دوشنبه ۳ام مهر ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۱:۰۷کد مطلب : 105206 نسخه قابل چاپ

باقی: ۳۵ میلیار هزینه‌کرد‌ شهرداری تهران برای سوگواری‌ها آسیب آشکار در محرم است

 

عمالدین باقی از جمله روزنامه نگارانی است که سال‌ها در حوزه دین و سیاست قلم زده است. درباره عاشورا کتاب نوشته و سیاست ورزی علما را ورانداز کرده است. او درباره کمک‌های دولتی به مراسم محرم جزو مخالفان است.

عمادالدین باقی در گفت‌وگو  با پایگاه راه روز، آیین‌های محرم را در قالب یک پدیده اجتماعی دانست و گفت: “سوگواری‌های محرم باید به مثابه یک کنش جمعی مردمی به همان نحوی که قرن‌ها تامین می‌شد و توده مردم خودشان بانی و تامین کننده بودند ادامه یابد. هر آسیبی به این الگو پیامد‌های منفی دارد. ”

باقی نسبت به هزینه کرد‌های اخیر شهرداری تهران هم گلایه‌مند بود و آن را آسیب آشکار در محرم می‌دانست. او با نگاهی درون دینی هم به نقد مسئله پرداخت و افزود: “هزینه کرد ۳۵ میلیاردی شهرداری در دوره مدیریت قبلی از جهات عدیده‌ای خلاف شرع و قانون است. یکی اینکه پول مردم این شهر را به عنوان اداره و تامین نیازهای شهر اخذ کرده اند، اما در جای دیگری خرج کرده اند و مشمول چند عنوان تدلیس از نوع تقلب و اغوا و غش و معامله فضولی و … است. دوم اینکه حتی اگر یک نفر از مردمی که پول شان گرفته شده راضی به پرداخت آن در غیر مورد مصرف آن نباشند کل عمل مصداق فعل حرام می‌شود. از نظر شرعی اگر تمام پوشاک و البسه شما از مال حلال و فقط یک دکمه اش غصبی باشد، نماز باطل است”.

اما نقد باقی فراتر از این هم رفت و روح جمعی دینی را هم متاثر کرد: “اما دامنه نادرستی این عمل فراتر از این حرمت است. اگر کسی دغدغه حفظ و تقویت مناسک سوگواری را داشته باشد با وابسته کردن آن به بودجه‌های دولتی زمینه‌های از بین بردن آن را در دراز مدت فراهم می‌کند. علاوه بر این آلوده کردن سوگواری‌ها به این نوع پول ها، زمینه ساز آلوده کردن این سنت دیرپا به سیاست بازی‌ها و تفرقه انگیزی‌ها است.”

مهمترین ایراد به ترک برداشتن ظرف اعتماد عمومی از نوشداروی مذهب بود. عماد الدین باقی در این باره تاکید کرد: “این عمل باعث ایجاد شبهات ویرانگر درباره سنت سوگواری محرم می‌شود. اگر همین شبهه را هم القا کند که حفظ و ترویج این سنت در طول تاریخ ناشی از سیاست دولت‌ها و قدرت‌ها و مقتضی منافع آن‌ها بوده است برای تخریب سیمای سوگواری محرم کافی است؛ در حالی که شبهاتی متعدد ایجاد می‌کند.”

در نهایت همان نقد همیشگی پیوند سیاست و مذهب در صحبت‌های باقی مطرح شد. پیوندی که از نظر این خبرنگار هم برای سیاست نامطلوب است و هم مذهب را بیمار می کند. باقی ادامه داد: “اصولا هر نهاد مذهبی که وابسته به قدرت بشود و تبدیل به آلت فعل سیاست گردد هم برای جامعه مضر است و هم برای نهادمذهب و هم نهادسیاست. صرف این نوع پول ها، تشریفات و ظاهرسازی‌ها را هم افزایش می‌دهد و روح محرم را از محتوا تهی می‌نماید.”

باقی یادآور شد: تزریق پول‌های هنگفتی که تحت حسابرسی‌های دقیق هم قرار ندارند فرصت هایی برای اختلاس و حیف و میل کردن اموال عمومی ایجاد می‌کند. از طرفی افرادی هم هستند که امکانات ارایه شده را در راه‌های شخصی هزینه می‌کنند که اینهم خلاف قانون و شرع است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.