزب النهضه تونس” بوده است. این کتاب با تالیف نوژن اعتضادالسلطنه روزنامه نگار و دانش آموخته علوم سیاسی توسط انتشارات چاپخش منتشر شده و مجموعه مصاحبه های تازه تر غنوشی (به خصوص پس از بهارعربی) را در بر می گیرد و سعی شده تا در آن علاوه بر سیر تحول فکری راشد غنوشی در از دوران جوانی تا میانسالی و کهنسالی به رویکرد فعلی و پیشین او درباره سه مولفه اسلام، دموکراسی و سکولاریسم و موضوعات مرتبطی چون نسبت مذهب و سیاست، نقش زنان در اجتماع و سیاست، نحوه تعامل با رقبای سیاسی تا حد ممکن با نگاهی بیطرفانه پرداخته شود.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.