سه شنبه ۱۲ام دی ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۱:۱۰کد مطلب : 106467 نسخه قابل چاپ
تسلیت سایت ملی مذهبی

مهندس علی اکبر معین فر وزیر نفت دولت بازرگان درگذشت

lمهندس علی اکبر معین فر اولین وزیر نفت جمهوری اسلامی، موسس شبکه زلزله و شتاب نگاری در ایران و از همراهان مهندس مهدی  بازرگان درگذشت.

به گزارش ملی مذهبی  علی اکبر معین فر در سال ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۲۶ در آزمون ورودی دانشکده فنی ثبت نام کرد و سپس از سال دوم ادامه تحصیل در رشته راه و ساختمان را انتخاب کرد. او در جریان ملی‌شدن صنعت نفت، اعتراضات دانشجویی نقشی مهم بازی کرد.

معین فر تحصیلات خود را در رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۰ به پایان برد و در سال ۳۱ به خدمت نظام وظیفه اعزام شد.

از سال ۳۲ کار در نفت را آغاز کرد و برای کار در شرکت نفت آبادان که ریاست آن را مرتضی‌قلی بیات بر عهده داشت عازم آبادان شد. هنوز یک روز از ورود به آبادان نگذشته بود که از تهران خبر کودتا علیه دولت مصدق رسید. وی  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۷ به عنوان وزیر نفت دولت بازرگان فعالیت خوذ را آغاز کرد.

مهندس معین فر بعد از استعفای دولت بازرگان در اولین دوره انتخابات  مجلس شورای اسلامی  به عنوان نماینده مردم تهران انتخاب شد.

وزیر نفت دولت بازرگان بعد از طی دوره نمایندگی خود  به فعالیت های علمی خود  در  زمینه زلزله ادامه داد.

معین فر از فعالان حرکت‌های اجتماعی در جامعه مهندسین کشور  بود.  بنیان‌گذاری انجمن مهندسان محاسب کشور، فعالیت مؤثر در شورایعالی کانون فارغ التحصیلان دانشکده فنی و  فعالیت در کانون کارشناسان دادگستری از جمله خدمات وی محسوب می‌شود.

سایت ملی مذهبی درگذشت این چهره سیاسی و علمی را تسلیت می گوید.

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.