سه شنبه ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶ , ساعت: ۱۲:۰۳کد مطلب : 104052 نسخه قابل چاپ
دکتر یزدی ضمن انتقاد از سخنان وزیر خارجه ایالات متحده

آمریکا در آستانه کودتای ۲۸ مرداد از اشتباهات خود دست بردارد

دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران، در یادداشتی که مواضع این حزب را منعکس می کند  از مواضع  وزیر خارجه ایالات متحده انتقاد کرد.

به گزارش ملی مذهبی دکتر یزدی با تاکید بر استقلال خواهی و آزادی خواهی مردم ایران در یادداشت خود نوشت:

اظهارات اخیر وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که تصریح می‌کند: “از عناصر داخلی در ایران که بتوانند به ما در انتقال صلح آمیز و کامل قدرت کمک کنند، پشتیبانی خواهیم کرد” و همچنین، بیاناتی که علیه برنامه جامع هسته‌ای ایران (برجام) از سوی این مقام دولتی ایراد شده است، مستند جدیدی در سیاست‌های مداخله جویانه دولت آمریکا در ایران است که در تعارض با حق تعیین سرنوشت ملت‌های مستقل جهان، اعتبار اسناد بین المللی و اصول مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر قابل ارزیابی است و نه تنها موجب تاسف ایرانیان دمکراسی‌خواه، بلکه مایه نگرانی تمامی کنشگران راه آزادی و صلح در سراسر جهان است.

ملت ایران از حدود یک صد و سی سال پیش تاکنون، بارها و بارها در فرازهایی از تاریخ خویش مانند قیام تنباکو، جنبش مشروطه، نهضت ملی نفت و انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، باور عمیق خویش به آرمان‌های آزادی (حاکمیت ملت) و استقلال (حاکمیت ملی) را در راستای رهایی از دیو دو سر استبداد و استعمار ابراز داشته و در این مسیر طولانی، ضمن پرداختن هزینه‌های فراوان، تجربه‌هایی بی‌بدیل اندوخته است.

امروز پس از برگزاری انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه که بیش از ۷۰ درصد مردم در پای صندوق های رای حاضر شدند و به گفتمان اصلاحات رای دادند، این اظهارات عملا می تواند آب به آسیاب گروه های افراطی و تندرو ریخته و جنبش دمکراسی‌خواهی مردمی در ایران را با چالش هایی روبرو سازد.

لازم به یادآوری است که اظهارات اخیر وزیر خارجه دولت ترامپ مخاطبانی در میان گروه های سیاسی اصلاح طلب ایران جایی ندارد.

زیرا تجربه تاریخی نشان می‌دهد که ایرانیان همواره نسبت به حفظ تمامیت ارضی و استقلال خویش توجه اساسی داشته و هیچ‌گونه پذیرشی نسبت به هرنوع تغییر که ریشه در خواست بیگانه داشته باشد، ندارند و در شرایطی که امنیت و منافع ملی در معرض مخاطره قرار گیرد، جناح های سیاسی مختلف در مقابل هر تجاوزی ایستادگی می‌کنند.

این اظهارات که پس از سفر ترامپ به عربستان صورت گرفته است، به نظر می رسد که بیشتر در راستای جلب رضایت هم پیمانان منطقه‌ای آمریکا، اسرائیل و عربستان، صورت گرفته و تاثیری در برنامه راهبردی جریانات اصلاح طلب ایران نخواهد داشت.

نهضت آزادی ایران در آستانه شصت و چهارمین سالگرد کودتای ضددمکراتیک مرداد ۱۳۳۲ علیه دولت مردمی دکتر محمد مصدق، به دولتمردان آمریکایی یادآور می‌شود که از تکرار اشتباهات گذشته که گذار به دموکراسی و توسعه در ایران را با چالش و تاخیر جبران ناپذیر روبرو کرده است، پرهیز کنند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.