یکشنبه ۱۳ام دی ۱۳۹۴ , ساعت: ۱۰:۱۰کد مطلب : 89842 نسخه قابل چاپ
بازخوانی دیدگاه دکتر پیمان در مورد کاندیداتوری میرحسین موسوی

میرحسین بهترین یار جریان دموکراسی خواهی…

پیش از وقوع جنبش سبز هم موسوی و هم کروبی که امروز به عنوان رهبران این جنبش شناخته می شوند با تردیدهایی فراوانی از سوی منتقدانشان مواجه بودند. به همان میزان که جنبش سبز بسیاری از این منتقدان را حیرت زده کرد ایستادگی موسوی و کروبی نیز منتقدانشان را شگفت زده کرد.

در فضایی که به ویژه در مورد میرحسین موسوی ابهامات فراوانی وجود داشت یکی از کسانی با قاطعیت از میرحسین موسوی دفاع کرد دکتر پیمان بود. وی که سابقه همکاری با موسوی را نیز دارد معتقد بود  ورود او به جریان دموکراسیخواهی در کشور کمک خواهد کرد.

برای بازخوانی دیدگاه دکتر پیمان متن این عضو شورای فعالان ملی مذهبی که درروزنامه اعتماد منتشر شده بوده بازنشر می شود:

اظهارات و موضع گیری های اخیر میرحسین موسوی نشان از تغییر و تحولات ایشان دارد و این تغییرات برخلاف تصور رایج برای سیاستمدارانی همچون میرحسین کاملاً طبیعی است. ایشان علاوه بر سمت های رسمی اش که در این مدت داشتند در متن بسیاری از تغییر و تحولات کشور هم قرار داشتند که جنبش اصلاحات و تاثیر مستقیم و غیرمستقیم ایشان می تواند یکی از مصادیق آن باشد.

میرحسین موسوی در دوران به ظاهر سکوتش خواه ناخواه، فکر و ایده هایش به روز می شد که اظهارات جدید او موید همین امر است، لذا نمی توان مدعی شد میرحسین بی توجه به شرایط و مقتضیات جدید وارد عرصه انتخابات می شود. در این راستا هر اقدام او با آگاهی از مجموعه تغییرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران خواهد بود. البته گذشته میرحسین ما را در تحلیل او برای آینده نیز کمک خواهد کرد. او در یک دوره و در شرایط خاص و دشوار کشور ثابت کرده است به لحاظ مدیریتی دارای توان و قدرت سازماندهی جهت پیشبرد برنامه ها است. این توانایی در شرایط فعلی هم می تواند راهگشا باشد البته به شرط مهمی چون در دست داشتن امکانات و بهره گیری از حمایت های نهادهای مختلف رسمی و مدنی.
از دیگر راه های شناخت و بررسی آرا و تفکرات میرحسین در تبیین نظرات او در حوزه های اقتصادی و اجتماعی است. او در این حوزه ها دارای نظرات خاص و منحصربه فردی است که هزینه و فایده های آن می تواند موضوع گفتارهای دیگری باشد. خصوصاً آنکه از سویی دیگر یعنی از جانب مردم، مطالبات فراوانی در این بخش مطرح می شود که توجه و ضرورت مباحث اقتصادی و اجتماعی را جدی تر می سازد. مردم در دوره اخیر با مشکلات و رنج های اقتصادی و اجتماعی متعددی روبه رو شدند که از رئیس جمهور بعدی هر که باشد توقع دارند بیش از هر چیز چاره یی برای این دردها داشته باشد؛ رنج هایی همچون ناامنی مادی و مشکلات اجتماعی ناشی از آن. این مشکلات بر اثر دلایل مختلفی به وجود آمده است و رفع آن نیز تدابیر گوناگونی را می طلبد که به گمان اندیشه های تولیدی میرحسین در این بخش می تواند کارگر افتد. طبق شناختی که از او داریم می دانیم میرحسین با تاکید بر تولید و پرهیز از رانت خواری و دلالی قادر خواهد بود اقتصاد بیمار ما را احیا کند و چرخ های آن را در جهت ارتقای کمی و کیفی به چرخش درآورد. خصوصاً آنکه میرحسین موسوی به مساله استقلال ملی توجه فراوانی دارد و یکی از مهم ترین وجوه آن در این بخش قطعاً استقلال اقتصادی خواهد بود از طریق تاکید بر صنایع زیرا در این مدت اخیر ورود بی رویه کالاهای خارجی و سیاست های غیرعلمی دولت لطمات سنگینی به بخش های صنعتی و خصوصی وارد آورد که هزینه برخی از آنها بعدها معلوم خواهد شد.
در بعد اجتماعی هم در اندیشه میرحسین عدالت خواهی جایگاه ویژه یی دارد و او با این اندیشه می تواند شکاف عظیم طبقاتی را برطرف کند و مانع رانت ها و مافیای اقتصادی شود. این ویژگی میرحسین مورد استقبال اقشار مختلف جامعه نیز قرار می گیرد زیرا مردم به رغم شنیدن شعارهای عدالت خواهانه هنوز در حسرت عدالت به معنای نسبی آن نیز مانده اند.
اما از مهم ترین خصوصیات میرحسین تقابل و تعامل او با سایر نیروها و مراکز قدرت است. او در این شرایط می تواند به نوعی بین نیروها توازن برقرارکند به نحوی که حساسیت ها و تنش های کمتری در جامعه به وجود آید زیرا جناح ها و گروه های مقابل اصلاح طلبان که خطوط قرمز پررنگی دارند انگیزه لازم جهت برخورد با برخی از کاندیداهای اصلاح طلبان را دارند اما این برخورد با میرحسین متفاوت خواهد بود و این نکته غیر از محاسن متفاوتی که به لحاظ اجرایی دارد حتی برای پیشرفت جریان دموکراسی خواهی نیز مفید خواهد بود زیرا فراهم آوردن لوازم دموکراسی نیاز به حداقلی از آرامش و عدم خشونت دارد که شخصیتی همچون میرحسین می تواند این فضا را به وجود آورد. تجربیات گذشته نیز نشان داده است آنهایی که در شعار دموکراسی خواهی افراط کرده اند عملاً در ادامه مسیر خود با مشکلات متعدد پیش بینی ناشده یی مواجه شده اند. از این رو شعار دموکراسی خواهی مهم نیست تحقق دموکراسی در یک سیر طبیعی و آرام ضرورت دارد.
نکته آخر اینکه میرحسین موسوی و اندیشه های وی که بخشی از آن در این مختصر آمد برای همه از جمله نسل سوم چندان معلوم و مشخص نیست، لذا کسانی که دغدغه حضور وی در انتخابات را دارند باید این آرا و نظرات را بهتر و سریع به جامعه منتقل کنند مگر آنکه قصد آنان و خود میرحسین چیز دیگری باشد و بخواهند در این دوره فقط با فعالیت های مطبوعاتی و سیاسی خود را معرفی کنند تا در دوره بعد به طور جدی وارد عرصه انتخابات و رقابت شوند. طبیعی است برنامه ها هر چه باشد باید متناسب با هدفی باشد که خود ترسیم کرده اند.
منبع: اعتماد


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.