دوشنبه ۶ام اسفند ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۵:۱۲کد مطلب : 111283 نسخه قابل چاپ

لغو مراسم‌هاى دانشجویى مجوزدار در دانشگاه‌هاى مختلف به دلیل حضور اعضاى شاخص نهضت آزادى ایران

مراسم‌هاى دانشجویى مجوزدار در دانشگاه‌هاى مختلف به دلیل حضور اعضاى شاخص نهضت آزادى ایران لغو شده اند.

برنامه انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز با عنوان” مصدق کیست؟” که قرار بود با سخنرانى محمد توسلى دبیرکل نهضت آزادى ایران برگزار شود، لغو شد.

مراسم‌هاى دانشجویى مجوزدار در دانشگاه‌هاى مختلف به دلیل حضور اعضاى شاخص نهضت آزادى ایران لغو شده اند.

برنامه انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز با عنوان” مصدق کیست؟” که قرار بود با سخنرانى محمد توسلى دبیرکل نهضت آزادى ایران برگزار شود، لغو شد.

این برنامه قبلاً با اخذ مجوزهاى قانونى از مراجع ذیربط در دانشگاه شیراز برنامه ریزى شده بود که با اعلام مخالفت با اجراى آن در آستانه تاریخ مشخص شده، موجب اعتراض این تشکل دانشجویى به فرایند صدور و لغو مجوز گردید.

برنامه انجمن امید دانشگاه اصفهان که قرار بود با سخنرانى مهدى معتمدى مهر و عماد بهاور از اعضاى دفتر سیاسى نهضت آزادى ایران برگزار شود نیز لغو شد.

برگزاری این برنامه علیرغم دریافت مجوزهاى اولیه، با مخالفت مسئولین دانشگاه مواجه شد.

محمد توسلى در پیامى به دانشجویان انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز : به رغم چنین محدودیت هایی توصیه بنده به شما دانشجویان عزیز این است که با آگاهی از شرایط ویژه کشور هم در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و هم در عرصه علمی، با توکل به خداوند متعال و امید به آیند، با استفاده از فرصت های ممکن خود را بسازید تا بتوانید نقش خود را در برنامه های اصلاحی و توسعه آینده کشور به خوبی ایفاء کنید.

متن کامل این پیام به نقل از کانال تلگرام نهضت آزادی به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد
با سلام و ابراز تاسف از این که نتوانستم در نشست «مصدق و پیام او برای جامعه امروز» شرکت کنم و با شما دانشجویان عزیز دیدار داشته باشم؛ نشستی که توسط انجمن فرهنگ و سیاست پردیس دانشکده های مهندسی دانشگاه شیراز با اخذ مجوز مقامات ذیربط دانشگاه برنامه ریزی شده بود.
متاسفانه مشکل ضعف استقلال مدیریت دانشگاه ها چنین پیامد هایی را در پی دارد که دانشجویان نتوانند در فضای محدود کنونی چنین جلسات بررسی تاریخی را با حضور یکی از مدیران انقلاب داشته باشند. آیا نتیجه چنین سیاستی در راستای رشد و بالندگی و تربیت نسل جوان دانشجو برای آینده کشور هست، یا موجب انفعال و سرخوردگی آنان؟
یکی از اقدامات دکتر محمد مصدق در دوره نهضت ملی ایران تهیه و تصویب قانون استقلال دانشگاه ها بود تا شخصیت دانشجویان بتواند در فضای آزاد ساخته شود و مدیران توانمندی تحویل جامعه گردد. تجربه ریاست دکتر سیاسی در سال ۱۳۳۳ در دانشگاه تهران که حاضر نشد احکام اخراج اساتیدی چون زنده یاد مهندس بازرگان که به قرار داد کنسرسیوم اعتراض کرده بودند، امضا کند و همچنین نامه تاریخی و اعتراضی دکتر احمد فرهاد رئیس دانشگاه تهران در پی یورش وحشیانه کاماندوهای شاه به دانشگاه تهران در اول بهمن سال ۱۳۴۱ و تربیت نسل هایی که در آن فضای دانشگاهی تربیت شدند؛ چون شهید دکتر چمران، مهندس عزت الله سحابی، دکتر مهدی بهادری نژاد، دکتر ابراهیم یزدی و … و در طول چند دهه در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، علمی و تحولات سیاسی ایران نقش آفرین بودند،حاصل چنین فضای دانشگاهی بوده است.
به رغم چنین محدودیت هایی توصیه بنده به شما دانشجویان عزیز این است که با آگاهی از شرایط ویژه کشور هم در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و هم در عرصه علمی، با توکل به خداوند متعال و امید به آیند، با استفاده از فرصت های ممکن خود را بسازید تا بتوانید نقش خود را در برنامه های اصلاحی و توسعه آینده کشور به خوبی ایفاء کنید.
با دعای خیر و توفیق خدمت
محمد توسلی
پنجم اسفند ۱۳۹۷


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.