پنج شنبه ۲۱ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۲:۰۲کد مطلب : 103489 نسخه قابل چاپ

بیانیه اعتراضی جواد رحیم پور و سید ابوذر علوی دو کاندیدای رد صلاحیت شده شورای شهر تهران

جواد رحیم پور و سید ابوذر علوی دو کاندیدای رد صلاحیت شده شورای شهر دو کاندیدای شورای شهر تهران نزدیک به جریان ملی مذهبی در بیانیه ای به رد صلاحیت خود اعتراض کردند. و در عین حال خواستار مشارکت همگانی در انتخابات شده اند.

به گزارش کانال تلگرام نشریه پیام ابرهیم متن این بیانیه اعتراضی به شرح زیر است:

«بسمه تعالی»
ملت شریف ایران، شهروندان محترم و آگاه تهران

🔸اینک که در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و پنحمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار داریم، شایسته میدانیم تا نمونه ای از تضییع حقوق شهروندی را به حضورتان معروض داریم.

🔹اینجانبان سید ابوذر علوی (حقوقدان، مدرس دانشگاه، نویسنده و عضو شورای مرکزی جامعه زنان انقلاب اسلامی) و جواد رحیم پور (کارشناس اقتصاد شهری، نویسنده و سردبیر ماهنامه پیام ابراهیم ارگان جامعه زنان انقلاب اسلامی) با توجه به تجارب کاری و با هدف تحقق شورایی مشارکت گرا، مدافع نهادهای مدنی در حوزه شهر و نظارت تخصصی پا به عرصه انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گذاشتیم. متاسفانه هیأت اجرایی و نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران بدون ارائه ادله و مستندات لازم و صرفاً با استناد به بند ج ماده ۲۹ دایر بر وابستگی تشکیلاتی به احزابی که توسط دادگاه صالحه حکم فعالیت آنها لغو گردیده است، رد صلاحیت شده ایم این در حالیست که اینجانبان به هیچ گروه غیرقانونی وابسته نبوده و حتی در مدارک تحویلی به ستاد انتخابات نیز عضویت در یک حزب قانونی و دارای مجوز فعالیت را بیان داشته ایم. علیرغم اعتراض ما به این تصمیم هیأت های اجرایی و نظارت و تقاضای ارائه مدارک و ادله و مستندات، متأسفانه اقدامی از سوی این دو هیأت در این خصوص صورت نگرفته است و به یاد این شعر معروف افتادیم که:
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
این در حالیست که مطابق قاعده “البینه علی المدعی” مدعی باید برای اثبات ادعای خود دلیل بیاورد و با توجه به اصل ۳۷ قانون اساسی که دلالت بر اصل برائت دارد، باید گفت اصل برائت است و هیچکس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود مگر ‌اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت شود.
بر این اساس باید گفت:
🔸اولاً: مدعیان رد صلاحیت اینجانبان یعنی هیأت اجرایی و هیأت نظارت دلیلی مبرهن و قانونی دایر بر وابستگی ما به گروههای غیرقانونی ارائه نداده اند و بر این اساس مدعای ایشان در رد صلاحیت ما با استناد به قاعده فوق مردود و فاقد قدرت اثباتی است.
🔸ثانیاً: نظر به اینکه اینجانبان مدرک مثبته فاقد سوء پیشینه کیفری یعنی گواهی عدم سوء پیشینه را در زمان ثبت نام نیز به ستاد انتخابات ارائه داده ایم که خود دلالت بر برائت اینجانبان از هرگونه جرم و اتهامی می باشد، متأسفانه هیات اجرایی و نظارت اقدام به نقض آشکار اصل ۳۷ قانون اساسی نموده و با رد صلاحیت ما ضمن نقض اصل برائت، نگاه به یک شهروند را با اصل عدم و نگاه مجرمانه سنجیده اند که نگاهی حذف گرا محسوب می شود.
این نقض آشکار حقوق شهروندی و حق حضور در انتخابات برای انتخاب شدن بدون ارائه دلیل و مستندات موجب شده تا از حضور در انتخابات باز مانده ایم.
🔹علی رغم تصمیم ناصواب هیأت اجرایی و نظارت در رد صلاحیت اینجانبان، اعتقاد ما بر این است که رسیدن به دموکراسی واقعی و عاری از تبعیض شهروندان در برخورداری از حقوق شهروندی مستلزم حضور در صحنه های تصمیم گیری کشور است و به جهت درک شرایط خطیر کنونی، ضمن دعوت به مشارکت حداکثری تمام هموطنان در هر دو انتخابات، به منظور هموار کردن مسیر توسعه کشور و رفع نگرش حذف گرایانه و حضور تمام فعالان فکری و سیاسی، حمایت خود را از آقای دکتر حسن روحانی برای ریاست جمهوری دوره دوازدهم اعلام می نماییم و از شهروندان فهیم تهرانی می خواهیم بار دیگر با حضور خردمندانه خود شورایی کارآمد و معتقد به نظارت مردم و پاکدست را برگزینند.

🔴سید ابوذرعلوی – جواد رحیم پور
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.