پنج‌شنبه 15th ژانویه 2015 , ساعت: 01:01کد مطلب : 72704 نسخه قابل چاپ
ویژه نامه تجلیل از بزرگان ملی مذهبی شماره 3:

ابراهیم یزدی در مسیر بازرگان

Vijeh-Nameh-M-MYazdi600

سایت ملی-مذهبی تلاش دارد از بزرگان این جریان که در قید حیات هستند و عمر خود را در راه دفاع از آزادی و استقلال ایران گذاشته اند تجلیل به عمل آورد. در ویژه نامه های قبلی از حسین شاه حسینی و عباس امیرانتظام تجلیل به عمل  آمد.

در همین راستا ویژه نامه دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران مجموعه ای از  گزارش و مصاحبه و  یادداشت در مورد شخصیت و جایگاه این چهره دیرپای ملی-مذهبی است.

طبیعی است ویژه نامه به معنای مصونیت هیچ فرد و جریانی از نقد نیست اما هدیه ای است به رسم یادگار برای بزرگانی که آنچه را که داشتند برای مردمشان،وطنشان و باورشان فدا کردند.

ارزیابی یزدی از ۲۰ سال دبیرکلی نهضت آزادی ایران؛ میراث بازرگان را حفظ کرده و بر آن افزودم

مصاحبه از مهدی نوربخش
دکتر ابراهیم یزدی هم به عنوان یکی از شناخته شده ترین چهره‌های سیاسی ایران و هم به عنوان یکی از استوانه‌ها جریان ملی – مذهبی ایران و دبیرکل نهضت آزادی ایران، همواره مورد نقد و ارزیابی فراوان موافقان و مخالفان بوده است. در این گفتگو تلاش شده که برخی از این انتقادها را با او در میان گذارده و نظراتش را جویا شویم … .
ادامه مطلب

پدر قهرمان زندگی من است

سایت ملی – مذهبی
دکتر یزدی را خیلی ها می شناسند. منتها دکتر یزدی به عنوان دبیر کل نهضت آزادی و فعال سیاسی دیرپای ملی-مذهبی که در دو نظام دو تجربه متفاوت اپوزیسیون داشته است. اما “دکتر یزدی پدر” را باید از زبان فرزندانش شناخت. تلاش کردیم تا از چهره “یزدی پدر” و نه یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران و مبارز سیاسی دیرپای ملی-مذهبی، رونمایی شود. برای همین به سراغ یوسف یزدی رفتیم. فرزند چهارم دبیر کل نهضت آزادی که ترک وطن کرده اما هنوز دلش هوای ایران دارد … .
ادامه مطلب

ملاقات با دکتر یزدی به نقطه عطفی در زندگی ام تبدیل شد

مهدی ممکن
دکتریزدی خاطرات مبارزات شصت ساله خود را به درستی با “صبوری و شکوری” تعریف کرده است, بیان  حالتی از صبر و شکر نهادینه شده در ضمیر انسان که لحظه‌ای او را به خود وا نمی‌گذارد؛ کاربردش درصحنه تجربه وعقل عملی مشخص می شود؛ انعطاف پذیری از ویژگی های آن است؛ نسل دوم ملی-مذهبی  آنرا درشیوه مبارزات مصدق وبازرگان شاهد بوده است. با مرزبندی‌های آن ،بین دینداری ودین فروشی؛ بین توحید و توجیه …
ادامه مطلب

وفاق ملی، پیامی که شنیده نشد

مهدی امینی زاده
در ارزیابی کارنامه دکتر یزدی به همان میزان که باید عملکرد و اقدامات موفقیت آمیز یا شکست خورده او مورد ارزیابی قرار گیرد؛ زنهارها و هشدارهای شنیده نشده‌اش نیز اهمیت دارند. یکی از مهمترین این زنهارها و هشدارها که در زمان خود گوش شنوایی نیافت؛ طرح وفاق ملی بود … .
ادامه مطلب

سیاستمداری پیچیده و با اخلاق

مجتبی نجفی
چهره پراگماتیستی ، کارشناسی و پر تحرک او رمز پیچیدگی اوست. چرا که پراگماتیست ها زودتر از دیگران زوایای واقعی و پنهان امور را می بینند.پراگماتیست ها در تحلیل هایشان به تجربه شان بیشتر متکی هستند تا نظریه ها. به فایده کار بیشتر می اندیشند تا حفظ اعتبار خود. بیشتر اهل مذاکره هستند تا سرسختی. در تفسیر اصول به اندازه کافی انعطاف دارند تا اصولشان به گزاره های جزم اندیشانه تبدیل … .
ادامه مطلب

دکترین امنیت ملی‌ دکتر یزدی

مهدی نوربخش
دکتر یزدی در ابتدای دوران وزارت خود٬ به تدوین جزوه‌ای تحت عنوان “دکترین امنیت ملی‌” پرداخت. در این جزو که دکترین سیاست خارجی‌ دولت موقت به بحث کشیده شده است، یزدی مئ‌گوید با چهار نوع کشور در دنیا مواجه هستیم. دشمن بالفعل، دشمن بالقوه، دوست بالقوه و دوست بالفعل. او اعتقاد دارد که در سیاست خارجی‌ کشور دشمن بالفعل را می‌بایست به دشمن بالقوه تبدیل نموده و دوست بالقوه را بالفعل … .
ادامه مطلب

ابراهیم یزدی، سنگ زیرین آسیا

محمد برقعی
جلسه چهار ساعتی کشید .هر چه زمان می گذشت آرامتر و آسوده خاطرتر می شدم، که می دیدم اندک اندک از تنش فضا کاسته می شد، و در آخر حتی لحن سوالات آرام و احترام آمیز شده بود . نگا ه ها دیگر زوبین هایی نبودند که به سوی دکتر پرتاب می شدند ، بلکه که کم کم لطافت و تحسینی هم در آنها دیده می شد و در پایان بسیاری به گرد او جمع شدند به احترام و دوستی ، و لبخندی بر لبان …
ادامه مطلب

دیپلمات سیاستمدار

تقی رحمانی
وی نشان سیاست مداری برای دیپلماسی است که به منافع ملی می اندیشد. امروز زمانه موافق رفتار های سیاسی مدارا گریانه است.اگر چه این پیر در دنیای سیاست از مرز ۸۰ سالگی عبور کرده است اما آن چه گفته به گوش بسیاری شنیده شده است که در حال حاضر تلاش می کنند که سیاست مدار باشند یا دیپلمات اگر چه برخی حتی حرمت استاد به جا نمی آورند. اما یزدی می تواند بگوید که سیاست مدار دیپلماتی بوده است … .
ادامه مطلب

نقش تاریخی ابراهیم یزدی در برابر نسل سوم

عبدالرضا تاجیک
با انضمامی شدن دیالوگ میان سوسیال دموکرات‌ها و لیبرال دموکرات‌های درون جریان فکری، سیاسی ملی- مذهبی، نیاز به یک سنتز رو به جلو برای لحاظ کردن کمبودهای نظری احساس می‌شد. پس اندیشیدن به «دیالکتیک سوسیالیسم- لیبرالیسم» با توجه به ویژگی‌های بومی جغرافیای سیاسی به عنوان یکی از آن راه‌ها مورد توجه قرار گرفت … .
ادامه مطلب

دکتر یزدی؛ خداپرست سوسیالیست در نهضت آزادی

مرتضی کاظمیان
نقطه عزیمت فعالیت فکری ـ سیاسی یزدی (نهضت خداپرستان سوسیالیست) اما آثاری ماندگار و غیرقابل انکار بر او بجا می‌نهد. وی در کتاب خاطراتش تصریح می‌کند: “عضویت و فعالیت در نهضت خداپرستان سوسیالیست تأثیر بسیار عمیقی در ذهن و دیدگاه‌های سیاسی من… و اثرات درازمدت در شکل‌گیری روحیه و گرایشات سیاسی و اجتماعی من بر جای گذاشته است” … .
ادامه مطلب

دکتر یزدی، پشتیبان جریانهای انقلابی

علی سرداری
دکتر یزدی اگر چه با حمایت و پشتیبانی از این جربانها نقش بسیار مؤثری داشت اما جنبش مردم ایران نیازهایی فراتر از این داشت و دکتر یزدی و سایر شخصیتهای سیاسی ایران نتوانستند به یک نظریه سیاسی دست یابند که تحولات سیاسی کشور را با موفقیت به دموکراسی رهنمون شوند … .
ادامه مطلب

کلیدواژه‌های دکتر یزدی (طنز)

رضا قلی زاده
باور کنید نوشتن در مورد شخصیت های سیاسی ایرانی خصوصا کسانی که در دوران معاصر و در قید حیات هستند کار سختی است. علی الخصوص شخصیت تاریخی گرانقدری همچون دکتر ابراهیم یزدی که هویت تاریخی ایشان با تاریخ معاصر خاورمیانه هم پیوندهای عمیق و معناداری دارد … .
ادامه مطلب

شرح بازگشت دکتر یزدی به ایران و احضار به دادگاه انقلاب

عبدالرضا تاجیک
سال ۱۳۸۱ در زندگی سیاسی دکتر ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران سال مهمی است؛ او باید در این سال برای بازگشت به ایران تصمیم می‌گرفت. دکتر یزدی که در سال ۱۳۸۰ برای درمان بیماری‌اش در امریکا به سر می‌برد در حالی برای بازگشت به ایران تصمیم گرفت که با صدور حکم بازداشتش مواجه بود …
ادامه مطلب

لیبرال دموکرات های ایرانی، نحله سربلند تاریخ معاصر

مسعود بهنود
اعتراف یا مصاحبه ای همزمان با بیرون آمدن دکتر ابراهیم یزدی از زندان، در خبرگزاری ها و روزنامه های نزدیک به دولت و اطلاعات پخش و منتشر شد گرچه تکذیب شد و آشکار گشت که وی مصاحبه ای نکرده است اما حتی به فرض صحت یکبار دیگر یادآور این نکته گشت که لیبرال دموکرات های ایرانی، همان ها که در کوره انقلاب هم آزادی طلبی شان آب نشد، نحله سربلند تاریخ معاصر ایران اند … .
ادامه مطلب

شاه را سرنگون کردیم اما “شاه درون” را درمان نکردیم

نامه ابراهیم یزدی به راشد الغنوشی
ادامه مطلب

افرادی مثل شیخ صادق خلخالی این مسائل را نمی فهمند شما ملاحظه کنید!

کی از پرجنجالترین مصاحبه ها را خبرنگار روزنامه پر تیراژ و معروف نیویورک تایمز آمریکا انجام داد. این مصاحبه را خانم فلورا لوئیس، یکی ازسردبیران ارشد این روزنامه انجام شد. خانم فلورا لوئیس حدود ۶۳ سال داشت وهنگامی که به من مراجعه و خود را معرفی کرد، دستش را دراز کرد و با من دست داد. این دست دادن موجب جنجال شد. صادق خلخالی اعتراض کرد و نزد آقای خمینی سعایت نمود و در گزارش خود نیز مطالبی نادرست اضافه کرد …
ادامه مطلب

یکی از روحانیون قبل از اعدام، هویدا را کشت!

ویدئو
ابراهیم یزدی در این ویدیو از راز اعدام هویدا پرده برداشته است. او می گوید یکی از روحانیون قبل از اینکه هویدا اعدام شود نخست وزیر زمان شاه را هفت تیر کشت!
ادامه مطلب

همیشه نگران بودم مبادا در آمریکا دفن شوم!

ویدئو
ابراهیم یزدی در این ویدیو در مورد علاقه اش به ایران و زندگی در کشورش می گوید. او می گوید هنگامی که در خارج از کشور بوده می ترسیده است در ایران نمیرد!
ادامه مطلب

شورای نگهبان تخلف کرده و از صلاحیت افتاده است

ویدئو
دکتر ابراهیم یزدی در این ویدیو علیه نظارت استصوابی سخنان صریحی را بیان کرده و نظارت استصوابی را نقض صریح حقوق ملت دانسته است و خواستار محاکمه اعضای شورای نگهبان شده است.
ادامه مطلب

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.