سه شنبه ۶ام مهر ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۲:۰۷کد مطلب : 97874 نسخه قابل چاپ
گفت‌وگو با دکتر حبیب‌الله پیمان درباره مبانی اخلاق و مبارزات چریکی

زیست چریکی، مقاومت مدنی؟

دکتر حبیب الله پیمان عضو شورای فعالان ملی مذهبی در گفتگو با نشریه چشم انداز ایران شماره ۹۹  به بررسی مبانی اخلاق در  مبارزات چریکی پرداخته است.

دکتر پیمان در بخشی از این گفتگو می گوید:”پرسش این است که آیا مبارزه مسلحانه فی‌نفسه و بالاستقلال به انقلاب اجتماعی منجر می‌شود؟ و آیا تبعات منفی اخلاقی و انسانی آن مانع از تحقق آزادی همگانی و عدالت و برابری نمی‌شود؟ هانا آرنت هم معتقد است قیام‌های مسلحانه هرگز به انقلاب اجتماعی منجر نمی‌شود، با این‌ حال منکر تأثیرات مثبت آن‌ها در هموار‌کردن راه انقلاب نیست. این حکم درباره انقلاب ایران هم صادق است. نقد اساسی‌تر به مشی قهرآمیز، مربوط به مشروعیت اخلاقی و ایضاً دینی آن است، یک نظر این است که وقتی هدف مشروع و عادلانه است، هر وسیله‌ای هم که برای نیل به آن به‌کار رود مشروع خواهد بود. هرچند این وسیله موجب کشته‌شدن بی‌گناهی شود. نظر مقابل این است که ناعادلانه‌بودن وسیله مشروعیت و عادلانه‌بودن هدف را مخدوش می‌سازد. این بحث به پرسش‌هایی در میان طرفداران انقلاب دامن زده است؛ چه افرادی عادلانه است که کشته شوند؟ فقط سران حکومت؟ شکنجه‌گران؟ آن‌هایی که تفنگ به دست هستند؟ ازجمله سرباز وظیفه یا پاسبان محل؟ با بدنه سیستم امنیتی که فقط کارمند است و برای یک‌ لقمه ‌نان انجام‌وظیفه می‌کند، چه باید کرد؟ تکلیف افراد غیرنظامی چیست که به‌تصادف یا در اثر به خطارفتن تیر کشته می‌شوند؟ پاسخ به این پرسش‌ها، وابسته به پرسش درباره چگونگی رابطه وسیله و هدف است. آیا برای رسیدن به هدفی مشروع، عادلانه و انسانی می‌توان از وسایلی استفاده کرد که ماهیتاً ضد این ارزش‌هاست؟ حرمت خون و زندگی انسان‌ها، در دین و اخلاق، ارزشی بنیادی است.”

متن کامل این گفتگو را از طریق این لینک دنبال کنید..


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.